Організація Екологічного клубу «Зелені вітрила» на базі Божківського НВК

В умовах сільських населених пунктів, де немає виробничих підприємств – потенційних забруднювачів екології, найбільш актуальною екологічною проблемою є забруднення територій твердими побутовими відходами (ТПВ). Більшу частину відходів складають матеріали, які можна використовувати повторно або переробляти, якщо вилучити відповідні фракції на стадії первинного збору.
Використання вторинних ресурсів дозволяє: зберігати природні ресурси,  економити кошти на вивезення змішаних відходів на полігон (за рахунок вилучення з них ресурсоцінних елементів і їх здачі на переробку); отримувати доходи від вторинної сировини та ін.
Усвідомлення цього дало поштовх до виникнення ідеї – започаткувати в селі збирання відходів у роздільний спосіб.

Наша команда еко-активістів згуртувалася у форматі Екоклубу з метою підвищення рівня екологічної освіти населення, виховання екологічної орієнтованості та відповідального ставлення до довкілля. На  волонтерських засадах вирішуємо проблеми забруднення ТПВ та збереження природи.  Власним прикладом спонукаємо до екологічної поведінки як молоде покоління с. Божківське, так і дорослих, залучаємо усі верстви населення до активної діяльності по захисту довкілля. Періодично організовуємо екологічні акції – прибирання сміття, висаджування дерев, виготовлення годівничок для пташок тощо.

В рамках проекту було зроблено:

  • Провели рейд та склали карту стихійних сміттєзвалищ навколо села, силами учнів та за підтримки батьків частину з них ліквідували (5 сміттєзвалищ), надали карту органам місцевого самоврядування. Інформацію про сміттєзвалища надали односельцям, які займаються збором окремих видів ТПВ.
  • Провели дослідження умов компостування органічних відходів, які висвітлювали на зібраннях громади села. Наводили приклади переваг компостування над спалюванням органічних відходів. Процеси спалювання на території с. Божківське зменшились на 50%.
  • В закладах села встановили саморобні контейнери для збору кришечок. В рамках Всеукраїнської ініціативи «Батарейки, здавайтесь!» зібрано і здано 152 кг відпрацьованих батарейок та 62 кг кришечок.
  • В 2018 році учні та колектив Божківського НВК долучилися до проекту «Впровадження роздільного збору сміття в навчальних закладах Полтавської області», що реалізується ГО «Зелене серце» за фінансової підтримки Полтавської ОДА. Провели спільно з керівниками проекту ряд тренінгів для учасників навчально-виховного процесу школи. Досвідом роботи ділилися в «Темі дня» (телерадіокомпанія «Лтава», 04.12.2018 р.)
  • До Всесвітнього дня вторинної переробки провели флешмоб «Не гальмуй – сортуй!» із залученням мешканців села. Зібрано 520 кг макулатури, понад 100 кг пластикових пляшок та одноразових поліетиленових пакетів. В рамках проекту отримали контейнери для роздільного збору ТПВ, які встановили в школі.
  • Сконструювали контейнери для збору склотари, пластику та розмістили їх в центрі села.
  • Підготували та вручили голові громади села звернення з пропозиціями щодо зменшення ТВП на території с. Божківське.
  • Ліквідовано стихійні сміттєзвалища та покращено екологічний стан на території громади.
  • Матеріали роботи клубу використовуються на уроках природничих дисциплін, в роботі клубу, висвітлені на обласному науково-практичному семінарі методистів  рай(міськ)методкабінетів із біології та основ здоров’я, обговорені на Сімейному вечорі учнів та батьків 9-го класу. Також друкувались статті в місцевих ЗМІ.
  • Учасники екоклубу приймали участь у Міжнародній науково-практичній конференції учнів – членів Малої академії наук «Україна очима молодих».

