Ліга успіху: програма розвитку громадської активності серед підлітків та молоді вразливих категорій

Значна частина українських підлітків та молоді вразливих категорій, нажаль, залишаються поза охопленням проектами розвитку молодіжного руху чи громадської активності. Зокрема, молодь, що походить з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, молодь з малозабезпечених чи неблагополучних сімей, із багатодітних сімей тощо. Причина в тому, що через складні умови свого зростання та формування, представники цих категорій часто мають психологічну травмованість, прояви девіантної, асоціальної поведінки, зневіру у власному потенціалі та у власному майбутньому, соціальну пасивність та відстороненність від громадського життя тощо. Більшість же проектів розвитку молодіжного лідерства, молодіжної активності, бажає бачити вже позитивно сформованих, соціально активних, психологічно розвинених учасників, що практично унеможливлює потрапляння до них представників молоді вразливих категорій.

В той же час саме представники вразливих категорій молоді найбільше потребують залучення до проектів громадської активізації. По-перше, це допомагає їм подолати власні психологічні та світоглядні проблеми, уникнути розвитку проявів девіантної поведінки та маргиналізації. По-друге, це дозволяє залучити їх до конструктивного розвитку та конструктивної корисної самореалізації. І по-третє, формує з їх числа агентів позитивних змін, які в позитивному ключі впливають на власні соціальні групи, та стають прикладами конструктивної та активної життєвої позиції для своїх однолітків.

Програма розвитку громадської активності підлітків та молоді вразливих категорій (неофіційна назва «Ліга успіху»). Основні учасники – це молодь із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, із неблагополучних, малозабезпечених, багатодітних сімей, з інвалідністю тощо. В рамках програми навчання проходить за двома основними напрямками: особистісний розвиток, та розвиток знань і навичок громадської діяльності та волонтерства. Також учасники беруть участь у громадській діяльності, реалізують власні волонтерські ініціативи, і проводять навчання для однолітків.

Програма розвитку громадської активності підлітків та молоді вразливих категорій (неофіційна назва «Ліга успіху») розпочала системну реалізацію із кінця 2018 року за підтримки Інституту «Республіка» та NDI. Хоча фактично окремі компоненти програми впроваджувалися фондом «Імпульс.ЮА» з моменту створення у 2017 році.

В рамках програми була сформована навчальна група із 30 підлітків вразливих категорій, із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, із неблагополучних, малозабезпечених, багатодітних сімей, з інвалідністю та інших категорій.

Для вказаної групи була розроблена і впроваджувалася навчальна програм за двома напрямками:

  • особистісний розвиток (розвиток впевненості в собі, навичок публічного виступу, ведення переговорів, ненасильницької комунікації, самовідновлення і так далі);
  • розвиток знань і навичок, необхідних для громадської та волонтерської діяльності (лідерство та робота в команді, основи проектного менеджменту, фандрайзингу, роботи в інформаційному просторі і так далі).

Заняття відбувалися раз на тиждень, по дві пари занять по суботах, з грудня 2018 по травень 2019 року. До їх проведення долучалися не тільки постійні тренери проекту, а й відомі волонтери, громадські активісти, журналісти регіону.

Окрім того, для учасників проекту проводилися додаткові активності, спрямовані на розвиток командної атмосфери в групі: кіноклуби, спільні відвідання спортивних та культурних заходів, поїздки до інших міст і тому подібне. Це допомагало створювати хороший мікроклімат у групі, який позитивно впливав на впровадження проекту.

Після проведеного навчання учасники групи почали розробляти та впроваджувати власні волонтерські ініціативи. Загалом було розроблено і впроваджено сім мікропроектів, в різних тематичних напрямках: боротьба з булінгом, майстер-класи для вихованців дитячого будинку, екологічної тематики, арт-проект для молоді, навчання молоді іноземним мовам, розвиток підприємництва серед молоді тощо.

Варто зазначити, що волонтерські ініціативи учасників проекту активно висвітлювались у місцевих ЗМІ, а також здобували підтримку приватних доброчинців.

