Університет третього віку. Факультет «Комп’ютерна грамотність» для відвідувачок територіального соціального центру

Ініціатива реалізувалась відразу, як тільки запропонували Іванківському територіальному  соціальному центру працювати у партнерстві: Університет третього віку на базі Іванківської центральної районної бібліотеки. Це є один із кращих способів  по залученню людей поважного віку до соціальної активності.

Завдяки такій ініціативі, люди поважного віку мають прекрасну нагоду спілкуватися, бути потрібними та активними, брати участь у громадському житті, ефективно використовувати Інтернет для своїх потреб. Також залучаємо молодь, адже буває складно одному чи двом бібліотекарям приділити належну увагу кожному із групи. Така співпраця корисна і подобається, як молоді, людям поважного віку, так і бібліотекарям.

Попередньо узгодили предмет нашої спільної праці з територіальним центром, та, провівши пробне заняття для наших слухачок, ми мали змогу визначити рівень обізнаності та чекання від таких занять. Періодичність занять – щосереди по 1,5 години.

Так, слухачками Університету третього віку, що розпочав роботу при нашій бібліотеці, стали 10 жінок віком від 50 років. Плануємо залучити і чоловіків.

План занять ми склали, враховуючи побажання слухачок, рівень підготовки і обізнаності та мотивацію кожного.

Потрібно бути готовим до того, що не всі однаково сприймають інформацію, тому було запропоновано додаткове заняття на запит. Так, ми мали нагоду уникнути нудних і непотрібних лекцій, а учасниці залюбки відвідували наші заняття і сприймали всю інформацію.

Оскільки інформатизація –  один з головних напрямків модернізації бібліотечної справи, то вона вимагає  і від фахівців бібліотек освоєння нових знань і вмінь.

Тому, протягом 2018-19 рр. я стала учасницею проекту «Участь через залучення» Інституту соціокультурного менеджменту (ІСКМ) та учасницею Школи громадської участі – 4 (ШОУ-4). Отриманих знань та інструментів було достатньо для того аби працювати і втілювати ініціативи заради сталого розвитку громади селища. Працюючи в бібліотеці вже понад двадцять років, я провела безліч масових заходів, презентацій, зустрічей. Все це склалося у мій професійний досвід. Але часи змінюються, змінюємось ми і необхідно змінювати підхід до кожного з учасників заходу, адже думка і бажання кожного різні і особливі, і це необхідно враховувати. Мені не вистачало знань, яким чином можна досягти успіху, уникнути поразок, впровадити свої ідеї в життя та створити осередок громадської активності на базі нашої бібліотеки. А отримані в ІСКМ знання та методичний інструментарій – стали запорукою успіху такої громадської ініціативи.

Слухачки Університету третього віку вже досить впевнено володіють інформаційними технологіями на рівні користувача. Тому, працюватимемо і надалі, бо бачимо вже реальну підтримку з боку місцевої влади та громади: змінився в кращих бік рівень довіри – щойно розпочали навчання, як представники райдержадміністрації для бібліотеки подарували ще один комп’ютер.

Бібліотека в селах та містечках повинна стати на вищий рівень, ніж просто хата-читальня. Це місце, що об’єднує і гуртує всіх, незалежно від віку, знань, та ін.

Які результати Ваша ініціатива принесла громаді? Переважна більшість людей поважного віку не мають необхідного досвіду роботи з комп’ютером та сучасними гаджетами. І це створює для них певний дискомфорт у повсякденному житті: ефект відстороненості від інформаційно-комунікаційних технологій. Саме тому такі ініціативи сприяють вирішенні цього питання.
Що на Вашу думку дала ініціатива тим, хто її втілював в життя? Наша бібліотека отримала якнайкращу рекламу своєї роботи, адже в спілкуванні вдома та в соціумі, люди завжди діляться тим, як і де вони проводять цікаво час.
Чи мала Ваша ініціатива своє продовження та які зміни вона принесла? Ініціатива матиме продовження, адже з осені знову розпочинаємо навчання для другої групи.
Така ініціатива надає додаткові та чудові можливості  для реалізації потреб, як ініціаторів, так і громади: комунікувати та долучатися до життя соціуму.
Щосереди, відвідуючи наші заняття, слухачки отримували необхідні для повноцінного існування в сучасному світі знання, тим самим відчуваючи себе потрібними та  усвідомлюючи,  що життя продовжується і межі пізнання не існує.
Слухачки Університету мають змогу дозволити собі те, що було недоступно за роботою, клопотами і родинними проблемами, а тому хто ще працює – дало можливість утриматись на роботі, адже сучасний світ вимагає вміння роботи за комп’ютером.
Ваші поради тим, хто хоче втілювати ініціативи у своїх громадах Як бібліотекар, хотіла побажати колегам завжди  пам’ятати про основні функції сучасної  бібліотеки: освітня, інформаційна, комунікативна та соціальна.
Освіта протягом всього життя, як для учасниць Університету третього віку, так і нас, бібліотекарів: єднає, мотивує, дає змогу зростати та цікаво і змістовно проводити свій час.

 

Довідкова інформація про ініціативу:

Назва організації (ініціативної групи), автора ініціативи Централізована бібліотечна система (ЦБС) Іванківського району Київської області

Центральна районна бібліотека

Світлана Годун, провідний бібліотекар

Контактні дані організації Директор ЦБС – Лугиня Наталія
тел.(04591) 5-15-50
E-mail: [email protected]Власний Е-mail: [email protected]
Моб.тел. +380676854772Сторінка  нашої бібліотеки у Фейсбук: https://www.facebook.com/Library-Ivankiv
Назва ініціативи Університет третього віку. Факультет «Комп’ютерна грамотність»  для відвідувачок територіального соціального центру

Дана публікація розміщена в рамках всеукраїнського  конкурсу  «Краща громадська ініціатива України 2018», що впроваджується  Спілкою «Громадські ініціативи України».

Детальніше про конкурс за посиланням