Головний містобудівний документ Вінниці приховували від громади за грифом «для службового користування», що суперечить Закону. Адже Генеральний план є публічною інформацією, яка має бути у вільному доступі та надаватися у тому числі на запити щодо доступу до публічної інформації.
Ми провели журналістське розслідування та виявили, що Генеральний план Вінниці приховують від громади за грифом “для службового користування” порушуючи Закон. Діючий на сьогодні генплан був затверджений рішенням сесії Вінницької міської ради у 2007 році, у 2013 до нього внесли зміни. Ці зміни були пов’язані з запланованим розширенням меж Вінниці за рахунок навколишніх сіл. Копія основного креслення Генерального плану Вінниці на сайті була, але у дуже низькій якості і роздивитеся деталі при збільшені не було можливості.
Разом з журналістами інших видань склали план можливих дій, що допоможуть оприлюднити цей документ. Виявилось, що справа по доступу до Генерального плану Вінниці уже знаходиться у Євросуді, тому що українська система судочинства не захистила це право.
У запиті на доступ до публічної інформації, ми просили у виконкому Вінницької міської ради надіслати електронний варіант копії Генерального плану міста Вінниці з усіма графічними та текстовими складовими. У відповіді нам пояснили, що «на графічній та текстовій частині генерального плану (основне креслення, його складові) розробником містобудівної документації встановлено гриф «для службового користування». А тому надати його копію нам відмовили.
Разом з юристами проаналізували цю відповідь на предмет відповідності Законам України. Вона виявилась незаконною з двох підстав. Перша, це норма частини 11 статті 17 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності», в якій зазначено: «Матеріали генерального плану населеного пункту не можуть містити інформацію з обмеженим доступом та бути обмеженими в доступі. Загальна доступність матеріалів генерального плану населеного пункту забезпечується відповідно до вимог Закону України “Про доступ до публічної інформації” шляхом надання їх за запитом на інформацію, оприлюднення на веб-сайті органу місцевого самоврядування, у тому числі у формі відкритих даних, на єдиному державному веб-порталі відкритих даних, у місцевих періодичних друкованих засобах масової інформації, у загальнодоступному місці у приміщенні органу місцевого самоврядування.
Друга, це те, що відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України №1170-VII (набрав чинності 19 квітня 2014 р.) гриф “Для службового користування” чи інші грифи, що передбачають обмеження доступу до документа або інформації в ньому, які були надані до набрання чинності Законом України “Про доступ до публічної інформації”, крім грифів секретності, втрачають чинність, а відповідні документи підлягають розкриттю та наданню на запит, через один рік після набрання чинності цим Законом, якщо зазначені грифи не були переглянуті та підтверджені відповідно до Закону України “Про доступ до публічної інформації”. Якщо такого перегляду не було – сам гриф є протизаконним. Проте, навіть, якщо його переглянули він прямо суперечить вищенаведеній нормі закону, яка чітко передбачає, що інформація з генпланів має надаватись на запити в тому числі.
Юрист Центру оскаржив відповідь до Уповноваженої ВР з прав людини. У відповіді на скаргу йому підтвердили, що чиновники порушили закони та зобов’язали надати копію генерального плану Вінниці, частиною якого є й план зонування територій. Він визначає допустимі види забудови, на конкретних земельних ділянках. Ми виклали копію у вільному доступі на сайті «Агенції журналістських розслідувань».
У червні 2016 року відбулося оновлення на сайті вінницької міської ради, роздільна здатність зображення основного креслення дозволяла його збільшувати. Був лише один нюанс. На сайті не було умовних позначень. Без них прочитати карту неможливо.
Ми надіслали електронне публічне звернення до Вінницької міської ради з вимогою оприлюднити Генеральний план міста з умовними позначками. Оскільки їх відсутність є порушенням Конституції, норм Законів України «Про доступ до публічної інформації», «Про інформацію», Постанови Кабінету Міністрів «Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних».
