Розумні казочки» або «Симбіоз науки, практики і дитячих мрій»

Причина виникнення ініціативи: В Косівському районі Івано-Франківської області, як і в інших містах та селах України багато талановитої учнівської молоді. Однак, реалізація творчих можливостей наших дітей рідко виходить за межі різного роду творчих конкурсів, в основному через відсутність державного фінансування та низьку платоспроможність, а подекуди і зацікавленість батьків юних дарувань. Через це потенційні завтрашні світила мистецтв часто вже сьогодні втрачають інтерес до саморозвитку. Школи, Центри дитячої творчості (ЦДТ) та батьки програють конкуренцію за власних дітей сучасним ґаджетам, використання яких хоча і робить учнів обізнаними із реаліями сучасного світу, але знижує їх власне депо знань. Тому слід шукати нові, переконливі джерела для свіжої порції натхнення і його конкретної реалізації не тільки для учнів, а деколи ще й їх батьків, щоб вони підтримували своїх дітей.

Наше рішення для реалізації творчої співпраці – видання книги «Розумні казочки», яку проілюстрували діти. Тексти цього видання – наукова інформація, подана у формі казок, де незнайомі терміни застосовують на кшталт «абра-кадабра», щоб вони краще запам’яталися,  а самі еко-казки, точніше дослідження, які стали їх основою, виконані на базі Національного природного парку (НПП) «Гуцульщина», що функціонує в межах Косівського району і тісно співпрацює із місцевими освітніми закладами. Таким чином в цій книзі стартували мистецькі сподівання юних художників, і вони тішяться, що вже мають власну книгу у творчому доробку. Батьки цих дітей горді за своїх чад, адже бачать реальну перспективу застосування їх таланту, працівники НПП «Гуцульщина» раді тому, що змогли у легкій та невимушеній формі донести до читачів основні еко-тенденції, над якими працює заклад та популяризувати свою роботу, читач задоволений якісним продуктом та таким щирим поданням інформації. А члени ГО тов-о «Гуцульщина» горді тим, що гуцульський край може похвалитися і еко-освітньою роботою, і талановитими юнаками та дівчатами.

Детальний опис ініціативи : 1. Ґрунтуючись на реальних наукових здобутках ГО тов-о «Гуцульщина» та НПП «Гуцульщина», були у легкій і невимушеній формі написані еко-казки. Ці твори розповідають про відтворення рідкісних видів грибів у природі (вперше розроблену та успішно апробовану технологію re-situ – вирощування рідкісних видів грибів); про відтворення тису ягідного; про дерева, які є основними лісоутворюючими породами краю, і про ті, що ростуть у дендропарку ім. А. Тарнавського (розташований у с. Смодна); про нашестя випадково занесених рудих слимаків (факт має місце в м. Косів) і біологічні методи боротьби з ними; про встановлення чистоти водойм методом біоіндикації, тощо.

В заходи попереднього опитування реальних здобутків і проблем залучені були працівники НПП «Гуцульщина», які розповіли про свої наукові надбання; залучені також були жителі присілку Москалівка у м. Косів (які потерпають від нашестя слимаків) і молодь – студенти Косівського училища прикладного та декоративного мистецтва Львівської Національної академії Мистецтв (КУПДМ ЛНАМ) , які шукали шляхи вирішення проблем із слимаками. Написання творів здійснено Пасайлюк М.В., шліфування первісного варіанту тексту проведено членом Спілки письменників України – Василем Шкурганом.

  1. Текст казок, щоб перевірити його доступність різним віковим категоріям, був прочитаний дітям на різного роду творчих зустрічах (у Вербовецькій школі, ЦДТ м. Косів, у Маєтку Святого Миколая, у Центральній районній бібліотеці, у Косівській дитячій школі мистецтв, тощо) та студентам КУПДМ ЛНАМ.

В захід були залучені учні 1 – 9 класів шкіл району, студенти  КУПДМ ЛНАМ, викладачі, вчителі і директори відповідних навчальних закладів; працівники районної бібліотеки, члени товариства «Гуцульщина» та клубу інтелігенції ім. І.А. Пелипейка.

  1. Дітям і студентам, яким сподобалися казки, за сприяння директорів шкіл, відділу освіти Косівської РДА та Стефурака Ю.П. (керівник ГО товариство «Гуцульщина», у Косівському районі, в.о. директора НПП «Гуцульщина») і Пасайлюк М.В. організовані були екскурсії у Науково-просвітницький центр НПП «Гуцульщина», де вони змогли на власні очі побачити «героїв», що ожили у казкових творах (чашки Петрі із міцелієм гриба, лабораторне обладнання, тощо).
  2. Студентам і школярам були проведені практичні заняття з еко-напрямків різної тематики («Біоіндикація у р. Рибниця», «Як вирощувати гриби Червоної книги України», «Про що говорять дерева»).