Важливою є співпраця з партнерами:

  1. Полтавський обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді (залучений до проведення тематичних навчальних семінарів, організовує заходи екологічного спрямування, в яких приймає участь і наша команда: екотабори, науково-дослідницькі експедиції тощо.
  2. ФОП «Пісоцька» проводить навчальні семінари щодо сортування відходів, їх утилізації; здійснює прийом вторинної сировини на переробку (самовивіз).
  3. Надержинщинська сільська рада – надає у користування приміщення для приймально-сортувальної платформи
  4. Адміністрація Божківського НВК – надає один з класів для учасників Екоклубу для проведення зборів, тренінгів тощо
  5. КП «Турбота» Новоселівської сільської ради –вивозить відходи, що не підлягають переробці, на полігон
  6. КУ «Агенція місцевого розвитку територіальних громад Полтавського району» проводить для учасників екоклубу навчання з проектного менеджменту, надає інформацію про актуальні конкурси та події.
Які результати Ваша ініціатива принесла громаді? Основні результати для громади:

1) за сприяння сільської ради та партнерів створено умови для роздільного сортування відходів у с. Божківське:
– на території села встановлені контейнери для роздільного сортування відходів; у приміщеннях будинку культури та школи розміщені картонні контейнери для сортування відходів (придбані КП «Турбота») та інформаційні плакати з правилами сортування
–     організовано роботу приймально-сортувальної платформи та збут вторсировини, (ФОП Пісоцька забирає вторинну сировину і сплачує кошти за неї). Прийом відходів від населення, їх збір по території села та досортування здійснюють екоактивісти на волонтерській основі.

2) налагоджено стійкий взаємозв’язок у ланцюжку «громада – влада – бізнес»: населення сортує відходи і здає їх до приймально-сортувальної платформи; місцеві органи влади надають всесторонню підтримку екоактивістам, представник бізнес-сектору безпосередньо долучається до збору вторсировини.

3) розвиваються механізми забезпечення участі молоді в житті громади – молодь безпосередньо долучена до вирішення екологічних питань громади.

4) розвиток волонтерства у громаді – мешканці села, зокрема, пед. колектив НВК, батьки учнів допомагають втілювати ініціативу на волонтерських засадах.

Що на Вашу думку дала ініціатива тим, хто її втілював в життя? Відчуття задоволення від отриманих результатів, усвідомлення того, що кожна людина, навіть дитина, може змінювати світ на краще.
Командний дух і жагу до нових звершень.
Можливість постійно дізнаватися щось нове і втілювати це на практиці.
Чи мала Ваша ініціатива своє продовження та які зміни вона принесла? Ініціатива ще триває і розрахована на довготривалу перспективу.
Основні зміни:
– ліквідовано стихійні сміттєзвалища (що покращило екологічну ситуацію)
– підвищено екологічну культуру населення
– відбувається згуртування громади для вирішення спільних проблем
–  сформувалася команда молодих лідерів, які мають ідеї і натхнення покращувати життя своєї громади.Ідея здатна до мультиплікації з огляду на сучасні екологічні виклики. Крім того, вона легко  відтворювана та здатна до зростання. Наша ідея зацікавила представників з інших громад. Тому ми плануємо поширити дану практику спочатку на найближчі громади, що входять до Новоселівської ОТГ – Черкасівську (616 осіб), Нестеренківську (675 осіб) та Новоселівську (1988 осіб), а потім на інші населені пункти Полтавської області.
Ваші поради тим, хто хоче втілювати ініціативи у своїх громадах Не боятися поразок, прямувати до своєї мети та шукати однодумців.

Довідкова інформація про ініціативу:

Назва організації (ініціативної групи), автора ініціативи Божківський НВК Полтавського району Полтавської області, учні 9-11 класів. Автор ініціативи – Денис Гордієнко
Контактні дані організації (прізвище та ім’я координатора, телефон, електронна пошта, веб сайт тощо) Васюкова Надія Миколаївна – +38(050)7241891; [email protected]

Юлія Попова –  +38(099)0577522; [email protected]

Назва ініціативи Організація Екологічного клубу «Зелені вітрила» на базі Божківського НВК

Дана публікація розміщена в рамках всеукраїнського  конкурсу  «Краща громадська ініціатива України 2018», що впроваджується  Спілкою «Громадські ініціативи України».

Детальніше про конкурс за посиланням