Відповідь надійшла наступного дня, у якій вказано, що звернення розглянуто виконавчими органами Вінницької міської ради та уже є можливість ознайомитись з генеральним планом міста Вінниці, з усіма умовними позначками та на порталі відкритих даних.
Генеральний план міста Вінниці з умовними позначками доступний на офіційному сайті міськради. Громада може контролювати законність забудов та планування територій, відстоювати свої інтереси. Журналісти мають інформацію для аналізу та проведення розслідувань.
Які результати Ваша ініціатива принесла громаді? | Навіщо громаді доступ до Генплану?
Генеральний план – головний містобудівний документ Вінниці, в якому описано процес розвитку, планування, забудови, використання земель. Він показує нинішній стан розвитку міста, і те, яким воно буде через 15-20 років. Громада знає про зони забудови: житлові зони, навчальні зони, культурні та спортивні зони, зони транспортної інфраструктури, території вулиць, санітарно-захисні зони, місця рекреації, паркові ділянки та перспективи розвитку міста. Може контролювати відповідність забудови міста Генеральному плану. Бізнес-сектор обізнаний, де розташовані ділові та інвестиційні зони, торгівельні, виробничі зони та вільні площі для будівництва та розвитку підприємництва |
Що на Вашу думку дала ініціатива тим, хто її втілював в життя? | Інструмент для збору доказової бази в журналістських розслідуваннях |
Чи мала Ваша ініціатива своє продовження та які зміни вона принесла? | Ініціатива прдовжується. Наразі готуємо судовий позов для відкриття текстової частини Генплану, яку й досі ховають за грифом «для службового користування»
Зміни: Генеральний план міста Вінниці з умовними позначками доступний на офіційному сайті міськради. Громада може контролювати законність забудов та планування територій, відстоювати свої інтереси. Журналісти мають інформацію для аналізу та проведення розслідувань. |
Ваші поради тим, хто хоче втілювати ініціативи у своїх громадах | Генеральний план має бути у вільному доступі. Приховування чиновниками генерального плану міста від громади дає великі можливості для корупційних зловживань з комунальними землями. Якщо Генплан доступний, громада може відслідковувати відповідність забудов генеральному плану міста, самостійно визначаючи порушення. Доступ до Генплану можна отримати використавши механізм скарг до Уповноваженої з прав людини ВРУ або через суд. |
Довідкова інформація про ініціативу:
Номінація, в якій бере участь ініціатива | Краща ініціатива у сфері захисту та представлення інтересів |
Назва організації (ініціативної групи), автора ініціативи | ВОГО «Агенція журналістських розслідувань» (в рамках проекту мережі ЦГК «ДІЙ!») |
Контактні дані організації (прізвище та ім’я координатора, телефон, електронна пошта, веб сайт тощо) | Фляжнікова Інга Іванівна, 0681106323, [email protected] http://vajr.info/ |
Назва успішної ініціативи | Відкриваємо Генеральний план міста (графічна частина) |
Що стало причиною ініціативи, як виникла ідея її реалізації. | Причиною стало те, що головний містобудівний документ Вінниці приховували від громади за грифом «для службового користування», що суперечить Закону. Адже Генеральний план є публічною інформацією, яка має бути у вільному доступі та надаватися у тому числі на запити щодо доступу до публічної інформації. Ідея виникла через те, що Вінниця активно забудовується, часто з порушенням вимог містобудування та земельного законодавства. А саме, наприклад, у парковій зоні можуть будувати житловий будинок. Щоб перевірити будівництво хоча б на відповідність цільового призначення землі під ним, необхідно дивитись Генеральний план. Нам, як журналістам-розслідувачам, він необхідний для збору доказової бази при підготовці матеріалів, що стосуються землі. |
За який час було реалізовано ініціативу | 6 місяців |
Дана публікація розміщена в рамках всеукраїнського конкурсу «Краща громадська ініціатива України ‘17», що впроваджується Спілкою «Громадські ініціативи України».
Детальніше про конкурс за посиланням