Проект «Живі Бібліотеки» мав на меті подолати існуючи в суспільстві стереотипів про внутрішньо переміщених осіб з Донецької та Луганської області та допомогти ВПО інтегруватися в місцеві громади.
Відвідувачі «Живої Бібліотеки» отримали можливість неформального спілкування у «читальний час» з «книгами», які представляли неоднорідний поперечний розріз ВПО різного віку, статі, життєвого досвіду, географічного розташування та культурного тла.
З вересня по листопад ГО «МІМ» провела 15
зустрічей «Живої Бібліотеки» у Києві, Харкові, Дніпропетровську, Констянтинівці, Кривому Розі та Одесі.
Що стало причиною ініціативи, як виникла ідея її реалізації.
У результаті окупації сходу України понад 1,4 мільйона людей були змушені покинути свої домівки. По всій країні місцеві громади щосили намагаються заопікуватися та інтегрувати ВПО, але багато хибних уявлень і стереотипів розпалюють ворожнечу між ВПО та членами приймаючої громади.
Проект «Жива Бібліотека» був реалізований з метою спростування загальнопоширених хибних уявлень і подолання упередженого ставлення членів приймаючих громад до новоприбулих ВПО. Т.я організація «Молодіжна Ініціатива Міст» була створена в 2011 році в м. Донецьк та більшість членів ГО були змушені переїхати з непідконтрольної Україні території, координатори проекту відчули на своєму власному досвіді потребу в інтеграції в місцеві громади.
За який час було реалізовано ініціативу
серпень – листопад 2015
Детальний опис ініціативи – що конкретно було зроблено в рамках реалізації ініціативи (які заходи були реалізовані, як залучались місцеві жителі, молодь, спонсори…)
На початку «Молодіжна Ініціатива Міст» анонсувала проект «Живі Бібліотеки: будуємо зв’язки з Донбасом» у ЗМІ та соціальних мережах, створила сторінки у Facebook і Vkontakte.
(https://www.facebook.com/humanlibraryevents/)
Пізніше наша організація прововела координаційну зустріч у Дніпропетровську. Для остаточного опрацювання логістики та методології зустрічей. На зустріч був запрошений тренер з методики «Жива Бібліотека». Учасники зустрічі — члени ГО МІМ розробить механізм збору відгуків про зустрічі задля розуміння успішності проекту.
Загалом в форматі «Живих Бібліотек» було проведено 15 зустрічей в 6 містах України.
Під час зустрічей велася відео-зйомка та згодом був виготовлений соціальний відео-кліп в підтримку внутрішньо-переміщених осіб.(https://youtu.be/PNFZZ5y_LTU) Загалом, 456 людей взяли участь у 15-ти зустрічах проекту «Жива бібліотека». Представників ВПО було 185 учасників, а 251 – були мешканці відповідних міст.
Анкетування, яке проводилося після заходів, показало, що переважна більшість учасників залишилася задоволеними форматом спілкування. Відповідаючи на питання про розуміння проблем ВПО: 196 людей зазначили, що вони розуміють проблеми ВПО, 90 учасників відповіли, що завдяки заходу зрозуміли складнощі ВПО краще.
Даний проект був реалізований за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку у співробітництві з Карітас-Одеса, проектом «Жива бібліотека в Харкові», ГО «Інститут Розвитку Місцевої Демократії» та ін.
Які результати Ваша ініціатива принесла громаді?
Дана ініціатива була конкретним і економічно ефективним інструментом пропагування толерантності та взаєморозуміння. Цей тип спілкування та взаємодії розкрив нову інформацію про життя ВПО та заохочуватив членів приймаючих громад надавати їм більшу підтримку та активно допомагати їм для ефективної інтеграції. Як наслідок, ця діяльність посприяла зусиллям спрямованим на зміцнення життєздатності та згуртованості громад, які постраждали від конфлікту.
Що на Вашу думку дала ініціатива тим, хто її втілював в життя?
Завдяки даному проекту наша організація почала активніше працювати в сфері допомоги внутрішньо переміщеним особам, покращила свою кваліфікацію в сфері проектного менеджменту, залучила нових волонтерів у організації, розширила мережу зв’язків з іншими громадськими організаціями.
Чи мала Ваша ініціатива своє продовження та які зміни вона принесла?
В червні 2016 в м. Дніпропетровськ планується проведення зустрічі в форматі «Жива Бібліотека», де «книгами» мають стати представники різних національностей та рас, які наразі проживають Україні. Мета даного проекту підтримка боротьби с расизмом та ксенофобією.
Ваші поради тим, хто хоче втілювати ініціативи у своїх громадах
Варто вірити в себе і свої сили, вміло розподіляти роботу в команді та свій час на реалізацію проекту.
Чи може Ваша організація (ініціативна група) виступити консультантом або експертом, якщо до вас звернеться інша організація за досвідом, який ви отримали при реалізації цієї ініціативи?
Так, наша організація готова виступити консультантом для іншої організації або ініціативної групи.
****************************************************************************************************
Довідкова інформація про ініціативу:
Номінація, в якій бере участь ініціатива:
Краща ініціатива у сфері роботи з людьми з особливими потребами
Назва організації (ініціативної групи), автора ініціативи:
«Всеукраїнська громадська організація „Молодіжна ініціатива міст“
Контактні дані організації:
Шеремет Олена, 0631595231, [email protected]
Назва успішної ініціативи:
Живі Бібліотеки: будуємо зв`язки з Донбасом