Ольга Галак: маленькими кроками кожен з нас наближає Перемогу

На сторінках сайту спільно з нашими партнерами з Громадський Простір хочемо познайомити із громадськими ініціативами у серії публікацій «Великі справи у невеликих громадах». Розповідаємо про організації та активістів, які щодня невтомно допомогають людям, які втратили рідні оселі, намагаються пристосуватися до життя в нових громадах, про волонтерство в тилу і сприяння незламним захисникам.

Громадський Простір продовжує серію публікацій  — «Великі справи у невеликих громадах».  Розповідаємо про організації та активістів, які щодня невтомно допомогають людям, які втратили рідні оселі, намагаються пристосуватися до життя в нових громадах, про волонтерство в тилу і сприяння незламним захисникам.

Ольга Галак, заступниця керівниці ГО «Ініціативні громадяни Чемеровеччини», що на Хмельниччині, координаторка проєкту мобільної кухні «Вільні творять добро», розповіла про внесок місцевої громади на підтримку добрих справ та волонтерських потреб, як підтримала організацію в її активностях після початку повномасштабної війни. 

Ольга-Галак

Кілька слів про організацію: її місію, для яких добрих справ вона створена?

Громадська організація «Ініціативні громадяни Чемеровеччини» була створена в січні 2019-го року, в передісторії офіційної реєстрації має досвід роботи як ініціативна група. Усі члени організації розділяють цінності та етичні принципи нашого об’єднання. Загалом, стартом в своїй громадській діяльності вважаємо 2018-й рік, коли нам з командою однодумців та за підтримки колективу вдалося реалізувати невеликий, але дуже цікавий інфраструктурний проєкт — «Дитяча платформа розвитку». Саме робота, турботи, пов’язані з дрібними кроками, комунікація, фітбек від цільової групи стали поштовхом для створення громадської організації.

Місією ж громадської організації «Ініціативні громадяни Чемеровечини» бачимо можливість допомагати тим, хто прагне сталого розвитку та змін в громаді. Ми прагнемо реалізації цікавих проєктів, націлених на розширення можливостей дітей та молоді в розвитку громадянського суспільства, підвищення духовної культури, сприяння творчого та наукового потенціалів та виховання екологічно свідомого покоління.

Для того, щоб кожна наступна ідея була успішнішою за попередню, ми спостерігаємо за учасниками проєктів, помічаємо у них зміни, аналізуємо відгуки про нашу роботу, а після кожного проєкту запитуємо у них: «Що було не так?».

Ми щиро віримо в те, що активні люди є рушійною силою для змін, а кожен з нас – невід’ємна ланка цього процесу.

Проєкт Мобільна кухня “Вільні творять добро” 

Проєкт Мобільна кухня “Вільні творять добро” підтримано в межах конкурсу “На місцевих ініціативах будується сильна Україна”,  ініційований спілкою “Громадські ініціативи України” за сприяння NED. Його мета — створення при Чемеровецькій центральній бібліотеці мобільної кухні, яка б виготовляла продукт довгострокового зберігання та одночасно готувала смачну випічку нашим захисникам. У такий спосіб учасники(-ці) проєкту допомогають воїнам на передовій продовольчою провізією. Активіст(к)и прагнуть також залучити до активностей проєкту 20 внутрішньо переміщених осіб. На цій мобільній кухні нині готують м’ясну консервацію та випічку.

Кухня стала не тільки місцем готування, але й комунікації

“Нагодувати військових сьогодні — не тільки обов’язок держави, а й усіх, хто в тилу відчуває себе в безпеці”, — переконані в організації. 

кухня-1

 Як команда діяла в перші дні повномасштабної війни рф проти України?

З перших днів війни наша громада, як і вся країна, своєчасно об’єдналася до єдиного супротиву агресору. Непримиримі у своїх переконаннях, жителі містечка об’єдналися для перемоги над ворогом, і наша команда в цьому процесі не стояла осторонь.

