Раніше Менщина була транзитом для туристів – вони проїжджали районом аби дістатися дотуристичного Новгород-Сіверського, Сосницького музею О.Довженка, а у Мені зупинялися тільки аби відвідати зоопарк. Але район налічує більше 12-ти старовинних як кам’яних так і дерев’яних храмів, тут розміщений єдиний у світі музей Григорія Верьовки, проживають багато умільців, що готові ділитися своєю майстерністю.
Основною ідеєю ініціативи було поширення знань серед мешканців Менського району про історико-культурні надбання та туристичну привабливість Менщини.
В першу чергу при районній бібліотеці був створений інформаційно-туристичний центр, що зібрав навколо себе однодумців – музейників, краєзнавців. Вони розробили туристичні маршрути Менщиною – велосипедні та автобусні.
Сворили свою групу у Фейсбуці, яка на сьогодні налічує більше 1660 шанувальників.
Всіх бажаючих було запрошено до апробації маршрутів. Здійснено 3 велосипедні та 4 автобусні маршрути, до яких долучилися близько 250-ти місцевих мешканців.
За результатами випробуваних маршрутів випущено туристичні мапи з описами тематичних подорожей районом: «Дерев’яні храми Менщини», «Камяні храми Менщини», «Туристичні перлини Менщини (зоопарк, монастирі, прогулянки по Десні)».
Випущено тиражем 1000 примірників ілюстрований туристичний путівник «Менщина: приїдь, побач і закохайся», фото до якого надавали всі бажаючі мешканці громади, а ескіз обкладинки обговорювався публічно.
У 2018 році здійснено 15 велоподорожей Менщиною та 3 автобусні екскурсії для більше 500 місцевих мешканців.
Дана діяльність привернула увагу туристичних фірм: 2-х Київських, 2-х Чернігівських. Розпочалися робота по організації та супроводу приїжджих туристів на Менщину: в населених пунктах знайшлися умільці, що забезпечують харчування стравами домашньої кухні та ті, що організовують катання на конях, проведення майстер-класів. Всього на постійній основі залучається вже більше 50 місцевих жителів.
Які результати Ваша ініціатива принесла громаді?
- Місцеві жителі все більше дізнаються про історію та унікальність Менщини та повірили у туристичну привабливість району.
- Мешканці громади мають можливість подорожувати організованими турами районом (велосипедом, автобусом).
- З’явилися нові туристичні послуги – торгівля сувенірною продукцією, організація обідів, проведення майстер-класів, що надає можливість отримувати додаткові прибутки в бюджет громади.
- У рази зросли надходження від продажу квитків та надання послуги з екскурсійного супроводу по району у двох місцевих музеях, що дає можливість їх оновлення, покращення матеріальної бази і їх привабливості.
Що на Вашу думку дала ініціатива тим, хто її втілював в життя? | Організатори отримали нові знання та навички, з’явилися можливості участі їх у туристичних подіях обласного, всеукраїнського масштабу. |
Чи мала Ваша ініціатива своє продовження та які зміни вона принесла? | У 2019 році ініціативна група продовжила роботу у даному напрямку: реалізували проект «Пошук скарбу Гната Сахновського», у результаті чого випущено однойменну настільну краєзнавчу гру тиражем 100 штук та 1000 примірників розмальовки «Розфарбуй Менщину», що продовжують знайомити місцевих мешканців, в першу чергу дітей та молодь з історико-культурними надбаннями. Всі навчальні заклади району та бібліотеки отримали дану продукцію і вивчають історію та особливості рідного краю. Ми залюбки ділимося досвідом з сусідніми районами, де вже знайшлися послідовники, що розпочали велоподорожі своїми регіонами. |
Ваші поради тим, хто хоче втілювати ініціативи у своїх громадах | Вірити, що кожне найменше село та кожен куточок України є туристично привабливим. Творчо та нестандартно підходити до пошуку туристичних об’єктів та надання послуг у своїй громаді, залучати молодь з їх свіжими ідеями. Власним прикладом зацікавлювати інших (сідати на велосипеда, бути присутнім у автобусі). Випробовувати надання послуг спочатку на «своїх», аби млинець не вийшов комом, бо у туризмі не буває другої спроби – потрібно відразу сподобатися і не розчарувати. Активно залучати соціальні мережі та ЗМІ до популяризації своєї діяльності. |
Довідкова інформація про ініціативу:
Назва організації (ініціативної групи), автора ініціативи | Ініціативна група «Менщина туристична» |
Контактні дані організації | Вікторія Неруш, [email protected] 0666916306, facebook |
Назва ініціативи | Менщина туристична |
Дана публікація розміщена в рамках всеукраїнського конкурсу «Краща громадська ініціатива України 2018», що впроваджується Спілкою «Громадські ініціативи України».