Вивчення ситуації з незаконним використанням і торгівлею пестицидами в Запорізькій області

Наслідки наявності пестицидів в продуктах харчування, таких як молоко, хліб, овочі і фрукти, та воді при тривалому надходженні в організм людини особливо небезпечні для людей, навіть у незначних дозах, призводять до загального ослаблення імунної системи. Велика кількість випадків отруєння пояснюється використанням пестицидної продукції, яка підробляється та не відповідає стандартам якості.
Незаконна торгівля пестицидами в основному пов’язана з контрафактною продукцією, а кількість контрабандних пестицидів часто можна порівняти з часткою контрафактних.

Метою ініціативи є вивчення ситуації з незаконним використанням і торгівлею пестицидами в Запорізькому регіоні шляхом проведення та запису для відеофільму інтерв’ю з продавцями хімічних засобів захисту рослин (ХЗЗР) та покупцями цієї продукції.
Ініціативою передбачено виробництво відеофільму з подальшою розсилкою медіатексту на адреси представників зацікавлених сторін, які знаходяться на рівнях прийняття рішень (Департаменти АПК, екології та природних ресурсів облдержадміністрації, органи правопорядку).

Автори та виконавці ініціативи діяли згідно наступних етапів:

  1. Планування проекту.
  2. Складання опитувальників.
  3. Вивчення географії торгівельної мережі у Запоріжжі та області. Вибір місць проведення інтерв’ю.
  4. Запис фільму.
  5. Монтаж та публікація фільму в Інтернеті.
  6. Презентація та розсилка інформаційного ресурсу.
  7. Написання та поширення новин про ініціативу.
  8. Складання та відправлення до відповідних служб звернення з вимогами громадськості щодо запровадження заходів з мінімізації ризиків.

В ході виконання ініціативи ми аналізували, яка інформація доступна на упаковці (тарі) з пестицидами в кожному магазині: Чи є ця інформація достатньою для розуміння того, що ці пестициди дозволені законом? Чи відомий постачальник, країна походження, запобіжні заходи, область застосування? Чи зрозуміла мова, що використовується для написів на упаковці (тарі) з пестицидами, споживачам і продавцям?

В ході комунікаційного процесу активісти поширювали буклети проекту (на фото).

У зв’язку з тим, що ініціатива виконувалась у рамках міжнародного проекту (Україна-Білорусь-Молдова), новини та відеофільм створювались російською мовою, яка зрозуміла на пострадянському просторі.

Головний продукт ініціативи – фільм

Новина про результати: тут

Загалом проект «Незаконне використання і торгівля пестицидами в Україні, Молдові, Білорусі» фінансувався Європейським Союзом.

Які результати Ваша ініціатива принесла громаді? Громада отримала можливість ознайомитися з відео-репортажем-розслідуванням, у якому у наочному вигляді показані існуючі ризики, з якими стикаються громадяни, купуючи несертифіковані належним чином пестициди.
Що на Вашу думку дала ініціатива тим, хто її втілював в життя? Виконавці:

  • Підвищили свій фаховий рівень, як громадських журналістів.
  • Продемонстрували в рамках міжнародного проекту «Незаконне використання і торгівля пестицидами в Україні, Молдові, Білорусі» свою відданість справам екологічного врядування, захисту природи та створення належних умов для збереження здоров’я громадян.
  • Заявили про важливу проблему на рівнях прийняття рішень, тим самим підвищили свій авторитет громадських діячів.
  • Систематизували відомості про стан справ заради планування подальших дій.
Чи мала Ваша ініціатива своє продовження та які зміни вона принесла? Так. Медіапродукт увійшов у базу даних партнерських профільних організацій. Налагоджені більш тісні зв’язки з колегами з інших регіонів України, а також  Білорусі, Молдови. Після презентації фільму до нас частіше стали звертатися за порадами та задля консультацій.
Ваші поради тим, хто хоче втілювати ініціативи у своїх громадах Вивчати ситуацію у своєму регіоні, створювати коаліції, проводити інформаційно-просвітницькі кампанії,  взаємодіяти з органами місцевої влади задля вирішення проблеми незаконної торгівлі пестицидами.

Довідкова інформація про ініціативу:

Назва організації (ініціативної групи), автора ініціативи Міська екологічна громадська організація
«Мама-86-Запоріжжя»
Контактні дані організації Андрій Єлькін, +380955019140
[email protected]
https://em.at.ua/
https://www.facebook.com/mama86zp/
Назва ініціативи

Вивчення ситуації з незаконним використанням і торгівлею пестицидами в Запорізькій області  (опитування фермерів, власників дачних учасників, жителів Запорізької області, продавців ХЗЗР в рамках проекту «Незаконне використання і торгівля пестицидами в Україні, Молдові, Білорусі»).

Дана публікація розміщена в рамках всеукраїнського  конкурсу  «Краща громадська ініціатива України 2018», що впроваджується  Спілкою «Громадські ініціативи України».

Детальніше про конкурс за посиланням