9 та 10 вересня у Кременчуці було медом намазано для людей творчих та активних. Бо під час етнофестивалю «деМед?» люди мали нагоду не лише спробувати різноманітних медових продуктів та дізнатися про бджіл і пасічників, а й познайомитися з тим, що таке громадські організації та хто такі громадські активісти й активістки. Кременчуцький інформаційно-просвітницький центр «Європейський клуб» за підтримки Спілки “Громадські ініціативи України” проводив Ярмарок громадських організацій та ініціатив, щоб познайомити між собою активних та небайдужих людей.
На заклик відгукнулося не так багато організацій – усього лише 10. Зате коло громадських інтересів було представлене широко й різноманітно. Самоорганізація дозвілля, люди з інвалідністю та особливі діти, дитячо-юнацька скаутська організація, активізація громади, літературні проекти, можливості для молоді, вивчення мов, питання безпеки та розвиток інфраструктури, мистецтво та спорт – ці теми були основними, але не єдиними у презентаціях та розмовах з відвідувачами.
Хто ярмаркував?
- ГО КІПЦ «Європейський клуб» представляла багато-багато всього. Співпрацю в Спілці «Громадські ініціативи України» і сам ярмарок – раз. Реалізовані організацією проекти від 2012 року до сьогодні (історія Кременчука та людей, пов’язаних з містом; історії переселенців Полтавщини; історії втілення громадських ініціатив; аналіз декларацій посадовців та ін.) – два. Креативний офіс «Простір ідей» та заходи, що в ньому відбуваються (клуби любителів кіно, настільних ігор, іноземних мов), – три. Міжнародні можливості для молоді від програми Erasmus+ – чотири. А ще намагалися питати в людей, що їм цікаво і чого хочеться; грали в настільні ігри та малювали.
- Ініціатива активістів та журналістів «Відкритий доступ» знайомили з можливістю впливати на те, щоб публічна інформація оприлюднювалася вчасно та якісно, а посадовці співпрацювали з громадою.
- “Досуг-Кременчуг” (Дозвілля-Кременчук) – ініціатива, яка знає все про відпочинок у Кременчуці: місця, люди, установи, ціни та умови. Одним словом, набирайте в пошуковику назву і завдяки ініціативній Ксенії отримаєте масу інформації.
- НСОУ Пласт – діяльність пластового осередку м. Кременчука. Хто такі пластуни, чому вони вчать дітей і вчаться самі, як їх знайти і в чому їх особливості, крім помітних одностроїв? Відповіді можна було знайти у презентації, на плакатах та в розмовах з хлопцями та дівчатами у пластовому вбранні.
- Кременчуцька центральна міська бібліотека для дорослих ім. М. Горького, відділ технічної літератури. Єдина загальнодоступна технічна бібліотека в місті представила проект соціальної дії від програми Британської Ради “Активні громадяни” “Європейський куточок створюємо разом” – упорядкування території навколо бібліотеки за допомоги школярів та студентів.
- Відділ абонементу міської бібліотеки й Арт-група “Творчий Кременчук” презентували проекти “LitSpace” (трансформація бібліотечного простору)та “LibSpace” (літературна школа в бібліотеці). Завдяки їм творча молодь об’єдналася, а бібліотечне життя стало більш насиченим яскравими постатями й подіями.
- Рух захисту української мови і ГО «Безкоштовні курси української мови. Кременчук» розповідали про вивчення української мови та патріотичне виховання молоді через популяризацію мови, агітували власним прикладом та яскравими наліпками J.
- Студія мистецтв “Кольорово”, що навчає дітей та дорослих образотворчому мистецтву показала відкрите вуличне заняття для дітей з особливими потребами. Малі художники з ентузіазмом та натхненням малювали життя вулика, зовсім не переймаючись увагою глядачів, що спостерігали за процесом. А спостерігачі могли на власні очі переконатися, що мистецтво об’єднує, надихає і дає можливість повірити в себе кожній людині незалежно від віку, стану здоров’я і розвитку вмінь.
- Представники ГО «Кременчуцький Антикорупційний Центр» запрошували зацікавлених долучатися до викриття корупції та знайомили з тим, що вже встигла зробити нещодавно створена організація.
- ГО “Простір Свідомості”, яка займається наданням психологічної допомоги ВПО, учасникам АТО та малозахищеному населенню, профілактикою злочинності серед учнівської молоді міста Кременчука і сприяє розвитку соціальної інфраструктури у селах Кременчуцького району. Увазі ярмаркувальників було запропоновано соціальний проект “Хет-Трік” – привернення уваги до проблем дозвілля дітей у селах проведення футбольних змагань. Говорили також про правову освіту та правову свідомість учнівської молоді.
- ГО «НА КРИЛАХ НАДІЇ УКРАЇНИ» представляли свою роботу з допомоги тим, хто її потребує, а також дослідження інфраструктури Кременчука на предмет доступності міських вулиць для людей з особливими потребами й відповідності містобудівним нормам.
І всі ці такі різні й такі активні люди знайомилися (ну або пригадували один одного), спілкувалися між собою та з людьми, що фестивалили й ярмаркували у парку, представляли свої ідеї та цікавилися ідеями сусідів. Діти малювали та грали в ігри, дорослі спостерігали та допитувалися, чим же таким займаються громадські діячі. Молодь цікавилася, як поїхати за кордон, де і з ким можна вчити іноземні мови, як приєднатися до активностей. У другий день ярмарку його відвідувачі ще й поспілкувалися з національними та культурними громадами, що приєдналися до фестивалю. Збагатилися знаннями, обмінялися враженнями і надихнулися ідеями.
Загалом, було пізнавально та яскраво. Отож чекаємо притоку активних людей у громадські організації та якісного розвитку ініціатив від ідеї до втілення.
***
Ярмарок громадських організацій та ініціатив у Кременчуці за підтримки Спілки “Громадські ініціативи України” провела ГО “Кременчуцький інформаційно-просвітницький центр “Європейський клуб”