Служба «Соціальна няня»

У м. Чугуєві турбота про дітей, забезпечення їх доброту і безпеки  є одним з найбільш важливих завдань та пріоритетом у соціальній роботі, на виконання яких втілюються прогресивні практики соціальної роботи, спрямовані перш за все на впровадження підтримуючих і допоміжних форм роботи з сім’єю.

Проблема полягає в тому, що при змінах, що відбуваються навколо нас у соціально-економічної сфері може швидко змінюватись соціальна захищеність сімей. Відповідно, виникає потреба у поліпшенні всієї системи роботи з сім’єю.

Завдання сьогоднішнього дня – побудувати роботу так, щоб кожна сім’я могла відчути на більш якісному новому рівні увагу і турботу до себе з боку громадських та державних організацій.

У м. Чугуєві проживає 128 сімей, в яких виховуються діти з інвалідністю, 578 батьків, які виховують дітей одноосібно та 155 сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах.

Сім’ї де діти не відвідують дитячий садочок та не можуть скористатися послугами няні не є поодинокі. Не в кожній родині в такій ситуації на допомогу можуть прийти бабусі, дідусі, або інші родичі, які можуть посидіти з дітьми, поки батьки вирішують будь які негайні питання життєдіяльності сім’ї.

В особливо складному становищі перебувають батьки, які виховують дітей одноосібно, для яких можливість вирішення проблем сім’ї не завжди є можливим. Найчастіше в такій ситуації батьки, яким нема на кого залишити дітей, змушені залишати дітей вдома самих, що є неприпустимим, оскільки створює ситуацію, яка несе загрозу життю та здоров’ю дітей.

Ідея даного проекту взята з практики роботи соціальних служб з сім’ями. До м. Чугуєва, приїхала молода одинока жінка з чотирма маленькими дітьми: старшому – 5 років, молодшому всього 1 місяць. Жінка зняла житло і ледве зводила кінці з кінцями. Щоб нагадувати дітей, доводилось навіть просити продукти в магазині під заставу паспорта. Однак сталося важка ситуація, коли найменша дитина серйозно захворіла і потрібно було покласти дитину у дитяче відділення Чугуївської ЦРЛ. В цієї ситуації жінка і зовсім розгубилась: вона залишила дитину одну на піклування медиків, а сама пішла додому, так як там на самоті залишались ще троє її малолітніх дітей. За цих обставин лікарі забили на сполох і повідомили про цю ситуації в Чугуївській міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Історія з цієї сім’єю залишилась добре сім’ї надалі необхідну допомогу та взяли під соціальний супровід, в ході якого помістили двох малюків у Центр соціально-психологічної реабілітації дітей, що знаходиться у м.Чугуєві та допомогли вирішити гострі проблемні питання. Так, історія багатодітної мама надихнула фахівців соціальної сфери на ідею організувати в         м.Чугуєві Службу «Соціальна няня»

Сьогодні, в подібних ситуаціях, кожна сім’я має змогу звернутися за допомогою до Служби «Соціальна няня», яка буде здійснювати короткотривалий догляд за дітьми.

  • Запровадження в м. Чугуєві соціального проекту «Служба «Соціальна няня» спрямований на підтримку сімей, в яких виховуються діти з інвалідністю, батьків, які виховують дітей одноосібно та сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах. Служба «Соціальна няня»  створює можливість надання соціальних послуг даним категоріям сімей у вигляді короткотривалого догляду за дітьми, супроводження сімей з дітьми до різних закладів та організацій, надання вільного часу батькам для вирішення нагальних проблем життєдіяльності сім’ї.

Метою діяльності Служби «Соціальна няня» є:

– подолання бездоглядності дітей;

– зменшення ризиків виникнення нещасних випадків щодо дітей;

– формування засад відповідального батьківства;

– надання батькам вільного часу для вирішення нагальних проблем життєдіяльності сім’ї;

– підвищити рівень соціальної захищеності сімей з дітьми.

Для реалізації проекту «Служба «Соціальна няня» було підібрано та навчено 3 фахівця – 1 психолог і 2 – медсестри, які виконували функцію «соціальної няні». Вони пройшли відповідну підготовку в Чугуївському міському центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді та на протязі всього періоду реалізації проекту щоденно надавали допомогу батькам у короткотривалому догляді за дітьми, супроводжували сім’ї з дітьми в лікувальних закладах та інших організаціях, надавали вільний час батькам для вирішення проблем життєдіяльності сім’ї. Протягом 4 місяців 40 сімей щоденно на постійній основі користувались цією послугою, в ході реалізації проекту сім’ям надано 519 соціальних послуг.

Даний проект надав змогу батькам, які виховують дітей з інвалідністю, одиноким батькам та сім’ям, які перебувають у складних життєвих обставинах отримати послугу з короткотривалого догляду за дитиною.

