Навчання та супровід людей зі слабким слухом «Помічник у світі тиші»

В старій частині Краматорська культурно-масових заходів проводилося завжди менше, ніж в центрі, а люди з інвалідністю по слуху взагалі не відвідували їх, тому що організаторами не надавався переклад жестовою мовою та через брак доступної інформації. Ця частина населення Краматорська залишалася в стороні від участі у загальноміських заходах.

Оформити документи, отримати інформацію про гуманітарну допомогу, дізнатися про медичну реформу, отримати нові знання та навички, психологічну допомогу, працевлаштуватися, – ці та багато інших питань люди не могли вирішити самостійно, а соціальні установи та міська влада ні в 2014 році, ні зараз не готові надавати доступ до базових потреб громадянам цієї категорії. Особливе відчуття дискомфорту і відокремленості виникало у людей зі слабким слухом похилого віку з числа переміщених осіб, які залишилися без свого звичного оточення і кола спілкування і майже без інформації в чужому місті.

 Саме для того, щоб допомогти жителям Краматорська, як ВПО, так і місцевому населенню, знайти спільну мову та спільні інтереси, а головне, — допомогти людям з недостатньою соціальною інтеграцією, обділеним увагою та участю з боку суспільства, ми вирішили створити зручне і цікаве місце у старій частині Краматорська, де люди зі слабким слухом зможуть отримувати інформацію жестовою мовою, нові знання з комп’ютерної грамоти, практичні навички у виготовленні виробів хендмейд, де б вони могли спілкуватися, знайомитися та отримувати різноманітну допомогу.

Ініціатива «Помічник у світі тиші» на платформі ЦМА “Старе місто” працює для підвищення якості життя членів громади Краматорська (зокрема людей зі слабким слухом) в подоланні соціальної ізольованості та незахищеності через надання доступу до соціальної, побутової і психологічної допомоги, розвиток взаємодопомоги шляхом спільної творчої діяльності, освіти та спілкування людей.

Ми пропонуємо відвідувачам Центру з інвалідністю:

  • спілкування під час спільної творчої діяльності, надбання навичок на майстер-класах: з декорування, в’язання, вишивки, плетіння та сеансах арт-терапії;
  • освітній напрямок – лекції та заходи в рамках клубу “Зустрічі з цікавими людьми”;
  • консультації з представниками соціальних служб та юристами, правозахисниками;
  • участь в ярмарках і загальноміських заходах;
  • навчання роботі на комп’ютері і проведення скайп-сеансів;
  • медичні (вимір артеріального тиску і рівня глюкози в крові, лекції лікарів) і перукарські послуги;
  • ігрові майданчики для дорослих і дітей, перегляд мультфільмів та кінофільмів;
  • супровід відвідувачів зі слабким слухом до соціальних, медичних та учбових закладів;
  • допомога у заповненні документів та переклад з української мови.

Наприкінці кожного півріччя ми анкетуємо відвідувачів, щоб з’ясувати їх побажання та отримати інформацію про ефективність нашої діяльності. За результатами анкетування складається план роботи на наступний період.

Всі заходи Центру та інформація перекладається на жестову мову.

Центр активно співпрацює з релігійними та громадськими організаціями міста та регіону. За їх участі і підтримці ми розширюємо власні можливості і надаємо більше допомоги і послуг нашим бенефіціарам.

З січня 2017 року по теперішній час люди зі слабким слухом отримали понад 2000 послуг. 27 вимушених переселенців отримали психологічну допомогу, 42 людини відвідали масові заходи на базі інших локацій, 15 чоловік було працевлаштовано, 34 особи відвідали тренінги за темами «Комп’ютерна безпека», « Цукровий діабет», «Гіпертонія та її наслідки». Ще 8 заходів в Центрі провели представники різних організацій, в основному з правових питань. Це були Датська і Норвезька ради у справах біженців, «Право на захист», а також представники Пенсійного фонду, що пояснювали особливості пенсійної реформи.

Майстрині зі слабким слухом провели 10 майстер-класів для відвідувачів Центру «Старе місто». Жінки з вадами слуху брали активну участь в акціях Центру: «Даруємо тепло», «Від серця до серця», під час яких самотні люди похилого віку Краматорська отримали теплі панчохи та в’язані ковдри.

Які результати Ваша ініціатива принесла громаді? В місті створений незалежний майданчик для спілкування і співпраці членів громади. Приклад роботи ЦМА «Старе місто» підштовхнув до створення аналогічних центрів не тільки в Краматорську (відкрилось ще 2 клуби за підтримки народного депутата і політичної партії), а і в інших містах Донецької області. Громадяни з вадами слуху отримали місце для розвитку особистих можливостей, отримання актуальної інформації, спілкування та можливість почуватися активними членами суспільства.
Що на Вашу думку дала ініціатива тим, хто її втілював в життя? Головним ініціатором цього напрямку став Володимир Сніцаренко – ВПО з Донецька, людина з інвалідністю по слуху 3 групи, який як ніхто інший знає проблеми людей зі слабким слухом. Він керує цим напрямком роботи нашої громадської організації. Ця справа надала йому можливість робити добрі справи в приймаючій громаді, багато нових друзів, нові навички, він поширює інформацію про проблеми, з якими стикаються люди з вадами слуху при вирішенні своїх справ та шукає шляхи їх вирішення, долучає небайдужих людей до волонтерської роботи.
Чи мала Ваша ініціатива своє продовження та які зміни вона принесла? Ініціатива має продовження: працюємо два роки і ніяк не можемо зупинитись! )))
Найближчим часом:
– плануємо навчити представників комунальних соціальних закладів основам жестової мови для полегшення спілкування з відвідувачами зі слабким слухом;
– залучаємо нових волонтерів для навчання осіб похилого віку з інвалідністю по слуху комп’ютерній грамоті;
– розробляємо навчальний курс, спрямований на підвищення правової грамотності цієї категорії громадян.
Ваші поради тим, хто хоче втілювати ініціативи у своїх громадах Робіть, про що мрієте – і все у вас вийде!
Людина сама собі ставіть бар’єри і потім з труднощами їх долає – насправді добрі справи робляться просто, легко, і багато людей вам хоче допомогти.

Довідкова інформація про ініціативу:

Назва організації (ініціативної групи), автора ініціативи ГО «Фонд розвитку грмади»
Володимир Сніцаренко, 0506007779, [email protected]
Контактні дані організації Станіслав Черногор, Голова організації
0505636979, [email protected]
www.fb.com/StarMisto/
Назва ініціативи Навчання та супровід людей зі слабким слухом «Помічник у світі тиші» Центру місцевої активності «Старе місто»

Дана публікація розміщена в рамках всеукраїнського  конкурсу  «Краща громадська ініціатива України 2018», що впроваджується  Спілкою «Громадські ініціативи України».