Перший в Сумській області ліфт для дітей з обмеженими фізичними можливостями

КУ НВК №16 – це єдиний в місті Суми інклюзивно-навчальний заклад, в якому навчаються діти з обмеженими фізичними можливостями та порушеннями опорно-рухового апарату і вже не перший рік стояло питання щодо комфортних умов підйому учнів на верхні поверхи школи.

Для то щоб збудовати перший в Сумській області ліфт для дітей з обмеженими фізичними можливостями, громадській організації «Добро Єднає» вдалося об’єднати навколо мрії дітей представників бізнесу, місцевої еліти м. Суми та Сумської області, жителів Сумщини, земляків з-за кордону ( українська діаспора в Італії ) , Керівництво Вищого стану духовенства Римо – Католицької церкви.  

20 травня 2019 року, в Сумському КУ НВК No16 (м. Суми, вул. Шишкіна, 12) відбулося урочисте відкриття 1-го в Сумській області та 52-го на теренах України – ліфту для дітей з
особливими можливостями.
Цей навчальний заклад є інклюзивним, і вже не перший рік діти з особливими потребами активно долучаються до навчання нарівні зі своїми однолітками. Але весь цей час в старій будівлі школи їм доводилося долати серйозне випробування – 46 сходинок на 3 поверх, де розташовані класи для гурткової роботи та позакласного навчання! Для них це був щоденний подвиг, який давався нелегко.
Депутат Сумської міської ради Дмитро Наталуха звернувся до Глави Наглядової ради БФ «Технологія» Володимира Зайця з пропозицією об’єднати зусилля і побудувати в школі ліфт. 18 травня 2018 року Дмитро Наталуха і Володимир Заєць зустрілися з громадськістю міста. Вони розповіли про свою амбітну ідею. Тоді ж вирішили зробити збір коштів публічним. Перший чек, на суму 250 тис., надійшов від благодійного фонду самого Володимира Зайця. Згодом до публічного збору коштів долучилося величезна кількість людей: сумські підприємства, політики, земляки за кордоном. Вирішив допомогти проекту навіть італійський куріальний кардинал і Ватиканський дипломат, його Високопреосвященство, Кардинал Крешенціо Сепе, надавши допомогу у розмірі 10 000 євро! Зрозуміло, що суми внесків були різними, але сам факт такого внеску за своєю природою є безцінним. Після закінчення проекту на металевому стенді були викарбувані імена кожного благодійника та мецената.
Сьогодні в НВК No16 навчається 437 дітей, з них 39 – учні з особливими потребами, серед яких десятеро з порушеннями опорно-рухового апарату. Всього лише два роки тому таких дітей  було лише 7.
В Україні є приклади, коли подібний ліфт будували тільки для однієї дитини. У Сумах за півроку, вдалося зробити, здавалося б, неможливе. Громадська організація «Добро Єднає» змогла об’єднати бізнес, представників влади різних рівнів, небайдужих громадян, наших діаспоріан з Італії, іноземних громадян та зібрати за досить короткий термін більше двох мільйонів гривень на реалізацію цього проекту. Результати проекту ГО представила на публічному звіті, а всім благодійникам надали фінансовий звіт про використання коштів. Проте, тест на добро – це не разова акція, а щоденний вибір. Зробимо його разом!

Тож, в результаті ініціатива принесла:

1. Збудовано та введено в експлуатацію перший в області ліфт для дітей з обмеженими можливостями, що удоступнило для дітей користування всім простором навчального закладу.
2. Школа має змогу прийняти на навчання більше учнів з вадами опорно-рухового апарату, застосувати вільні аудиторії, оптимізувати навчальний процес, надати робочі місця новим вчителям.
3. Можливість перейти до інших пректів з метою створення інклюзивного та безбар’єрного простору (спортивний зал, пристосований для тренувань людей з обмеженими можливостями; будівництво гаража та придбання спеціального автомобіля для перевезення дітей з особливими потребами).

Що на Вашу думку дала ініціатива тим, хто її втілював в життя?

Проект згуртував команду ГО

Завдяки проекту члени команди ГО отримали досвід співпраці з органами влади різних рівнів та представниками бізнесу.

З’явився досвід комунікування соціально важливих проектів, їхнього моніторингу та публічного звітування про реалізацію.

Поштовх до появи ідей нових проектів.

Чи мала Ваша ініціатива своє продовження та які зміни вона принесла?

Ініціатива має продовження:
1. ГО “Добро Єднає” планує створити стратегію своєї діяльності щодо максимального сприяння у перетворенні м.Суми на сучасне місто зі сталою мобільністю, безбар’єрне і доступне для всіх верств населення.
2. КУ НВК No 16 набув статусу «Опорний заклад Сумської області для дітей з особливими освітніми потребами, які мають порушення опорно-рухового апарату».
3. В найближчий час планується приступити до реалізації проекта зі створення спортивного зала, пристосованого для занять людей з особливими потребами.
4. Використовувати НВК No16 як приклад успішної практики для поширення цього досвіду на інші навчальні заклади області.

Ваші поради тим, хто хоче втілювати ініціативи у своїх громадах

1. Вірити в свій проект, але при цьому не забувати перевіряти його на предмет відповідності критеріям SMART!
2. Не зважати на твердження типу: “на це нема грошей”, “так ніхто не робив” і т.п.
3. Презентувати свій проект на всіх доступних платформах, а особливо результат і звіт про реалізацію.
4. Максимально сприяти поширенню власних успішних практик, вивчати досвід інших.
5. Розширювати мережу партнерів, симпатиків та всіх небайдужих до подібних ініціатив людей.

Довідкова інформація про ініціативу:

Назва організації Громадська організація «Добро Єднає»
Контактні дані організації Голова ГО – Бенькалович Олена Миколаївна , моб. (063) 302 50 50

https://voluntary.com.ua/blog/

Назва ініціативи Перший в Сумській області ліфт для дітей з обмеженими фізичними  можливостями в КУ НВК №16 ( м. Суми)

Дана публікація розміщена в рамках всеукраїнського  конкурсу  «Краща громадська ініціатива України 2018», що впроваджується  Спілкою «Громадські ініціативи України».

Детальніше про конкурс за посиланням