Історичне минуле об’єднує сатанівчан

Ми відвідали тренінги  в рамках проекту Успішні локальні громади. Однією з проблем нашого селища є низький рівень історичного туризму, в той час як у нас активно розвивається медичний туризм. Туристи, що приїжджають на Курорт Сатанів, який знаходиться за 5 км від смт Сатанів, у саме містечко не заїжджають, відпочивають, лікуються, дихають свіжим повітрям і більшість із них не здогадується, що за 5 км від них є невелике селище з великою історію, і багато цікавих місць, які варто відвідати. Саме тому ми вирішити дослідити цю проблему. Провели локальний аналіз у своїй громаді. Висновки: Населення володіє кількісною, але не якісною інформацією про історичні об’єкти, люди знають що у нас є, але в більшості не можуть нічого про них розповісти.  Несподіванкою для нас стало, те що наше місцеве населення володіє дуже малою кількістю інформації і що в першу чергу нам потрібно підвищити рівень поінформованості про історичні пам’ятки серед жителів Сатанова. Результати: Ми поспілкувались з жителями нашого містечка, люди зацікавились, вони хочуть отримувати інформацію про історичні пам’ятки щоб далі ділитись отриманою інформацією з іншими людьми. Ми знайшли активістів, які будуть допомагати нам у подальшій роботі. Ми встановили контакт з туристами і гостями нашого містечка, отримали повну інформацію про інтерес до історичного туризму

Проект «Історичне минуле об’єднує сатанівчан» реалізовувався на території містечка Сатанів. Ініціаторами написання проекту стали члени громадської організації «Єднання і розвиток громади» та представники органу місцевого самоврядування. Мета проекту: підвищення рівня поінформованості жителів містечка Сатанів про його історію та історичні пам’ятки, поширення інформації, покращення доступу до інформації. В рамках проекту ми вирішили провести екскурсії для дорослих жителів Сатанова віком від 25 до 60 років, але основний акцент зробити на учнях 5-10 класів Сатанівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, а через них на більшу аудиторію – їх батьків, родичів, сусідів. Поширенню інформації про історичні місця Сатанова сприятимуть також інформаційні стенди та буклети-карти.

1.Проведення екскурсій для учнів ЗОШ І-ІІІ ст. смт Сатанів. Вчителі провели екскурсії історичними місцями Сатанова для учнів 5-10 класів Сатанівської школи Екскурсійний маршрут складався з 9 зупинок, на яких вчителі розповідали історію пам’яток, цікаві факти та легенди, які з ними пов’язані. Також на кожній із зупинок дітям було запропоновано визначати місце для майбутнього встановлення інформаційного стенду. Кожен клас складав окрему екскурсійну групу кількістю, в середньому, 18 осіб.

  1. Підготовка учнів-екскурсоводів. Після проведення екскурсій для учнів школи, ми вирішили залучати до підготовки дітей-екскурсоводів учнів дев’ятого класу, оскільки вони були найактивнішими та найдопитливішими під час екскурсії. Ми запропонували спробувати себе у ролі екскурсоводів усьому класу (30 учнів), але сміливців знайшлося лише дев’ять. Діти отримали усю необхідну інформацію про наявні в містечку історичні пам’ятки, про особливості проведення екскурсії, прослухають інструктаж з техніки безпеки під час екскурсії. На основі отриманої інформації вони самі склали свій екскурсійний маршрут, самі обирали місця, які показували своїм екскурсійним групам та інформацію, яку розповідали під час екскурсії. У підготовці екскурсій учням допомагали вчителі: один вчитель працював з трьома учнями.

3.Екскурсія історичними місцями для жителів смт Сатанів. В рамках проекту ми вирішили провести екскурсії для дорослих жителів Сатанова віком від 25 до 60 років. Було проведено дві екскурсії: 23 вересня кількість учасників – 12, з них 4 чоловіків та 8 жінок віком від 35 до 60 років. 30 вересня кількість учасників – 18, з них 8 чоловіків та 10 жінок віком від 23 до 45 років.

  1. Встановлення інформаційних стендів.

Ми окремо замовили і виготовили планшети до стендів з текстом та зображеннями історичних об’єктів. У ФОП закупили матеріали для стійок та кріплення. Небайдужі сатанівчани Олександр та Ярослав виготовили стійки та закріпили планшети.