Ідея реалізації саме проєкту мобільної кухні «Вільні творять добро» виникла безпосередньо в умовах, які диктувала нам війна, та виходячи з потреб ВПО, які на той час вже прибували на Чемеровеччину. Переглянувши інформацію в соціальних мережах про можливість підтримки, ми одразу зрозуміли, як саме можна це зробити нам. Ми не знали, що нам чекати завтра, але точно знали куди нам рухатися сьогодні, щоб зробити свою діяльність максимально корисною.

Що з активностей проєкту «Вільні творять добро» вже вдалося втілити?

Від початку реалізації проєкту відбулося понад шість різноманітних активностей, залучено велику кількість людей, волонтерів та інших організацій, а отже з’явилося багато соціальних зв’язків, особистих та огранізаційних.

Першим етапом для нас була зустріч усіх зацікавлених осіб проєкту (представників Чемеровецької селищної ради, ВПО, Чемеровецької центральної бібліотеки, ЗМІ) — основним завданням якої було налагодити комунікативні зв’язки між бенефіціарами проєкту. Ми обмінювались думками та в консультативній формі планували подальшу роботу для того, щоб приступити до підготовки кімнати, яку ми обладнали під кухню.

Варто сказати, що наша ідея мала різносторонню підтримку у жителів містечка, тому саме від них ми отримували необхідні девайси (посуд) та техніку для випікання, що дозволило нам одразу налагодити роботу кухні.

кухня-3

Наступним кроком стала розробка та виготовлення логотипу проєкту, продукція супроводжувалась словами підтримки захисникам, зокрема ми додали згадку про наш проєкт. Далі за планом нас чекали серія майстер-класів та кулінарних майстерень з виготовленню випічки для захисників.  І ми активно залучали ВПО. Провівши інформаційну кампанію, команда змогла організувати якісно підготовлені, цікаві, а головне, корисні майстер-класи з виготовлення та розпису випічки на передову.

Одним з основних заходів проєкту стала кулінарна толока з виготовлення м’ясних консервів «В єднанні сила». Для цього заходу ми закупили в спеціалізованих магазинах м’ясну продукцію, кришки та спеції. А під час акції «Твоя частинка добра» серед мешканців смт. Чемерівці було зібрано скляну тару ємкістю 0,5 літрів та налагоджено зв’язки з власниками автоклавного устаткування. Ми також провели інформаційну кампанію для залучення людей до корисної справи.

кухня-7

PROMO-акція серед мешканців містечка «Лоток добра» дозволила нам зібрати напередодні Дня Незалежності України для захисників як мінімум 60 невеликих пластикових коробів з маркуванням проєкту, наповнених здобою та чаєм, які були передані захисникам. А далі — буде….

Чому, на Вашу думку, це важливо: продовжувати бути дієвими у такі складні часи?

Попри війну життя продовжується, а отже кожен з нас має щодня, щогодини працювати, допомагати, підтримувати, і тим самим наближати перемогу. Кожного дня ми стикаємося з великою кількістю запитань та труднощів, на які потрібна відповідь тут і зараз. Наш обов’язок — бути стабільними, емоційно сталими, оперативно та ефективно вирішувати проблеми, щоб не втратити контроль над ситуацією.

Кожен з нас має усвідомити, що війна – це відповідальність кожного з нас. Адже саме з війною до нас прийшло й усвідомлення того, як важливо працювати в команді та знаходити компроміси, як буває непросто домовитись чи просунути якесь рішення – бюрократію, звичайно, ніхто не відміняв. Та незважаючи на воєнний стан, соціальну напругу, абсолютно полярний щоденний спектр проблем, які непокоять, ми об’єдналися в прагненні активних дій, адже віримо в світле майбутнє.

кухня-6

Нашим героям, які боронять країну, важливо знати, що їхні сім҆’ї захищені, об’єднані та дієві в тилу, роблячи усе на максимум для них.