В захід № 3 і № 4 були залучені: учні 1 – 9 класів шкіл району, студенти  КУПДМ ЛНАМ, викладачі, вчителі і директори навчальних закладів і Косівського ЦДТ; члени Косівського товариства «Гуцульщина»; працівники НПП «Гуцульщина», в.о. директора НПП «Гуцульщина» Ю.П. Стефурак, та відділ освіти Косівської РДА, який сприяв наданню транспорту

  1. На основі побаченого і почутого школярі намалювали героїв творів, представляючи свої бачення проблем природничого характеру.

В захід були залучені: учні 1 – 9 класів шкіл району, вчителі і директори різних навчальних закладів; в тому числі відділу освіти Косівської РДА і Косівської дитячої школи мистецтв, які надали професійну допомогу своїм вихованцям у плані живопису.

  1. Члени товариства «Гуцульщина» підібрали рисунки, намальовані дітьми, розробили дизайн, створили макет книги «Розумні казочки», провели редакторську вичитку тексту і подали заяву до районної ради у плані сприяння виходу книги.
  2. Книга була видана у листопаді 2017 р. у місцевому видавництві «Писаний камінь» за рахунок коштів, виділених Косівською районною радою, Національним природним парком «Гуцульщина», зібраних членами товариства «Гуцульщина» та особистих коштів автора книги – Пасайлюк М.В.
  3. Презентація книги та урочисте вітання маленьких художників і їх батьків з першим творчим доробком відбулося на: засіданні Науково-технічної ради НПП «Гуцульщина», засіданні клубу інтелігенції ім. І.А. Пелипейка та у тих школах району, де навчаються юні таланти/

Які результати Ваша ініціатива принесла громаді? У процесі реалізації ініціативи досягнена співдружність та взаєморозуміння між місцевою владою, товариством «Гуцульщина», НПП «Гуцульщина», відділом освіти Косівської РДА, Косівською дитячою школою мистецтв, КУІДПМ ЛНАМ, між батьками та учнівською і студентською молоддю. Всіх об’єднала одна мета – успішна реалізація мистецьких дитячих надій.

Що на Вашу думку дала ініціатива тим, хто її втілював в життя? Учням  – знання, самореалізацію, власну книгу; батькам – гордість за дітей та надію, що можна реалізувати свої мрії і в нашій країні і, деяким, теж нові знання; НПП «Гуцульщина» – популяризацію роботи закладу; школам – розкриття здібностей своїх учнів; владі – здійснення популярних для населення кроків, покращення свого іміджу; членам товариства «Гуцульщина» – позитив від виконаної роботи.

Чи мала Ваша ініціатива своє продовження та які зміни вона принесла? Основні зміни – це зміни у свідомості дітей і батьків, які, враховуючи особистий досвід під час творчих зустрічей із автором книги самі пропонують теми для майбутніх еко-казок; хваляться які екологічні акції вони ініціювали. Діти, малюнками яких проілюстрована книга, є свого роду «каталізаторами» для своїх друзів і знайомих. А ще в більшому захопленні батьки цих дітей – кращої реклами для збереження природи годі й шукати! Сюжети казок будуть адаптовані під шкільні спектаклі природничого характеру, а окремі школярі почали працювати над створенням фільму про охорону природи, використовуючи смартфони та айпади

Ваші поради тим, хто хоче втілювати ініціативи у своїх громадах 1. Основна умова – це щоби бодай один рисунок маленького художника, що долучився до ініціативи, потрапив на сторінки друкованого видання – не варто розчаровувати дітей. 2. Практичні заняття повинні бути обов’язково, це посилюватиме природоохоронний ефект ініціативи. 3. На завершальній стадії – врученні книги дітям – обов’язковим є контакт із батьками маленьких художників в урочистій обстановці та присутності спонсорів.

Довідкова інформація про ініціативу:

Номінація: Краща ініціатива у сфері роботи з дітьми та молоддю
Назва організації і автора ініціативи: ГО Всеукраїнське товариство «Гуцульщина» (Косівське відділення);  Пасайлюк Марія Василівна
Контактні дані організації: Пасайлюк Марія – секретар Косівського відділення товариства «Гуцульщина», 097-409-53-40; [email protected]     http://gucul.at.ua/
Назва: «Розумні казочки» або «Симбіоз науки, практики і дитячих мрій»

Дана публікація розміщена в рамках всеукраїнського  конкурсу  «Краща громадська ініціатива України ‘17», що впроваджується  Спілкою «Громадські ініціативи України».

Детальніше про конкурс за посиланням