Всеукраїнський волонтерський рух «Безкоштовні курси української мови»

Проект «Безкоштовні курси української мови»  став відповіддю групи небайдужих філологів, журналістів та громадських активістів на антиукраїнський закон Ківалова-Колєсніченка «Про мови». Розуміли: аби в Україні говорили українською, потрібно надати можливість її вивчати, змінити підходи у викладанні і, насамперед, мову популяризувати. Проект Курсів стартував у 2013 році у кількох містах України, насамперед, Сході та Криму, під гаслом «Навчи друзів розмовляти українською». З 2014 року до ініціативи долучаються інші міста. Наша головна аудиторія — російськомовні українці, вимушені переселенці та українці за кордоном. Таким чином, зусиллями наших волонтерів в країні почали діяти перші всеукраїнські безкоштовні курси мови для всіх охочих

З 2013 року і до сьогодні проект БКУМ переріс у волонтерський рух. Це мережа з осередками у 25 містах України. І це не лише заняття, а й різноманітні культурні акції, лекції, зустрічі, ігри й інші активності.

Платформа курсів стала не лише освітнім, а й культурним проектом: до навчального процесу долучаються українські письменники, історики, літератори, музиканти. Ми проводимо щорічні акції «Миколайчики на схід» та «Книжковий форум на колесах», метою яких перш за все є залучення до читання та довезення книжок українською мовою. Є співорганізаторами «Мовомарафон’25», у межах якого організували мовну вікторину та квест.

Також вже двічі поспіль нам вдається втілювати проект «Літня школа волонтерів БКУМ» у Карпатах, де збираємо наших волонтерів з усіх куточків країни і проводимо інтерактивне навчання з залученням лекторів з мовних питань, літераторів, письменників, журналістів, усіх чий досвід стане у пригоді нашим волонтерам.

Найцінніше у проекті ― це люди і перш за все команда. Сьогодні це більше 80 волонтерів: викладачів, координаторів у містах, дизайнерів/фотографів, власників приміщень, де ми проводимо курси, розробників сайтів, а також наших слухачів.

Парнери: багато організацій, державних і приватних, у містах надають безкоштовно приміщення для проведення занять; співпраця з університетами у розробці методики викладання української як іноземної; підтримка МОН, зокрема у 2017 до Дня писемності та мови наші волонтери-викладачі отримали Подяки від МОН за популяризацію української мови та волонтерську діяльність.

Які результати Ваша ініціатива принесла громаді? За 4 роки діяльності успішно пройшли навчання і отримали сертифікати від нашої ГО 2100 слухачів; 31 місто, де було реалізовано проект; проведено 34 культурних акцій; 76 зустрічей з митцями;

З нами української стало більше.

Що на Вашу думку дала ініціатива тим, хто її втілював в життя? Нові знайомства і досвід. Відчуття причетності до змін, котрі відбуваються в країні. Кожен, хто долучається до БКУМ виконує певною мірою свою місію.
Чи мала Ваша ініціатива своє продовження та які зміни вона принесла? Продовженням даної ініціативи є реалізація ідеї онлайнових курсів української мови. У 2017 році ми пройшли інкубаційну програму конкурсу ІТ-проектів у сфері електронної демократії Egap Challenge та увійшли до трійки переможців у напрямку «Освіта». Так з’явився проект «Є-мова» ― перша комплексна онлайн-платформи з вивчення української мови.

Наша команда створила пілот сайту ― це дизайн, верстка, код, розробила тести на рівня володіння мовою, програми, навчальні матеріали,  відеоуроки, апробувала теми для навчання. Функціонує демоверсія сайту «Є-мова»

Навчання диференційовано за рівнями: елементарний (рівень А1, А2); вільний (В1, В2); досвідчений (С1, С2). Методика відповідає стандартам Міністерства освіти та науки України і Загальноєвропейським рекомендаціям із мовної освіти.

Ваші поради тим, хто хоче втілювати ініціативи у своїх громадах Шукати однодумців, партнерів, долучатися до діючих ініціатив, брати відповідальність і змінювати. Створювати можливості для інших.

Довідкова інформація про ініціативу:

Номінація, в якій бере участь ініціатива краща ініціатива у сфері волонтерства
Назва організації (ініціативної групи), автора ініціативи ГО «Український світ»,

автор та керівник Анастасія Розлуцька

Контактні дані організації (прізвище та ім’я координатора, телефон, електронна пошта, веб сайт тощо)
  • ГО “Український світ”
    Тел. 063 821 33 92

e-mail [email protected]

сайт movaua.org.ua

Facebook https://www.facebook.com/MovaKursy

  • Координатор проекту БКУМ у м. Київ: Ольга Андрусенко,

моб. 097 295 06 29, 095 69 244 09;

e-mail [email protected]

Facebook https://www.facebook.com/olga.andrusenko.1

Назва успішної ініціативи Всеукраїнський волонтерський рух «Безкоштовні курси української мови»

Дана публікація розміщена в рамках всеукраїнського  конкурсу  «Краща громадська ініціатива України ‘17», що впроваджується  Спілкою «Громадські ініціативи України».

Детальніше про конкурс за посиланням