Залучення громади до формування концепції розвитку міських парків

Ініціатива «Три маленькі парки Дрогобича» – створена групою мешканців міста та ГО “Український молодіжний прорив” у відповідь на загрозу скорочення зеленої зони міста та непристосованість парків до потреб мешканців міста.

Передувало створенню ініціативи проведення стратегічної сесії з студентським активом Дрогобицького державного педагогічного  університету ім.  І. Франка у травні 2017 р., результатом якої стало виділення кількох напрямків роботи над розвитком студентських просторів. Одним із таких студентських просторів є паркова зона між  вул. Лесі Українки та Т. Шевченка. Протягом роботи до ініціативи доєднались також і викладачі біологічного факультету, представники влади, бізнесу, батьки, які мають малих дітей, а також мешканці пенсійного віку.

Відповідно до українських норм на 1000 осіб населення міста мало б припадати 10 Га зелених насаджень. Тому в Дрогобичі зелені зони мали б становити не менше 760 Га, вони ж займають площу 300 Га, тобто майже в 2,5 рази меншу за площу визначену нормами). Тому перед громадою міста гостро стоїть питання збереження існуючих зелених зон та створення нових.

Разом із тим Дрогобич є студентським містом. У центральній частині міста один поряд з одним  знаходяться п’ять навчальних корпусів Дрогобицького державного педагогічного університету ім. І. Франка. Серед них є розташовані три невеликі міські парки.  Парк по вул. Т. Шевченка є старим припалацовим парком, який в останні десятиліття занепав та став пристанищем для антисоціальних груп населення. Парк між вул. Т. Шевченка та
вул. І. Франка є найбільш облаштованим із трьох парків з вимощеними доріжками та лавочками, однак у ньому бракує креативу, а також спортивні майданчики в ньому перебувають не в найкращому стані. Парк між вул. Лесі Українки та вул. І. Франка потребує відновлення доріжок, встановлення лавок та облаштування відповідно до потреб його користувачів.

Крім молоді (14% населення міста – студенти, 11% – учні) цими парками користуються й сім’ї з дітьми дошкільного віку (7% населення міста – діти дошкільного віку) та особи старші 65 років (18% населення міста). Слід зазначити, що теперішній стан парків не задовольняє потреби жодної із згаданих груп цільової аудиторії. Причиною тому є як і занепад паркових зон, так і облаштування в минулому парків без врахування потреб їх користувачів.

Тому підсумовуючи, можна сказати, що причиною ініціативи стали недостатня кількість зелених зон у місті та невідповідність простору паркових зон потребам їх користувачів.

В рамках ініціативи було проведено наступні заходи:

    • анкетуванння мешканців міста щодо стану та ревіталізації парків;
    • лекція з розвитку паркових зон у містах України та світу, на якій були присутніми понад 30 представників цільової аудиторії (студентська та учнівська молодь, сім’ї з дітьми дошкільного віку, люди, старші 65 років);
    • перша зустріч з формування концепції та бачення розвитку паркового поясу між вулицями Лесі Українки та Тараса Шевченка й створення робочих груп за визначеними в процесі напрямками;
    • чотири зустрічі з мешканцями міста в рамках “Майстерні парку”;

 

  • друга інтеграційна зустріч з метою сформувати пропозиції (включаючи пропозиції громадськості та експертів) до Дрогобицької міської ради щодо розвитку паркового поясу між вул. Лесі Українки та Тараса Шевченка та закласти їх в основу концепції парків, а згодом конкурсних умов для архітекторів.

 

  • проведення спільно з міською радою конкурсу серед архітекторів на кращий проект розвитку «Трьох маленьких парків Дрогобича», який зараз триває.

Для реалізації ініціативи були залучені кошти від проекту «Київський діалог», а також здійснено домовленості із рядом підприємців щодо фінансування гонорару для архітектора – переможця конкурсу на кращий проект «Трьох маленьких парків Дрогобича» в сумі 10 тис. грн.

З міським головою м. Дрогобича була досягнута згода про формування конкурсної комісії з архітекторів та представників ініціативної групи для проведення конкурсу на кращий проект «Трьох маленьких парків Дрогобича». Також було досягнуто згоди щодо фінансування виготовлення проектно-кошторисної документації з міського бюджету та подання у кінці 2018 року проекту на конкурс від Державного фонду регіонального розвитку. Також від виконавчих органів міської ради було залучено до роботи над проектом представників відділу архітектури та містобудування, архбудконтролю та Департаменту міського господарства.

