Проект “Реалізація права породіль на бажаний медичний догляд”

Проведене в 2015 р. силами активістів онлайн-опитування жінок України, які народили протягом 2009-2014 рр. показало, що прогресивні накази МОЗ України щодо надання допомоги при пологах часто не виконуються взагалі, або виконуються у неповному обсязі.

Ще однією причиною нашої ініціативи став проведений нашою НУО у 2016 р. флешмоб #ГодіМовчати у мережі фейсбук, де жінки розповідали свої їсторії щодо акушерского насильства. Відгуки жінок Львівщини помітно вирізнялися в гірший бік порівняно з рештою України. Тож ми вирішили провести прицільне анкетування жінок Львівщини, які народили протягом січня-листопада 2017 року, і налагодити контакт з міським та/або обласним управлінням охорони здоров’я з метою покращення пологової допомоги на Львівщині та наближення її до потреб жінок, а також задля покращення ситуації з дотриманням прав вагітних та породіль.

Було проведено онлайн-анкетування жінок Львівщини, що народили у 2017 р., яке виявило суттєві порушення протоколів МОЗ України та масові випадки недотримання прав породіль. Ситуація була висвітлена в ЗМІ, був встановлений контакт з місцевою владою Львівщини. Були розроблені та надруковані інформаційні збірки про права жінок у пологах для представників місцевої влади, громадських організацій та усіх зацікавлених, а також буклет для лікарів про важливість дотримання принципу інформованої згоди. Збірка для громадських організацій доступна вільно в онлайн-версії: https://goo.gl/JV3CBE

Проект складався з анкетування жінок, просвітницьких заходів для ЦА (місцеві жіночі ГО, місцева влада, медичні працівники), PR-заходів, підготовки та друку інформаційних матеріалів, що розповсюджувались на вищевказаних заходах.
Розповсюдження інформації про Проект,   анкетування в соцмережах – серпень-жовтень.
Прес-конференція у Львові, присвячена Проекту і анкетуванню, за участі не тільки журналістів, а й представників Львівської міськради, головних лікарів пологових будинків, депутатів. Круглий стіл з громадськими організаціями Львівщини – жовтень.
Завершення роботи над просвітницькими матеріалами, друк. Підбиття підсумків анкетування. Написання звіту про основні результати опитування, в якому за два місяці взяли участь 1011 жінок Львівщини. Презентація результатів Проекту та розповсюдження збірок “Права жінки у пологах та їх реалізація в Україні” (для ГО), “Трансформація пологової допомоги: назустріч потребам жінки” (для влади), “Інформована згода в контексті вагітності та пологів: переваги для лікаря та жінки” (дял лікарів)  на круглих столах з участю громадських організацій Львівщини, представників місцевої влади й лікарів. Підписання меморандуму з громадськими організаціями Львівщині про співпрацю з метою змін формату пологової допомоги у відповідності до потреб жінок та задля дотримання прав людини. Обговорення конкретних пропозицій ГО “Природні Права Україна” з представниками місцевої  влади і лікарями. Створення плану практичних заходів, спрямованих на покращення ситуації з дотриманням прав породіль та виконання протоколів МОЗ в пологових будинках Львівщини – листопад.

Проект відбувався за підтримки “Українського Жіночого Фонду

Які результати Ваша ініціатива принесла громаді? Проект допоміг вивести обговорення проблеми недотримання прав і  потреб жінок в пологах на широкий загал, актуалізував проблему на рівні місцевої та регіональної влади Львівщини, заклав основу для практичних заходів щодо комплексної зміни ситуації в медичному, юридичному та суспільному аспектах.
Що на Вашу думку дала ініціатива тим, хто її втілював в життя? Втілення ініціативи “Реалізація права породіль на бажаний медичний догляд” дало активісткам ГО “Природні Права” цінний досвід взаємодії з владою та громадськістю з питань захисту інтересів та прав жінок, що складався, зокрема, з подолання опору суспільства до обговорення табуйованих тем.  Реалізований Проект також додав впевненості в своїх силах (активно впроваджували ініціативу всього 4 людини), сприяв більш чіткому розумінню практичного проведення адвокаційних кампаній, дав можливість встановити нові зв’язки і партнерства з іншими НУО та ініціативними активістками.
Чи мала Ваша ініціатива своє продовження та які зміни вона принесла? Ініціатива завершилася розробкою плану практичних заходів на 2018 рік з метою покращення пологової допомоги у Львівському регіоні. Є активна зацікавленість місцевих органів влади та лікарів в реалізації цього плану. Перший спільний з місцевою владою захід відбудеться вже в кінці березня. Інші регіони України, зокрема Миколаївська, Вінницька, Херсонська та Закарпатська області, висловили бажання взяти участь в мультиплікації Проекту.
Ваші поради тим, хто хоче втілювати ініціативи у своїх громадах Все цілком реально! Немає нерозв’язуваних проблем, є невірний підхід до їх розв’язання. Знання базових основ адвокації та їх використання, чітка оцінка поточної ситуації, потреб цільової аудиторії та постановка відповідних цілей, принциповість та політкоректність у роботі з органами влади допомагає вирішувати будь-які завдання.

Довідкова інформація про ініціативу:

Номінація, в якій бере участь ініціатива Краща ініціатива у сфері захисту та представлення інтересів (адвокасі)
Назва організації (ініціативної групи), автора ініціативи ГО “Природні Права Україна”
Контактні дані організації (прізвище та ім’я координатора, телефон, електронна пошта, веб сайт тощо) Керівник Проекту – Євгенія Кубах
(050) 910 21 94,  [email protected]

[email protected]
https://www.facebook.com/pryrodni/

https://www.facebook.com/anketa.lviv/

Назва успішної ініціативи Проект “Реалізація права породіль на бажаний медичний догляд”

Дана публікація розміщена в рамках всеукраїнського  конкурсу  «Краща громадська ініціатива України ‘17», що впроваджується  Спілкою «Громадські ініціативи України».

Детальніше про конкурс за посиланням