Нашою метою було вибудувати дієвий механізм діалогу влади і громадськості задля залучення громадян до розвитку міста та відкритості влади. Тому і було вирішено створити Громадський демократичний простір – П’ятачок демократії. При цьому зробити реконструкцію площі, встановити вуличний екран та провести серію навчальних тематичних тренінгів.
І ми впорались. Це була перша історія успіху спільного проекту, спрямованого на розвиток місцевої демократії, над яким згуртовано працювали громадські активісти, муніципалітет, іноземні консультанти і підприємці міста.
Реалізовані заходи проекту Громадський демократичний простір:
– придбання вуличного обладнання для стрімінгу (вуличний екран) (грантові кошти Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи)
– встановлення скриньки для голосування різних місцевих ініціатив задля залучення громадян до розвитку міста, врахування їхньої думки (муніципалітет м.Фастів)
– реконструкція площі, облаштування Громадського простору для розвитку місцевої демократії – П’ятачок демократії за кошти Фастівської міської ради
– проведення тематичного тренінгу «Громадський серія публікацій в ЗМІ.
Тісна співпраця місцевої влади, громадських активістів та представників бізнесу дали позитивний результат, адже до проекту на різних етапах його реалізації долучалося все більше і більше мешканців, які пропонували свою фізичну, інтелектуальну, фінансову допомогу. Проект привернув увагу представників місцевих політичних сил, які спочатку з недовірою сприйняли встановлення екрану на площі, але після засідань громадської ради, участі у тренінгах та зустрічах з активістами проекту, команда проекту з числа опозиціонерів отримала прихильників проекту, які готові долучатися до виготовлення контенту для трансляції, допомогти із закупкою лавочок, дерев та проведення робіт.
– встановлення інсталяції з підсвіткою «Серця єднання», кошти на яку зібрали самі мешканці міста
– встановлення стильних лавочок (за кошти меценатів-підприємців, депутатів місцевої ради)
– встановлення головного міського годинника (за кошти міської ради)
Які результати Ваша ініціатива принесла громаді? | Прогрес: після реалізації проекту, мешканці мають можливість отримувати інформацію з перших вуст безпосередньо з екрану. Це дало змогу зменшити передумови для провокування конфліктів громадян і влади, підвищило ступінь взаємної довіри та поваги. В цілому місто отримало більшу узгодженість дій влади і громадськості. Підвищилася соціальна та політична активність фастівчан.
Відтепер громадськість має можливість залишати скарги, побажання, пропозиції та ідеї через комунікаційний центр Громадського демократичного простору, і отримує гарантовані відповіді. Громадський демократичний простір дає право усім політичним силам спілкуватися з населенням, виступати та проводити агітацію. Етнічні та культурні меншини демонструють там свої культурні надбання, діляться проблемами, на які реагують відповідні служби міської ради. Підлітки та шкільне самоврядування презентують свої проекти та напрацювання та отримують допомогу міської влади, відгуки громади щодо доцільності певних молодіжних ініціатив. На екрані транслюється інформація: про діяльність підприємств міста та вакансії на них, що допомагає працевлаштуванню мешканців. Про гуртки та секції для дітей, новини та здобутки наших земляків у всіх сферах тощо. Через он-лайн трансляції сесій міської ради, засідань комісій, коментарі посадовців з перших вуст, громадськість міста побачила, що влада дотримується принципів прозорості і відкритості і готова бути підзвітною громадянам. До того ж у місті немає гендерної та етнічної дискримінації, всі мешканці мають рівні права і можливості. Представники шкільного самоврядування по школах проводять конкурси на ідею кращого соціального відеоролику, який демонструватиметься на екрані і закликатиме фастівчан до здорового способу життя, допомоги ближньому, протидії насильству та гендерній дискримінації тощо. |
Що на Вашу думку дала ініціатива тим, хто її втілював в життя? | Це був перший масштабний та значущий проект, що реалізовувався спільно владою, громадою міста, представниками бізнесу. І це нам дало найголовніше – віру в те, що лише спільними зусиллями, згуртувавшись, ми можемо змінювати життя наших земляків на краще. І влада чує звичайних громадян і готова допомагати, готова підтримувати і працювати пліч-о-пліч. |
Чи мала Ваша ініціатива своє продовження та які зміни вона принесла? | Помітні зміни у свідомості громадян:
– по перше: успішною реалізацією проекту вдалось подолати зневіру мешканців у тому, що влада їх чує, що вона відкрита до діалогу і готова дослухатися до думки мешканців, допомагати вирішувати питання. – по друге: цей проект довів, що влада може успішно співпрацювати з представниками громадських організацій та бізнесом над реалізацією корисних для міста проектів. Тут тепер відбуваються різноманітні заходи, мистецькі івенти та політичні зібрання, які об’єднують громадян нашого міста. Так колись занедбаний П’ятачок перетворився на справжній Громадський демократичний простір, який фастівчани називають П’ятачок демократіїJ Наш проект Громадського демократичного простору зможе стати прикладом для інших міст регіону та України в цілому. Сьогодні громадяни мають усвідомити, що саме вони виступають реальними суб’єктами прийняття відповідних управлінських рішень, а отже саме вони творять місцеву та державну політику, реалізовують її та контролюють. |
Ваші поради тим, хто хоче втілювати ініціативи у своїх громадах | Об’єднуйтесь! |
Довідкова інформація про ініціативу:
Назва організації (ініціативної групи), автора ініціативи | ГО «FastivTeam», автор – Шпакович (Кабанова) Юлія |
Контактні дані організації | Координатор – Шпакович Юлія, 097-947-75-59 [email protected] |
Назва ініціативи | П’ятачок демократії – облаштування в місті Фастів Громадського демократичного простору |
Дана публікація розміщена в рамках всеукраїнського конкурсу «Краща громадська ініціатива України 2018», що впроваджується Спілкою «Громадські ініціативи України».
Детальніше про конкурс за посиланням