Молодь та жителі міста залучались до участі в проекті під час вуличних та онлайн-опитувань. Вони залишали свої контакти, якщо їх зацікавлювала подальша робота на реалізацією проекту.

Також раніше зі студентським активом Дрогобицького державного педагогічного університету ім. І. Франка була проведена стратегічна сесія щодо розвитку студентських просторів біля навчальних корпусів та гуртожитків. Результатом зустрічі стали сформульовані проблеми та створені робочі групи для роботи над ними. Представників даних робочих груп також було залучено до роботи над створенням концепції «Трьох маленьких парків Дрогобича».

Які результати Ваша ініціатива принесла громаді?
  • Збільшення обізнаності мешканців щодо важливості розвитку зелених зон в
    м. Дрогобичі.
  • формування візії у мешканців міста та представників влади щодо майбутньої стратегії розвитку паркових (зелених) зон міста.
  • формування пропозицій для органів місцевої влади щодо розвитку паркового поясу між вул. Лесі Українки та Тараса Шевченка із врахуванням інтересів цільової аудиторії.
  • консолідація мешканців міста для вирішення спільних завдань.
  • популяризація теми урбаністики серед мешканців міста.
  • формування відповідальності у жителів міста за благоустрій оточуючого міського простору.
  • формування у мешканців міста та представників місцевої влади бачення розвитку громадських просторів міста, дружніх до його мешканців.
  • покращення іміджу Дрогобича як міста, де мешканці самі впливають на розвиток міського простору, зокрема паркового
Що на Вашу думку дала ініціатива тим, хто її втілював в життя? Створена ініціатива дала можливість її учасникам по новому подивитись на розвиток міського простору дружнього до його мешканця, дала можливість зрозуміти, що об’єднавшись можна впливати на рішення органів місцевої влади щодо розвитку міського середовища, навчила працювати як із представниками органів місцевого самоврядування так і з представниками бізнесу та інтегрувала учасників ініціативи, зокрема молодь, в середовище громадських активістів.
Чи мала Ваша ініціатива своє продовження та які зміни вона принесла? Після закінчення проекту було продовжено роботу із міським головою, відділами та депутатами міської ради у формі зустрічей та нарад щодо врахування пропозицій цільової аудиторії проекту.

Для продовження роботи над проектом також було залучено представників біологічного факультету Дрогобицького державного педагогічного університету з метою використання їхнього досвіду облаштування зелених зон та співпраці із фінансовими донорами. Зокрема це стосується питання створення на базі припалацового парку по
вул. Шевченка дендропарку.

У грудні 2017 р. було створено конкурсну комісію за участі спеціалістів та представників ініціативної групи для проведення конкурсу на кращий проект з облаштування «Трьох маленьких парків Дрогобича».

У цьому ж місяці було оголошено конкурс серед архітекторів на кращий проект парків, який триватиме до середини квітня 2018 року.

Здійснено домовленість з міським головою Дрогобича про наступне фінансування виготовлення проектно-кошторисної документації для реалізації проекту та подання проекту на конкурс від Державного фонду регіонального розвитку.

Ваші поради тим, хто хоче втілювати ініціативи у своїх громадах
    • розвиток міського простору залежить від вас;
    • творіть простір, в якому хочеться жити;
    • об’єднуйтесь, створюйте ініціативні групи, залучайте представників влади  та бізнесу до них. Лише разом у співпраці можна досягнути успіху;
  • спочатку ми творимо місто, а потім місто творить нас (Ян Гейл, датський урбаніст).

Довідкова інформація про ініціативу:

Номінація, в якій бере участь ініціатива Краща ініціатива у сфері місцевого розвитку
Назва організації (ініціативної групи), автора ініціативи Громадська організація “Український молодіжний прорив”
Контактні дані організації (прізвище та ім’я координатора, телефон, електронна пошта, веб сайт тощо) Дукас Олег Ярославович – голова організації

[email protected]

+380979502259

Назва успішної ініціативи “Залучення громади до формування концепції розвитку міських парків”

Дана публікація розміщена в рамках всеукраїнського  конкурсу  «Краща громадська ініціатива України ‘17», що впроваджується  Спілкою «Громадські ініціативи України».

Детальніше про конкурс за посиланням