Профорієнтаційна програма «Стань успішним у громаді»

21 століття змінило ринок праці та існуючий перелік професій. Сьогодні з розвитком IT-сфери, технологій краси, агропромисловості та, наприклад, альтернативної енергетики з’являються нові професії сьогодення та майбутнього та змінюються критерії відбору працівників.
В період змін в країні та умовах децентралізації та створення ОТГ молодій людини особливо важко визначитися з вибором майбутньої професії та навчальним закладом , в якому особистість буде навчатися у свої 15-18 років, набуваючи компетентності або професійні навички. Допомогти йому не можуть батьки та вчителі, тому що самі не знають останні тенденції ринку праці й тому обирають стандартні професії для своїх дітей, не враховуючи здібності та нахили дитини.
В сільській місцевості, віддаленій від можливостей великого міста, процес профорієнтації проходить ще важче, тому що в селах немає робочих місць та створений негативний імідж українського села як занепадаючий та вмираючий.

Ініціатива була створена щодо профорієнтаційної обізнаності молоді Широківської сільської ради:
– сприяння забезпеченню профорієнтаційної роботи з учнями 9-11 класів, направленого на свідомий вибір майбутньої професії;
– підвищився рівень згуртованості громади;
– активувалася участь молоді у заходах;
– стимулювання молоді до участі в проектах;
– посилення мотивації серед учнів закладів освіти щодо отримання робітничої професії.

Зміст роботи та заходів:

  1. Моніторинг та аналіз проблем з профорієнтації. Забезпечення наявності профорієнтаційної складової: гуртки, факультативи. Анкетування учнів та батьків. Підписання меморандуму про співпрацю з районними та обласними центрами зайнятості, співпраця з навчальними закладами різними акредитацій.  Семінар для психологів  «Психологічна платформа профорієнтування молоді»Тренінг для заступників директорів закладів освіти з функціоналом профорієнтації «Вірний вибір учнів – запорука майбутнього громади»
  2. Проведення зустрічей з профорієнтації представниками центру зайнятості. Реєстрація та проходження тестування на порталі «Моя професія. Консультаційна мережа». Робота гуртків «Грані»: Судомоделювання, ракетомоделювання, автомоделювання, моделювання літаків. Зустрічі «Калейдоскоп професій». День відкритих дверей. Майстер класи. Екскурсії. Робота психологів та заступників директорів, класних керівників (години спілкування, тренінги, квести, віртуальні подорожі закладами освіти України, виховні години, тематичні конкурси).
  3. Моніторинг та аналіз потреб та проблем. Проведення тренінгу в ЗЗСО психологами та заступниками. Лабораторія професійного успіху.
  4. Місячник з профорієнтації в закладах освіти. Семінари зі спеціалістами профорієнтації ЗНУ «Підготовка до ЗНО. Психологічний настрій», «Мій майбутній вибір». Відео – подорож закладами освіти України.
  5. Лабораторія професійного успіху з учнями та батьками. Моніторинг ринку праці. Проведення психологами тесту «Рівень розумових досягнень випускниками». Участь учнів у ЗНО. Стимул – мотивуюча гра «Професії майбутнього – Хто більше?», «Три долі». Розвиток навичок комунікації та лідерства. День ПРОФЕСІОНАЛА. Конкурс «Ким я хочу стати?».
  6. Участь учнів у ЗНО. Моніторинг результатів ЗНО. «Містечко професій». Анкетування учнів та батьків.  Тренінг «Ринок сучасних професій». Світове кафе «Погляд на професії».
  7. Корекційно-розвивальне заняття «Розвиток профорієнтаційних знань старшокласників». Світове кафе «Людина -для професії чи професія- для людини». Зустріч з місцевими підприємцями «Взірець успіху».
  8. Зустріч з головою сільської ради Д.О.Коротенко «В житті потрібно мати ціль та мету». Майстер –клас «Створи свій бізнес-план». Співпраця  з координаційним центром «Юніорбанк» у Центральному офісі «Приватбанку» (проведення квестів для учнів).
  9. Уроки фінансової грамотності. Професійний батл (зустріч з минулими випускниками закладів освіти). KAPUSTNIK. Конкурс на відбір PROFI-команди.
  10. Перегляд мотиваційних роликів з профорієнтації. Відео – подорож закладами освіти України.
  11. Участь у Ярмарку освіти. Участь в районних та обласнх олімпіадах, конкурсах, МАН.
  12. Анкетування «Профорієнтаційна робота в Широківській ОТГ». Аналіз профорієнтаційної роботи за рік. Оновлення бази даних. Складання рейтингу випускників.

