Вивчивши кращий закордонний досвід, ми вирішили скористатись форматом «Сусідських варт», де сусіди беруть на себе ключову роль в контролі та профілактиці правопорушень в громаді. Для цього наприкінці 2017 р. провели тренінг з міжнародною участю за підтримки IREX Ukraine. А вже через тиждень після цього ми мали першу «Сусідську варту» в сільській громаді України.
З тих пір ми реалізуємо комплексний Проект, направлений на популяризацію прикладів самоорганізації сусідів («Сусідська варта»), та інформаційно, організаційно та матеріально підтримуємо тих, хто своїми активними діями долучився до розв’язання проблем власної безпеки, яка, одночасно, є і ключовою проблемою громади.
Ініціатива стосується залучення громадян до життєво-важливої діяльності по контролю громадського порядку та попередженню злочинності в громаді. Працювали за наступними напрямками:
Напрямок 1. Створення, підтримка та розширення мережі «Сусідських варт»
*Проведено 10 тренінгів у форматі «Сусідські посиденьки з поліцією» (спільно з дільничним офіцером поліції). Тренінги дали поштовх до самоорганізації сусідів в «Сусідські варти» – як майданчики для залучення людей до контролю за громадською безпекою на засадах партнерства з поліцією. Для невідкладного інформування та реагування на небезпечні ситуації кожна з 10 діючих «Сусідських варт» створила власну закриту вайбер-групу. В цих групах сусіди обмінюються оперативною інформацією (підозрілі незнайомці чи автомобілі, спрацювання сигналізації, небезпека пожежі, тощо). В разі необхідності капітани «Сусідських варт» передають цю інформацію поліції для реагування. Крім того, «Сусідські вартові» спільно дбають про свою прибудинкову територію, освітлення та чистоту громадських місць, влаштовують масові толоки, прибирають стихійні сміттєзвалища, облаштовують дитячі майданчики, встановлюють автономні системи відеоспостереження на своїх вулицях, витягують один одного зі снігових заметів, допомагають сусідам у випадку хвороби, тощо (відео і фото).
Приклади діяльності «Сусідських варт» наведено нижче.
*Кожну «Сусідську варту» оснастили вуличними табличками та наклейками на ворота «Тут діє «Сусідська варта. Навіть не думай». Кожен капітан «Сусідської варти» отримав брендовану толстовку та кепку-бейсболку.
*Взяли участь та виграли в конкурсі IREX #тиждень_сусідських_вартових
*Сприяли безкоштовному оснащенню 70 домоволодінь сучасним обладнанням американського виробництва для ведення відео-спостереження в режимі on-line (завдяки тому, що наша громада стала пілотним майданчиком для тестування обладнання компанією-виробником).
*Виграли грант на 12,350 тис. грн. від ІСАР «Єднання» на додаток до 44 тис. грн. благодійних внесків від місцевих мешканців – на будівництво дитячого майданчика в зоні дії «Сусідської варти» вул. Південна та Північна, с. Юрівка. Майданчик вже працює.
*Виграли грант на 13 тис. грн. від ІСАР «Єднання» на додаток до 26 тис. грн., благодійних внесків від місцевих мешканців – на встановлення автономної системи вуличного відео-спостереження в зоні дії «Сусідської варти» (вул. Південна та Північна, с. Юрівка).
Напрямок 2. Турбота про вуличне освітлення громадських місць.
*Закупили 24 вуличні прожектори з датчиками руху та встановили їх в місцях громадського користування
Напрямок 3. Створення системи навігації для орієнтації місцевих мешканців та невідкладних служб на території громади
*Проведено краудфандингову кампанію по збору благодійних коштів від місцевих мешканців, на які виготовлено та встановлено 24 вуличних вказівники на центральних вулицях двох сіл.
*Розроблено детальну карту двох сіл, за результатами якої:
-оновлено інформацію про назви та розташування вулиць в OpenStreetMap (відкритий on-line ресурс)
-створено карту в pdf-файлі, яка доступна за посиланням
-виготовлено та встановлено в публічних місцях 4 вуличні борди з картами сіл
*Проведено Інтернет-акцію із замовлення індивідуальних табличок на будинки
Напрямок 4. Дорожня безпека
*Організували масову акцію «За безпечні розвороти на Одеській трасі» (близько 300 учасників), вели переписку та провели з десяток зустрічей з чиновниками Мінінфраструктури, Укравтодором щодо облаштування безпечних розв’язок на Одеській трасі ;
*Всіх дітей місцевої ЗОШ оснастили світло-відбиваючими брелками;
* Провели «Дорожній Фест» для місцевих дітей та конкурс дитячого малюнка «Безпечна дорога до школи»;
*Провели тренінг з домедичної допомоги для дітей та батьків (разом з БФ «Допомога постраждалим в ДТП»);
*Зібрали кошти від місцевих мешканців, закупили фарбу та нанесли застережні написи на пішохідних переходах на центральних вулицях наших сіл.
