Проект «Створення соціально-підприємницьких торговельних рядів»

Як і в більшості міст України в м. Кременчук існує дуже нагальна проблема – торгівля харчовими та іншими продуктами на вулицях в непризначених для цього місцях. Здебільшого, цю торгівлю здійснюють люди похилого віку, які у такий спосіб продають овочі та фрукти, що були вирощені на власній городині. Місцева влада спільно з патрульною поліцією змушені забороняти таку торгівлю або пропонувати громадянам переносити товар до найближчого ринку. Нажаль такі дії не вирішують проблему. В зв’язку з цим виникла ініціатива створення соціально-підприємницьких торговельних рядів.

Цей проект є спробою об’єднати зусилля міської влади, громадськості та бізнесу для вирішення нагальної проблеми міста, шляхом створення на об’єктах підприємницької діяльності вільних торговельних місць для людей, що бажають реалізовувати власно вирощену продукцію.

Ініціативна група, яка в 2018 році офіційно стала громадською організацією «Центр ІСБІ», на початку 2017 року проводила опитування в декількох районах міста Кременчука з метою виявлення громадської думки стосовно нагальних проблем, що турбують людей. Серед багатьох важливих питань, які стосуються сфери ЖКГ, були також і скарги щодо проблем з так званою «стихійною» торгівлею. З одного боку опитувані люди розуміють та погоджуються з тим, що бабусі та дідусі, які торгують продуктами, вирощеними на своїх присадибних ділянках, вимушені у такий спосіб заробляти собі прибавку до пенсії і їм досить складно торгувати на ринку. З іншого боку, громадяни скаржилися, що до місць де торгують бабусі приїздять також підприємці, які здійснюють торгівлю м’ясом, рибою чи іншою швидкопсувною продукцією з зовсім не облаштованих для цього прилавків (багажники машин, дерев’яні ящики тощо). Люди зазвичай купують таку продукцію бо вона дешевше ніж в магазинах, але потім виявляється, що придбані продукти непридатні для їжі або і того гірше –  траплялися випадки отруєння. Певна річ, що влада міста змушена реагувати на такі випадки і забороняти місця «стихійної» торгівлі. При цьому, разом з недобросовісними підприємцями, потрапляють під заборону також і ті громадяни, які не мають іншого способу для підтримання свого існування.

Досконало вивчивши цю проблему, в ініціативній групі виникла ідея створити проект соціально-підприємницьких торговельних рядів.        

Протягом 2017 року були проведені кілька спільних переговорів між ініціативною групою, владою міста та підприємцями. В результаті були досягнуті домовленості, щодо концепції цього пілотного проекту.

Влада міста в якості свого внеску в проект надає 3 вільних міських територій в тимчасове користування підприємцям для здійснення на них підприємницької діяльності (торгівля в павільйоні овочами, фруктами, ягодами). Підприємець в свою чергу безкоштовно забезпечує у своєму павільйоні відповідно облаштовані торговельні місця для мешканців, що здійснюють тимчасову торгівлю власно вирощеною продукцією (https://kremen.gov.ua/index.php/news/main/9059).

Наприкінці 2017 року на конкурсних засадах було визначено підприємця, який виявив бажання взяти участь у цьому пілотному проекті.

З початку 2018 року, після оформлення відповідних дозвільних документів, підприємець розпочав будівництво першого торговельного павільйону з спеціально облаштованими соціальними торговельними рядами.

Наразі ГО «Центр ІСБІ» проводить широку роз’яснювальну роботу серед мешканців району, щодо можливості реалізовувати свою продукцію безкоштовно в цьому павільйоні

Які результати Ваша ініціатива принесла громаді? Мешканці району, в якому з’явиться перший павільйон з соціальними місцями, з великим  задоволенням ставляться до цієї ініціативи. Таким чином вони мають можливість придбати якісні овочі та фрукти від місцевого виробника та попутно допомагати пенсіонерам, купуючи щось у них на соціальних місцях.
Що на Вашу думку дала ініціатива тим, хто її втілював в життя? В першу чергу ініціатива дала впевненість, що плідна співпраця громадськості, влади та бізнесу можлива і що лише їх спільними зусиллями можуть реалізовуватися проекти, які мають значний соціальний вплив на громаду.
Чи мала Ваша ініціатива своє продовження та які зміни вона принесла? Ініціатива буде продовжена вже в 2018 році. Наразі є більше 10 звернень від мешканців міста про бажання реалізації таких проектів у них  на районах. Планується також запуск соціальної реклами для поширення цієї ініціативи серед підприємців.

Оскільки проблема, яку вирішує ініціатива існує не тільки в м. Кременчуці, досвід її впровадження стане цікавим і для інших громад України.

Ваші поради тим, хто хоче втілювати ініціативи у своїх громадах В першу чергу потрібно бажання до змін на краще, а ідеї та інструменти для цього завжди знайдуться!

Довідкова інформація про ініціативу:

Номінація, в якій бере участь ініціатива краща ініціатива у сфері місцевого розвитку
Назва організації (ініціативної групи), автора ініціативи Громадська організація «Центр інновацій та соціально-бізнесових ініціатив» («Центр ІСБІ»)
Контактні дані організації (прізвище та ім’я координатора, телефон, електронна пошта, веб сайт тощо) Воля Володимир Вікторович,

моб. тел. +380671859872,+380675309687.

e-mail: [email protected]

Назва успішної ініціативи Проект «Створення соціально-підприємницьких торговельних рядів»

Дана публікація розміщена в рамках всеукраїнського  конкурсу  «Краща громадська ініціатива України ‘17», що впроваджується  Спілкою «Громадські ініціативи України».

Детальніше про конкурс за посиланням