Також сім найбільш активних учасників проекту взяли участь у навчальних візитах до Львова, де відвідали діяльність місцевих неурядових організацій та органів місцевого самоврядування, та вивчили досвід роботи із молоддю взагалі, і із молоддю вразливих категорій зокрема.

Окремим етапом проекту стало проведення підсумкової конференції з представлення напрацювань, яка практично повністю була підготовлена та проведена самими учасниками проекту.

Після отримання додаткового фінансування від Інституту «Республіка» та від конкурсу соціальних ініціатив «Ми – це місто», в рамках програми влітку 2018 року фондом був організований п’ятиденний розвиваючий табір у Приморську. Під час цього табору 30 учасників удосконалили свої знання та навички громадської діяльності, а також проводили навчальні активності за принципом «рівний-рівному».

Які результати Ваша ініціатива принесла громаді? Завдяки ініціативі місцева громада, по-перше, вбереглася від розвитку девіантної та асоціальної поведінки кількох десятків підлітків вразливих категорій, по-друге, отримала декілька корисних волонтерських ініціатив, спрямованих на розвиток місцевої громади, і по-третє, здобула кілька десятків молодих агентів змін, які продовжують активно займатися соціально корисною діяльністю.
Що стосується самих учасників проекту, то багато з них здобули можливість переступити через власні психологічні та соціальні проблеми, здобули віру у свої сили, імпульс для дальшого розвитку та для подальшої конструктивної самореалізації із користю для суспільства.
Що на Вашу думку дала ініціатива тим, хто її втілював в життя? Якщо говорити про нашу благодійну організацію, як впроваджувача ініціативи, то вона дала можливість,
по-перше, дала можливість систематизувати попередні активності фонду і об’єднати їх в одній програмі,
по-друге – реалізувати давні плани щодо запровадження програми розвитку громадської активності молоді вразливих категорій,
по-третє – розширити коло охоплених системною діяльністю підопічних фонду,
по-четверте – залучити широке коло волонтерів, громадських активістів, журналістів у якості тренерів та наставників для підопічних,
і по-п’яте – перейти на якісно новий етап розвитку організації, адже це по суті перша велика програма фонду, яка повністю ініційована та реалізується нами.
Багато в чому завдяки цій програмі фонд здобув почесні відзнаки професійної спільноти. Зокрема, фонд «Імпульс.ЮА» увійшов до трійки лідерів номінації «Благодійність в освіті та науці» національного конкурсу «Благодійна Україна», а також посів перше місце в номінації «Регіональна благодійність» конкурсу «Благодійне Запоріжжя».
Чи мала Ваша ініціатива своє продовження та які зміни вона принесла? Так, наразі в рамках програми розпочинається новий річний проект за підтримки Посольства США в Україні. Він вбере у себе напрацювання попереднього періоду, та розширить масштаби роботи. Зокрема, в рамках проекту буде вже три навчальні групи по 15 учасників, а також тривале системне навчання з особистісного розвитку та розвитку громадської активності, реалізація власних ініціатив, навчальні візити до інших регіонів, проведення навчальних заходів за принципом «рівний-рівному», і великий підсумковий форум із поширення напрацювань.
Ваші поради тим, хто хоче втілювати ініціативи у своїх громадах По-перше, при формуванні програми виходити із практичних потреб своєї цільової аудиторії,
по-друге, орієнтуватися на тривале и системне навчання,
по-третє, навчання проводити в інтерактивній, цікавій формі,
по-четверте, залучати учасників до самостійної практичної активності;
по-п’яте – особливу увагу приділяти підтримці комфортного мікроклімату всередині групи.

Довідкова інформація про ініціативу:

Назва організації (ініціативної групи), автора ініціативи Благодійна організація «Благодійний фонд «Імпульс.ЮА»
Контактні дані організації Колодяжний Микола
067 614 10 53, [email protected]
http://impulsua.org/
Назва ініціативи Ліга успіху: програма розвитку громадської активності серед підлітків та молоді вразливих категорій

Дана публікація розміщена в рамках всеукраїнського  конкурсу  «Краща громадська ініціатива України 2018», що впроваджується  Спілкою «Громадські ініціативи України».