Зараз, мабуть, планувати далеко наперед — завдання марне. Проте, все-таки, потрібно окреслювати командою нові досяжні цілі.

Як триває ваша взаємодія з внутрішньо переміщеними українцями? Наскільки відгукується ваша ініціатива?

Отримавши підтвердження про участь в проєкті, команда провела інформаційну кампанію, аби максимально поінформувати ВПО про можливості та активності, які будуть доступними після старту проєкту. Разом з командою та активними внутрішньо переміщеними особами придумали, як має виглядати комфортна та максимально пристосована кухня, на якій ми б максимально швидко приступили до втілення ідеї.

Найголовніше, чого нам вдалося досягти – створити, в межах проєкту, на базі Чемеровецької центральної бібліотеки, багатофункціональну та довгоочікувану кухню, яка стала не тільки місцем приготування їжі, а й платформою для спілкування. Ця ініціатива допомогла ВПО інтегруватися в життя нашої громади.

Важливо відмітити, що успіх проєкту став можливим завдяки співпраці між різними організаціями та особистій взаємній підтримці у команді. У кожному проєкті, зокрема і під час підготовки та реалізації проєкту мобільної кухні «Вільні творять добро», ми завжди вели діалог з громадою, проговорюючи потреби, можливі варіанти рішень для покращення ефективності проєкту і побудови відкритих та надійних відносин.

кухня-5

Головне в нашій діяльності – прагнення елементарного спілкування між людьми. Адже саме спілкування забезпечує взаєморозуміння і, відповідно, сталий розвиток нашої громади. Як результат, завдяки діалогу з громадою, у нас сформувався основний посил — все в наших руках. Почавши одного разу, реалізувавши якісно, показавши приклад іншим, зупинитися буде неможливо! 

кухня-2

Чи маєте візії для подальших позитивних ініціатив у своїй громаді?

Сьогодні ми працюємо не в нормальних умовах і тому загадувати наперед – справа не з легких. Хоч усі й надіялися, що все минеться, проте з приходом війни шок взяв гору, та не надовго. І це дало можливість зрозуміти, що завжди потрібен план «Б», або бачення ситуації з різних векторів. Ми подолали цей шок завдяки тому, що команда організації швидко зорієнтувалася, змогла проаналізуваи можливості та знайти джерела фінансування для своїх проєктів.

кухня-9

Ми точно знаємо, чого хочемо досягти, реалізовуючи свої проєкти. Перше, на чому б хотілося зробити наголос — це синхроність руху організації разом з мешканцями громади, адже їхні запити, проблеми, ідеї надихають нас на нові проєкти.

Звичайно, в найближчому майбутньому, в пріоритеті будуть ідеї, які б дозволяли нам зробити життя ВПО більш комфортним, та по максимуму бути корисними для воїнів ЗСУ. На перспективу, ми й надалі просуватимемо, як і просували, демократичні цінності, працюватимемо з іншими громадськими організаціями, адже серед кейсів з досвіду маємо ідеї реалізовані в колаборації з іншими ГО. 

«Великі справи — у малі громади». Що з цим гаслом ви сьогодні б побажали колегам в різних куточках України? 

Великі – це не формат, швидше за все – це суть, те, що кожен з нас вкладає і те, що бажає отримати на виході. Ми вкладаємо душу, тому результатів прагнемо максимально ефективних.

кухня-4

Завжди будьте в пошуку себе та своєї ролі в громаді. Адже ваші дії, напрямки та вектори розвитку формують вас як лідера, людину, за якою хочеться йти. Абстрагуйтеся від рамок, втілюйте, робіть помилки — це краще, ніж втратити можливість.

Ніколи не зупиняйтеся на досягнутому, ваші дії сьогодні потрібні як ніколи, адже маленькими кроками кожен з нас наближає Перемогу!