Отриманні результати

Короткострокові кількісні:

36 заходів соціального згуртування; 24 заходів дозвілля, більше 1200 учасників, 120 публікацій на сторінках соцмереж, 5 відеороликів, 2 залучених місцевих ЗМІ, 1  залучених регіональних ЗМІ, 6 статтей в ЗМІ, публікації на офіційному сайті громади https://shyroke.org.ua/

Укладнені угоди про співпрацю:

–           Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти;

–           Запорізька Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія та педагогічний коледж;

–           Запорізька районна філія Запорізького обласного центру зайнятості;

–           Комунальний заклад “Запорізька обласна бібліотека для дітей “Юний читач” Запорізької обласної ради;

–           Благодійна організація “Карітас Запоріжжя”;

–           Запорізький інститут економіки та інформаційних технологій (ЗІЕІТ).

–           ІРЦ Біліньківської ОТГ.

Створені в соціальних мережах сторінки Fecebook https://www.facebook.com/groups/2204484809616357/ (152 фоловерів) та Instagram STANUSPISHNIMU (109 фоловерів)

 Короткострокові якісні:

– поглиблення знань молоді з профорієнтації;

– зниження психологічно напруги серед молоді;

– підвищення якості дозвілля молоді Широківської громади;

Довгострокові кількісні:

– підписання 6 договорів про співпрацю;

– 30 % підвищилася свідомість молоді щодо вибору майбутньої професії, обізнаності з проведення опитування;

– до спільно діяльності залучено 4 організації, депутатський корпус Широківської громади (25 депутатів),місцевих  підприємців 4;

– направлено на навчання військової освіти – 2 учня.

Довгострокові якісні.

– сприяння забезпеченню профорієнтаційної роботи з учнями 9-11 класів, направленого на свідомий вибір майбутньої професії;

– підвищився рівень згуртованості громади;

– активувалася участь молоді у заходах;

– стимулювання молоді до участі в проектах;

– посилення мотивації серед учнів закладів освіти щодо отримання робітничої професії.

Перспективи проекту: вирішення питання щодо фінансування проекту для безкоштовного навчання учнів у закладах освіти різних рівнів акредитації, створення постійної команди учнів та педагогічних працівників з профорієнтації, залучення міжнародних донарів для реалізації проектів, створення кадрового агенства.

Що на Вашу думку дала ініціатива тим, хто її втілював в життя? Реалізація своїх мрій, планів.  Підвищення культурного та економічного рівня громади.

 

Чи мала Ваша ініціатива своє продовження та які зміни вона принесла? Вона і досі має продовження.
Ваші поради тим, хто хоче втілювати ініціативи у своїх громадах  Впевненості, підтримки громади

Довідкова інформація про ініціативу:

Назва організації (ініціативної групи), автора ініціативи Широківська сільська рада Запорізький район Запорізька область, автор: Антоненко Тетяна Олександрівна
Контактні дані організації Контактні дані автора: +380972717919
[email protected]
https://www.facebook.com/profile.php?id=100007099456899
Назва ініціативи Профорієнтаційна програма «Стань успішним у громаді»

Дана публікація розміщена в рамках всеукраїнського  конкурсу  «Краща громадська ініціатива України 2018», що впроваджується  Спілкою «Громадські ініціативи України».

Детальніше про конкурс за посиланням