5.Проведення історичного квесту та поширення інформаційних буклетів. У квесті взяли участь чотири команди (по 5 учнів). Під час квесту діти розгадували загадки про наступну зупинку та на кожній зупинці давали відповідь на 5 питань про історію Сатанова (усі запитання були складені з матеріалів екскурсій які були проведені в рамках проекту) за що отримували бали. По завершені учасники квесту отримали подарунки. Проводити квест допомагали наші волонтери, що чекали дітей на відповідних зупинках та давали їм завдання. Інформаційні буклети були поширені серед учнів та працівників загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. смт Сатанів, жителів містечка, в 7 санаторіях та туристично-оздоровчих центрах, по магазинах та закладах громадського харчування селища, на кафедрі туризму Київського національного університету фізичної культури та спорту, в містах Городок та Хмельницький. Також буклет був розміщений на сайті Сатанівської селищної ради в форматі PDF у вільному доступі для завантаження.

  1. Після реалізації усіх заходів в рамках проекту у нас залишились невикористані кошти. За погодженням з представниками донорських організацій ці кошти були використані на друк календарів з зображеннями історичних місць Сатанова. Календарі ми презентували адміністраціям санаторіїв, просили їх розмістити на рецепції. Під час візиту до адміністрацій санаторіїв ми розповідали про важливість поширення інформації про історичний Сатанів для розвитку туристичного потенціалу містечка. Також ми поширювали кишенькові календарики серед відпочиваючих. Спілкуючись  з ними ми запитували, чи відомо їм щось про історію Сатанова, які місця вони відвідували під час відпочинку, які відвідають коли приїдуть наступного разу, та просили їх поділитись своїми думками з цього приводу у блокноті.

7. В обласній газеті «Актуально для подолян» було надруковано кілька статей про історичний Сатанів, в тому числі у вигляді інтерв’ю з керівником проекту Білоусом Сергієм.

Які результати Ваша ініціатива принесла громаді? Реалізація проекту виявила значну кількість небайдужих сатанівчан, готових згуртуватись навколо ідеї збереження історичних місць Сатанова, покращення інформативності про них, розвитку міста-курорту в цілому. Ми знайшли активістів, які будуть допомагати нам у подальшій роботі. Завдяки проведенню локального аналізу жителі Сатанова зрозуміли, що їх думка також важлива при вирішенні проблемних питань, люди мали можливість відчути себе причетними до спільної справи.
Що на Вашу думку дала ініціатива тим, хто її втілював в життя? Ми отримали чудовий досвід проведення локального аналізу та впровадження проекту. Ми відчували підтримку та отримували допомогу та консультації від тренерів. Майже на кожному етапі впровадження проекту нас чекали якісь труднощі, але саме вони зробили нас мудрішими, витривалішими, ми навчились знаходити неочікувані вирішення несподіваних проблем. Ми зрозуміли що навіть невеликі кошти в активній громаді можуть привести до великих змін. І саме головне ми отримали дуже велике задоволення від результатів нашої роботи. А підтримка громади надихає не зупинятись на досягнутому та продовжувати роботу.
Чи мала Ваша ініціатива своє продовження та які зміни вона принесла? Під час реалізації проекту ми зустрілись з представниками громадської організації «Поділля-простір» м. Хмельницький, яка одним з напрямків своєї діяльності визначила популяризацію та збереження історичних пам’яток на території Хмельницької області. Є попередня домовленість про співпрацю, зокрема про організацію екскурсій, встановлення ще одного інформаційного стенду.
Ваші поради тим, хто хоче втілювати ініціативи у своїх громадах Не боятись труднощів, вірити у свої сили та змінювати життя своєї громади на краще. А саме головне, що завжди знайдуться люди, які готові допомогти та щось підказати, головне не боятись запитати: хто стукає – тому відчиняють.

Довідкова інформація про ініціативу:

Номінація, в якій бере участь ініціатива Краща ініціатива у сфері роботи з дітьми та молоддю

Краща ініціатива у сфері місцевого розвитку

Назва організації (ініціативної групи), автора ініціативи ГО «Єднання та розвиток громади»
Контактні дані організації (прізвище та ім’я координатора, телефон, електронна пошта, веб сайт тощо) вул. Богдана Хмельницького, смт Сатанів, Городоцького району, Хмельницької області, поштовий індекс 32034. Новоселецька Оксана, +380684217273, [email protected], Білоус Сергій, +380973383793, [email protected],.
Назва успішної ініціативи Історичне минуле об’єднує сатанівчан!

Дана публікація розміщена в рамках всеукраїнського  конкурсу  «Краща громадська ініціатива України ‘17», що впроваджується  Спілкою «Громадські ініціативи України».

Детальніше про конкурс за посиланням