«Прозорий бюджет міста від здолбунівчан і для здолбунівчан»

Серед завдань проекту: розробити рекомендації для Здолбунівської міської ради щодо розробки та прийняття, коригування та контролю використання прозорого, зрозумілого бюджету; проведення інформаційної та адвокасі кампанії щодо необхідності прийняття Здолбунівською міською радою прозорого та зрозумілого бюджету; проведення в громаді мобілізаційно-просвітницької кампанії «За прозорий місцевий бюджет!».

Що стало причиною ініціативи, як виникла ідея її реалізації.
Ідея проекту виникла через те, що бюджетний процес в місті є недостатньо прозорим, громада Здолбунова не залучена до процесу розробки та прийняття місцевих програм та бюджету міста в цілому. Зокрема, бюджет складається апаратом управління міської ради без завчасного, попереднього розгляду і врахування пропозицій від населення. Окремо варто зазначити, що бюджет на 2015 рік був прийнятий без обговорення, без врахування громадської думки, без завчасного оприлюднення перед сесією.

За який час було реалізовано ініціативу
1 рік

Детальний опис ініціативи – що конкретно було зроблено в рамках реалізації ініціативи (які заходи були реалізовані, як залучались місцеві жителі, молодь, спонсори…)
План заходів:

 • Проведення тренінгу для діючих депутатів та ймовірних кандидатів в депутати Здолбунівської міської ради навичкам прозорого, відповідального формування бюджету міста та його використання.
 • Розробка пам’ятки майбутньому депутату «Етапи розробки прозорого, справедливого бюджету.
 • Проведення громадських консультацій щодо проектів місцевих програм розвитку на 2016 рік і бюджету. Збір пропозицій до бюджету у електронний спосіб. Лобіювання аргументованого розгляду пропозицій та альтернативних проектів рішень щодо бюджету 2016.
 • Круглий стіл за результатами адвокаті компанії.
 • Підписано Меморандум з кандидатами у депутати Здолбунівської міської ради щодо публічності і прозорості розробки та використання міського бюджету.
 • Розробка рекомендацій щодо вдосконалення сайту Здолбунівської міської ради в частині доступності інформації про місцевий бюджет.

В рамках проекту «Прозорий бюджет міста від здолбунівчан і для здолбунівчан», який реалізовувався Аналітичним центром розвитку міста «ЗЕОН» до проекту бюджету Здолбунова на 2016 рік на адресу громадської організації було надіслано 30 пропозицій. Характер пропозицій різний, зокрема, вони охоплюють широке коло питань від облаштування велодоріжок в міському Гідропарку до встановлення огорожі навколо дитячого садочка, ремонту тротуару та нанесення на дорожнє покриття перед усіма навчальними, дошкільними та позашкільними закладами пішохідних переходів.

Варто відмітити, що всі пропозиції були ретельно проаналізовані та опрацьовані. Представляємо результати врахування думки мешканців в ході громадської кампанії внесення пропозицій до бюджету 2016 року:

 • Місцеві жителі залучалися до активності в рамках проекту через широку інформаційну кампанію, розробку анкет для подачі пропозицій, залучення бібліотек, створення гугл документа в мережі інтернет.
 • Проект отримав фінансування як переможець конкурсу, оголошеного Одеським КВУ в рамках громадського партнерства За прозорі місцеві бюджети. Вперше у Здолбунові видано візуалізований бюджет міста. Кольорове видання із таблиць та інфографіки та інформації про враховані пропозиції в бюджеті, зібрані від пересічних здолбунівчан.

Які результати Ваша ініціатива принесла громаді?

 • Підсумки та результати збору та врахування пропозицій громади в бюджеті міста:
 • Чотири пропозиції не відносяться до компетенції міської ради
 • Дев’ять з двадцяти шести пропозицій (34,6%) здолбунівчан були враховані при складанні плану соціально-економічного розвитку міста Здолбунова на 2016-2020 роки. Шість з них (23%) заплановані до виконання уже в поточному 2016 році. Інші будуть виконанні до 2020 року згідно до плану.
 • Три пропозиції (11,5%) були внесені до цільових програм і на них передбачені кошти у бюджеті міста Здолбунів на 2016 рік.
 • Дві ж пропозиції виконуються іншим чином, без залучення міської влади.
 • Видано візуалізований бюджет міста, методичні рекомендації щодо розробки бюджету міста, зібрано 30 пропозицій від мешканців міста.

Що на Вашу думку дала ініціатива тим, хто її втілював в життя?
Розуміння перспективності теми, важливості знань про міські кошти.

Чи мала Ваша ініціатива своє продовження та які зміни вона принесла?
Мала. Маємо новий проект, який дозволяє передати здобуті результати для 20-х учасників, які вчать писати простою мовою про економічні реформи та бюджетну політику. Ідею поширення знань, напрацьований у річному проекті підтримали Інтерньюз, USAID.

Ваші поради тим, хто хоче втілювати ініціативи у своїх громадах
Шукати в цифрах не математику, а причинно-наслідкові зв’язки.

Чи може Ваша організація (ініціативна група) виступити консультантом або експертом, якщо до вас звернеться інша організація за досвідом, який ви отримали при реалізації цієї ініціативи? Так.

****************************************************************************************************
Довідкова інформація про ініціативу:

Номінація, в якій бере участь ініціатива:
Краща ініціатива у сфері місцевого розвитку

Назва організації (ініціативної групи), автора ініціативи:
НГО «Аналітичний центр розвитку міста «ЗЕОН»

Контактні дані організації:
Анатолій Бондарчук, Микола Орлов, Надія Левчук, Микола Мокрик
Тел.НГО 097-6681470 [email protected] www.zdolbunivcity.net/

Назва успішної ініціативи:
«Прозорий бюджет міста від здолбунівчан і для здолбунівчан»