Перший в Україні онлайн-музей присвячений культурному та громадському життю Луганська відкриють у Києві. 24 листопада 2016 року о 18.00 в Домі вільних людей (Київ, вул.Кирилівська 13д) розпочнеться презентація віртуальної платформи музею. Музей проллє світло на незнану культурну хвилю Луганська як одного з найбільших міст на Донбасі, і спростувати думку, що одна з причин війни – відсутність культури на Сході України та пасивність його мешканців.
Хронологічно музей охоплює період між двома українськими Революціями – Помаранчевою та Революцією Гідності, а саме десятиліття 2004 – 2013 роки. Дата відкриття віртуального музею також є символічною, адже саме 24 листопада 2013 року у Луганську відбувся перший масштабний і організований мітинг на підтримку київського Євромайдану.
Участь у відкритті музею візьмуть культурні інноватори та експерти музейної справи з-за кордону, зокрема, Мартін Дюсполь та Яна Браун з музею Friedrichshain-Kreuzberg в Берліні, а також митці, громадські діячі та активісти, чиє життя та діяльність безпосередньо пов’язані з Луганськом у окреслений період. Також на відкритті виступлять представики Goethe-Institut в Україні та дослідники з організації СТАН.
Презентація супроводжуватиметься арт-програмою, яка включатиме виставку фотографій Євгена Сулименка, виступ музичного гурту Simon Stone, перформанс від художника Слави Бо та інших представників творчого середовища Луганська, які сьогодні стали вимушеними переселенцями, а також поп-ап бібліотекою з книжок, виданих у Луганську між 2004 – 2013 роками.
Ідея створення музею виникла після початку збройного конфлікту на сході України, коли більшість артефактів культурного життя та активістської діяльності на Донбасі опинилася під загрозою знищення. Тисячні тиражі книжок та стоси неопублікованих текстів, терабайти фото і квадратні кілометри полотен, сотні мистецьких акцій та десятки громадських рухів залишилися невідомими навіть для культурних експертів та дослідників. Музей сприятиме тому, що на зміну стереотипному уявленню про культурний нігілізм мешканців (і колишніх мешканців) Донбасу прийде глибоке, осмислене розуміння.
Робота над Віртуальним музеєм буде продовжуватись і опісля його відкриття. Тому до участі у співтворенні та наповненні колекції артефактами та персональними спогадами може долучитися кожен і кожна. Експонатом музею може стати витвір мистецтва, унікальна життєва історія чи розповідь, спогад про улюблене місце чи громадський заклад, враження про подію, яка відбувалася у Луганську тощо. Організатори запрошують гостей заходу приносити власні артефакти – на відкритті з них буде сформована виставка.
Проект «Luhansk’s Art & Facts» реалізовують спільно Goethe-Institut Ukraine та Молодіжна організація СТАН за підтримки Міністерства іноземних справ Федеративної Республіки Німеччина та за консультативної підтримки Friedrichshain-Kreuzberg Museum в Берліні.
Творці музею запозичують передовий досвід Німеччини зі збереження локальної історії та намагаються робити проект інноваційним як для України, так і для інших країн, які мають травматичний досвід військових конфліктів.
Із запитаннями звертайтеся: [email protected], 095 349 5325