Інклюзивний простір у позашкіллі

Відсутність у нашому місті умов для занять дітей з інвалідністю та з особливими освітніми потребами адаптивною фізкультурою та сенсорною інтеграцією, позашкільних гуртків з інклюзивною формою навчання.

У виділеному приміщенні зроблено капітальний ремонт силами залучених спонсорів та меценатів, обладнано спорт-інвентарем, м’яким покриттям, залучено батьків та волонтерів, організовано безкоштовні, загальнодоступні заняття з адаптивної фізкультури для дітей з інвалідністю та з особливими освітніми потребами. Пізніше закуплено музичні інструменти для занять музичною терапією.

Наша Громадська організація об’єднує батьків, які виховують дітей з інвалідністю та з особливими освітніми потребами. Діти з аутизмом, синдромом Дауна, гіперактивністю та порушеною увагою, слухом мають суттєві порушення саморегуляції та відчуття власного тіла. Сенсорні порушення спричиняють у них такі стани як тривога, страх, перевантаження, стрес. Це позначається на їх взаємодії з іншими людьми та здатності брати участь у  пізнавальній та навчальній діяльності. Для них життєво-необхідними є заняття адаптивною фізкультурою та сенсорною інтеграцією.

Ми неодноразово зверталися в спортивну школу, але нам відповідали, що у них немає реабілітолога, псилога і умов для занять дітей з інвалідністю, взагалі дефіцит тренерів. Зверталися до місцевої влади з проханням виділити кошти на обладнання та штат спеціалістів, але отримали відповідь, що такі витрати не передбачені бюджетом. Після спроб вирішити питання через профільне управління не було віри в перемогу, тому проект  реалізовувався коштами благодійників. Для організації Інклюзивного простору в позашкіллі, після тривалих пошуків і погоджень, було надано в оренду ГО приміщення, яке потребувало капітального ремонту.

Значні сили і час були витрачені на пошук спонсорів та меценатів. Координатор проекту Оксана Сахарова постійно поширювала інформацію про важливу ініціативу,  організувала публічну презентацію проекту та запросила благодійників і бізнесменів міста.  Також ініціативу підтримав та надав підтримку депутат Білоцерківської ради Андрій Король. Підготовчі роботи до ремонту були виконані батьками, спонсори допомогли поміняти вікна і двері в двох кімнатах на металопластикові, провести електричні мережі, водопостачання, штукатурно-малярні роботи, відновлення підлоги та ін.. Ремонт було закінчено у вересні, закуплено мінімальний набір спортінвентарю та розпочалися заняття дітей спільно з батьками та волонтерами.

Завдяки постійним переговорам та популяризації проекту у соціальних мережах вдалось залучити іноземних спонсорів, які завітали до нас на Новорічне свято. Ідея відгукнулась у їхніх серцях і вони надалі продовжують підтримувати проект. Спонсори з Німеччини – доктор Carsten Hammer та благодійний фонд «Допомога Чорнобилю – Надія для Білої Церкви» закупили батут, мати, балансировочні  платформи та ін.. Бізнесмени-меценати з м. Київ придбали електронне фортепіано та набори музичних інструментів для занять музичною терапією. Також  наш проект було подано на місцевий конкурс Громадського бюджету і ми змогли зібрати голоси в підтримку та отримали бюджетне фінансування для закупівлі обладнання для занять сенсорною інтеграцією та ремонтних робіт ще в одному приміщенні. Проект розширюється: цим літом ми проводили літній табір для дітей з інвалідністю та розпочали творчі заняття виготовлення виробів з паперу та малювання. На сьогодні, після успішної реалізації першої частини проекту та завдяки наполегливлості батьків, нам виділили ще одну кімнату і ми маємо мождивість після завершення ремонту охопити ще більшу кількість діток та розширити перелік занять та гуртків інклюзивних груп.

Які результати Ваша ініціатива принесла громаді? Організація Інклюзивного простору позитивно вплинула на фізичний та психологічний розвиток дітей з інвалідністю, їх  здоров’я,  формування особистості,  сприяє їх соціалізації, адаптації. Спільні інклюзивні заняття дали можливість розвиватися дітям з особливими потребами наслідуючи звичайних діток та співпрацюючи з ними, стираючи кордони сприйняття відмінностей  та виховуючи толерантність і чуйність між дітьми. Здружилися сім’ї  та Простір став майданчиком  обміну досвідом і психологічної підтримки для батьків.
Що на Вашу думку дала ініціатива тим, хто її втілював в життя? Впевненість у власних силах, справжніх друзів, велику команду однодумців, взаємопідтримку. Покращилася якість життя сімей, що виховують дітей з інвалідністю та перспектива дітей на майбутній розвиток власного потенціалу.
Чи мала Ваша ініціатива своє продовження та які зміни вона принесла? Проект продовжується та розширюється, У дітей покращився фізичний розвиток, концентрація та стійкість уваги, когнітивні та комунікативні здібності, зменшилася психоемоційна напруга.
Ваші поради тим, хто хоче втілювати ініціативи у своїх громадах Бути ініціативними, знаходити однодумців, підтримку і діяти.

Довідкова інформація про ініціативу:

Назва організації (ініціативної групи), автора ініціативи ГО «Ми-особливі», координатор проекту Сахарова Оксана
Контактні дані організації Від  «Ми-особливі» Камінна Ніна Миколаївна
+380966135318,  [email protected]facebook
Назва ініціативи Інклюзивний простір у позашкіллі

Дана публікація розміщена в рамках всеукраїнського  конкурсу  «Краща громадська ініціатива України 2018», що впроваджується  Спілкою «Громадські ініціативи України».