Ця робота має на увазі як соціальне обслуговування, так і психолого-соціальну підтримку сімей найбільш уразливих категорій. Аналізуючи категорії сімей, які перебували на обслуговуванні Служби «Соціальна няня» в період реалізації проекту зазначаємо, що більшість сімей мали 2-3 і більше проблем – наприклад, самотня і багатодітна мати одночасно, або одинока мати у якій 2 дітей – обидва з інвалідністю та, до всього іншого, наявність тих чи інших додаткових проблем, тобто – це сім’ї, які дуже гостро потребують особливої уваги та підтримки.

Необхідно відзначити, що в систему надання допомоги сім’ям «Службою «Соціальна няня» включено чимало ресурсу, як людського так і матеріального.

З огляду на то, що інтенсивність роботи даної послуги дуже висока, забезпечити якісний похід в наданні даної послуги  допомагав основний партнер з реалізації цього проекту – Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) – з яким був укладений договір на надання транспортних послуг.

Аналізуючи результати проекту необхідно відзначити, що робота ця копітка, повна різних тонкощів, але дуже потрібна і перспективна. Можна сказати що від ефективності цієї роботи залежить перспективність всієї роботи з сім’єю, оскільки позитивна атмосфера спілкування, а в зв’язку з цим і підвищення рівня довіри, руйнує всі перепони, які виникають в соціальній роботі. Така співпраця має багато шансів на успіх.

Які результати Ваша ініціатива принесла громаді? – 40 сімей на постійній основі протягом 4-х місяців отримували допомогу  з короткотривалого догляду за дітьми, супроводження сімей з дітьми до різних закладів та організацій, надання вільного часу батькам для вирішення нагальних проблем життєдіяльності сім’ї;

– Протягом реалізації проекту бенефіціарам надано 519 соціальних послуг;

– Встановлена плідна взаємодія  громадської організації та державних закладів з сім’ями відповідних категорій;

– Мобілізувались ресурси сімей;

– Підвищився виховний потенціал батьків та їх відповідальність;

– Забезпечено безпеку дітям (жодного разу не виявлено будь якого травматизму дітей за період реалізації проекту).

Що на Вашу думку дала ініціатива тим, хто її втілював в життя? Проект «Служба «Соціальна няня» розширив досвід представників громадської організації та соціальних працівників щодо роботи з сім’ями. Послуга надання короткотривалого догляду за дитиною є дуже потужною та ефективною послугою, яка дозволяє контролювати сім’ю, навчати сім’ю методам виховання,  дозволяє мобілізувати всі внутрішні ресурси батьків щодо налагодження нормальної життєдіяльності та відповідального батьківства. Взагалі ця ініціатива забезпечила профілактику дитячої бездоглядності.
Чи мала Ваша ініціатива своє продовження та які зміни вона принесла? Дана ініціатива сьогодні має своє продовження. При Чугуївському міському центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді працює фахівець із соціальної роботи до посадових обов’язків якого включена функція короткотривалого догляду за дитиною, тобто функція «соціальної няні» для надання допомоги сім’ям які виховують дітей з інвалідністю, одиноким батькам та сім’ям, які перебувають у складних життєвих обставинах. Ця ініціатива підвищила рівень соціальної захищеності найбільш уразливих категорій сімей.
Ваші поради тим, хто хоче втілювати ініціативи у своїх громадах Послуга, яка надавалась в межах проекту «Служба «Соціальна няня» є інноваційною, повністю затребуваною та перспективною. В ході реалізації проекту вдалось побудувати на суттєво іншому рівні взаємовідносини між громадською організацією,  державними закладами та сім’єю, підняти рівень довіри сім’ї до громадських організацій та державних установ і активізувати спілкування.  За наявності відповідного ресурсу, для якісного надання послуги в межах Служби «Соціальна няня» ця інноваційна послуга може бути впроваджена в будь якому регіоні України та є дуже необхідною у реалізації нових підходів в роботі з сім’ями.

Поради виконавцям аналогічних робіт:

– Виконавців, тобто «соціальних нянь» необхідно ретельно підбирати та навчати;

– Важливо, на постійній основі, забезпечити інноваційну послугу транспортом для оперативності та  якості надання послуг;

– Обов’язковим являється облаштування  робочого місця для «соціальної няні» та встановити робочий регламент для заповнення документів та рівномірного розподілу послуг між сім’ями;

– Обов’язковим є забезпечення «соціальних нянь» мобільним зв’язком.

Довідкова інформація про ініціативу:

Номінація, в якій бере участь ініціатива Краща ініціатива у сфері роботи з дітьми та молоддю
Назва організації (ініціативної групи), автора ініціативи Громадська організація «Радіохвиля», Чугуївський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді
Контактні дані організації (прізвище та ім’я координатора, телефон, електронна пошта, веб сайт тощо) Логвиненко Станіслав Михайлович – голова громадської організація «Радіохвиля»

Корощупова Вікторія Олександрівна – директор Чугуївського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді

(095) 523-22-09

[email protected]

Назва успішної ініціативи Служба «Соціальна няня»

Дана публікація розміщена в рамках всеукраїнського  конкурсу  «Краща громадська ініціатива України ‘17», що впроваджується  Спілкою «Громадські ініціативи України».

Детальніше про конкурс за посиланням