Молодіжний банк ініціатив Ніжина (МБІ_Ніжин)

Активна молодь Ніжина з числа чинних членів та випускників Ліги старшокласників шукала нових способів реалізації власних задумів щодо покращення життя громади міста. Та в більшості випадків молоді люди самі ініціювали проект й самі його втілювали, залучаючи грантові кошти від Британської ради та фінансування з міського бюджету. Можливості вийти за звичні межі та розширити свою аудиторію, отримати нові компетенції в громадській діяльності з’явилася із започаткуванням програми «Поширення моделі Молодіжних банків ініціатив через програму «Молодіжний працівник». За підсумками конкурсного відбору ми увійшли до вісімки міст з усієї країни і спільно впроваджуємо цю інноваційну модель молодіжної роботи. Програма реалізується ПРООН, Мінмолодьспорт, програмою «Молодіжний працівник» та ГО ІСАР–Єднання.

Молодіжний банк ініціатив — це унікальна модель всебічного залучення молодих людей до громадської активності у своїй спільноті. Вона надає молодим людям можливість брати участь у роботі Молодіжного банку ініціатив у одній з трьох основних ролей:

 • учасника ініціативної групи, яка пропонує зміни на краще у громаді та готує відповідний проект, що подається на розгляд МБІ;
 • благодійника, який бере участь у фінансуванні цих проектів;
 • члена комітету МБІ, який допомагає збирати кошти на фінансування таких проектів іухвалює експертне рішення щодо фінансування тих чи інших проектів.

Робота у такому комітеті заохочує молодь до активних дій з покращення життя у громаді, дає змогу швидко вчитися та надихає усвідомлювати значущість власних дій. Крім того, беручи участь у роботі МБІ, молодь отримує унікальний досвід управління проектами, ухвалення фінансових рішень, роботи в команді, реального впливу на якість життя громади тощо.

Комітет МБІ_Ніжин — це 13 молодих людей віком від 15 до 25 років, які з грудня 2017р. вже пройшли кілька етапів розвитку МБІ:

 • Січень–лютий 2018 р. — навчальний інтенсив для комітету зі специфіки роботи Молодіжних банків ініціатив, вдосконалення навичок комунікації, фандрайзингової діяльності та роботи зі стейкхолдерами.
 • Березень 2018 р. — моніторинг потреб громади Ніжина за допомогою онлайн-опитування, визначення пріоритетів грантового конкурсу; участь представників Комітету в Базовому тренінгу за програмою «Молодіжний працівник»; навчальний візит Комітету МБІ_Ніжин та Ліги старшокласників до офісу Представництва ООН в Україні та Міністерства молоді та спорту для зустрічі з заступником міністра О.Яремою.
 • Квітень 2018 р. — кризовий період у Комітеті МБІ_Ніжин, розірвання взаємин із громадською організацією, спільно з якою було започатковано цю програму, та ухвалення сміливого рішення про реєстрацію власної громадської організації «Лабораторія Ініціативної Молоді».
 • Квітень–червень 2018 р. — проведення низки фандрайзингових заходів («Весняні обіймашки», «Ігровий марафон», «Black&White party», «Обіймашки на День міста»,«Фейс-арт-територія на День захисту дітей») з метою збору коштів для конкурсу молодіжних проектів.
 • Червень–серпень 2018 р. — літні канікули з користю (участь представників Комітету МБІ у низці заходів неформальної освіти для покращення власних компетенцій).
 • Серпень 2018 р. — запуск грантового конкурсу від МБІ_Ніжин для молодіжних проектів покращення життя громади.
 • Вересень 2018 р. — Комітет МБІ_Ніжин спільно з ГО «Лабораторія Ініціативної Молоді» та Лігою старшокласників Ніжина вперше організовують Форум молодіжних ініціатив Ніжина «CoolТИватор іDей», у рамках якого будло презентовано успішні кейсиМБІ_Ніжин, оголошено про запуск грантового конкурсу та умови участі в ньому, а також здійснено додатковий збір коштів для збільшення суми гранту.
 • Жовтень 2018 р. – лютий 2019 р. – підписання меморандумів з переможниками грантового конкурсу від МБІ_Ніжин та допомога в реалізації проектів; участь у 2-денному тренінгу “Участь молоді. Інструменти співпраці молоді та влади”; Марафон гри “Світ громад”.
 • Березень 2019 р. – Проведення низки різноманітних заходів для покращення дозвілля молоді ( «Тиха вечірка в бібліотеці», «Таємний друг»)
 • Травень-червень 2019 р. – обмін досвідом роботи МБІ_Ніжин: участь у бесіді «Молодіжна робота – таємниці успіху»(Кам’янець-Подільський); участь у ІІІ Міжнародній науково-практичній конференції “Студентський науковий вимір соціальної педагогічних проблем сьогодення”(Ніжин); члени комітету МБІ_Ніжин стали депутатами Молодіжної ради Ніжинської міської ОТГ та фахівцями з молодіжної роботи в Ніжинському міському молодіжному центрі.
 • Червень- серпень 2019 р. – шалені канікули : – проведення Фестивалю освітніх інновацій “Освітній Хайп” на правах регіонального співорганізатора; – навчання фасилітаторів за програмою Active Citizens; проведення 2-тижневого молодіжного волонтерського табору в рамках всеукраїнського проекту Львівської освітньої фундації та Мінмолодьспорт  « Будуємо Україну Разом – БУР»;

Вересень 2019 р. – участь у організації та проведнні  2-денного  Форуму  молодіжних ініціатив Ніжина-2019 «CoolТИватор іDей».

Які результати Ваша ініціатива принесла громаді? Діяльність Молодіжного банку ініціатив Ніжина безпосередньо сприяє інтеграції Глобальних цілей сталого розвитку в нашому місті. Адже молодь міста виокремила для себе напрямами грантового конкурсу молодіжних проектів саме: дозвілля та спорт, неформальну освіту молоді, екологію, покращення інфраструктури та благоустрій міста. Також відбувається налагодження партнерських взаємин із владними структурами, бізнесом та громадою. Зареєстровано нову Громадську організацію «Лабораторія Ініціативної Молоді», яка працює з Цілями сталого розвитку, що призведе до синергії у розвитку міста в цілому.
В рамках першого циклу грантового конкурсу завдяки до фінансуванню від Програми розвитку ООН вдалось підтримати 4 молодіжних проекти на загальну сумму більше 57 тис грн.: «Скажена валіза» – облаштування Молодіжного центру; «Наш дім природа» – закупівля та облаштування шкіл міста контейнерами для сортування сміття; «Учнівська мрія» – облаштування рекреаційної зони в класі Ніжинської ЗОШ №7; «ForeignLanguagesArt” – проведення майстер-класу з живопису та прикрашання картинами рекреаційної зали факультету іноземних мов НДУ імені М.Гоголя.
Що на Вашу думку дала ініціатива тим, хто її втілював в життя? Саме започаткування Молодіжного банку ініціатив у нашому місті — це виклик для молоді Ніжина, можливість вийти із зони комфорту, постійно перебудовувати своє життя та вдосконалювати компетенції. Представники Комітету МБІ отримали досвід проектного менеджменту,підвищили рівень критичного та аналітичного мислення, фінансову грамотність, поліпшили комунікації зі стейкхолдерами, здобули навички командної роботи та фандрайзингової діяльності. Автори проектів матимуть унікальну можливість здобути компетенції отримання грантів та втілити свої ідеї у якісні зміни в громаді міста Ніжина. Це перший випадок у нашому місті, коли молодь збирає кошти не для власних цілей, а для реалізації перспективних ідей інших.
Чи мала Ваша ініціатива своє продовження та які зміни вона принесла? Молодіжний банк ініціатив Ніжина продовжує існувати і на даний час. Команда комітету поновлює свій склад, задля поширення даної програми, залучення та навчання нової команди проактивної молоді, яка має на меті розвивати громаду в різних спектрах життя.
МБІ_Ніжин надав можливість молоді керувати важливими процесами – моніторинг потреб громади,  фандрайзинг, грантовий конкурс, регрантінг, створення та реалізацію крутих заходів на рівні міста. А найголовніше – навчив бути відповідальними агентами змін, які мають велику та потужну силу у своїх діях та рішеннях.  
Ваші поради тим, хто хоче втілювати ініціативи у своїх громадах
 • Надавати можливість самій молоді керувати всіма процесами;
 • Координатор – друг, фасилітатор та порадник, який наштовхує на правильну роботу;
 • Розповідайте публічно про вашу діяльність та вчіться формувати позитивний імідж;
 • Будьте готові, якщо  люди не звертатимуть на вас уваги, рухатись  вперед, наступного разу в 2-є більше оточуючих до вас озернеться;
 • Отримуйте задоволення від того що робите, а також радійте кожні вашій перемозі, як маленькій, так і великій.

Довідкова інформація про ініціативу:

Назва організації (ініціативної групи), автора ініціативи Громадська організація «Лабораторія Ініціативної Молоді», Голова Правління Тимченко Анжела
Контактні дані організації Тимченко Анжела Володимирівна, координатор Молодіжного банку ініціатив Ніжина,(097)799-37-35, [email protected]
Група у facebook
Назва ініціативи Молодіжний банк ініціатив Ніжина (МБІ_Ніжин)

Дана публікація розміщена в рамках всеукраїнського  конкурсу  «Краща громадська ініціатива України 2018», що впроваджується  Спілкою «Громадські ініціативи України».

Детальніше про конкурс за посиланням