Напрямок 5. Популяризація діяльності поліції в громаді
*Організовуємо регулярні інформаційно-освітні зустрічі з представниками поліції під час масових заходів (у форматі «Кава з поліцією»);
*2 інформаційні зустрічі для дітей 1-4 класів місцевої школи на тему «Правила безпечної поведінки» (від департаменту патрульної поліції Національної поліції України та Управління патрульної поліції в Київській області.
Напрямок 6. Інформація, комунікація, співпраця на тему «Безпека громади – справа спільна»
*Провели Громадське обговорення «Безпека громади – справа спільна», де зібрали представників влади, поліції, освіти, культури, молодіжного середовища, щоб спільно обговорити проблеми безпеки та розробити план дій на 2 наступні роки;
*Провели 2 Дискусійні Клуби для мешканців громади : «Межі допустимої оборони» та «Сучасні технічні засоби охорони будинку та прибудинкової території»;
*Створили тематичну групу у Фейсбук
*Надрукували та поширили в громаді магніти на холодильник з телефонами невідкладних служб, листівки з телефонами невідкладних служб, буклет для дітей «Азбука безпечної поведінки», вуличні таблички «Викидати сміття заборонено»
Як залучали мешканців до ініціативи.
- Обрали актуальну та зрозумілу тему. Безпечне та комфортне життя в громаді – цікава та зрозуміла всім мешканцям без винятку, тому залучення людей до цієї теми – вдячна справа.
- «Якщо гора не йде до Магомета». Ми діємо проактивно: не чекаємо, поки прийдуть до нас, а самі йдемо до людей – туди, де вони живуть чи відпочивають (на вулицю, дитячий майданчик, кафе). При цьому використовуємо привабливий для людей формат спілкування – «Сусідські посиденьки з поліцією». Даємо інформацію, наводимо позитивні приклади вже з власного досвіду – і люди залюбки об’єднуються в «Сусідські варти», бо бачать в цьому сенс та користь для себе та своїх родин. Наразі маємо 1,5 річну успішну історію проекту та розголос серед людей, які «працюють» на нас.
Як залучали кошти від мешканців.
Ініціатива повинна мати очевидну для всіх суспільну користь, бути реалістичною з можливістю реалізації в короткі терміни. В цих випадках люди готові «голосувати» за ініціативу своїми коштами (так, як це було зі збором коштів на вуличні вказівники, чи написи на пішохідних переходах). Збір коштів відбувався через соціальні мережі.
Як залучали бізнес.
За принципом «win-win». Бізнес нам безкоштовно надав обладнання для відео-спостереження («розумні» відео-камери та дверні дзвінки), а наша громада – стала майданчиком для тестування обладнання.
Приклади діяльності «Сусідських варт».
Приклад 1. Денис Драговоз, капітан «Сусідської варти», що об’єднав сім сусідніх родин, які до цього ледь знали один одного (вул. Я. Мудрого, с. Віта-Поштова):
«Почали з вирішення питань дорожньої безпеки на своїй вулиці. Отримали дозвіл виконкому сільської ради на встановлення обмежувачів швидкості на своїй вулиці, спільно з місцевою владою та поліцією розробили та узгодили всі нюанси (схеми руху по вулиці з відповідними знаками та обмежувачами швидкості), а комунальне підприємство допомогло в їхньому встановленні. Крім того, ми з нашими сусідами Татьяна Остапенко, Игорь Денисевич, Светлана Денисевич, Ирина Удоденко с чоловіком Олександром, Паша Литвиненко з дружиною Яною та Olga Dragovoz займались спільним прибиранням лісу напроти наших будинків. З відповідного дозволу лісівника ми не тільки прибрали побутове сміття, а й обрізали старі гілки, викорчували бур’яни, вирізали чагарник, кронували фасадні дерева. Для цього на спільні кошти закупили інвентар та інструменти для спільного користування. Для дітей в лісі спорудили ігровий будиночок. В планах – закінчення робіт по чистці насаджень, спорудження міні-мотузкового парку, встановлення лавочок для відпочинку, гойдалка. Наступного року плануємо облаштувати ігровий дитячий будиночок зсередини – столик для ігор, лавочки. Крім того, думаємо над ідеєю дитячого розпису зовнішніх стін будиночку.
Спільна робота роззнайомила та об’єднала людей, сусіди стали привітніші один з одним, покращилась загальна психологічна атмосфера в нашому осередку. «Сусідська варта» дає свій результат».
Приклад 2. Зменшення рівня злочинності не далось легко. Деяким «Сусідським вартам» довелось зустрітись з справжніми викликами. Зокрема, «Сусідській варті», що діє на північній околиці села Юрівка, в співпраці з поліцією довелось протистояти цілій «епідемії» злочинів проти майна. Ось що каже капітан цієї «Сусідської варти» п. Андрій Гутовський: «Все почалось пізньої осені минулого року. Протягом місяця один за одним було пограбовано шість будинків. Сусіди мобілізувались, , інформували один одного та поліцію про всі підозрілі автомобілі та незнайомців на вулицях, чергували на своїх автомобілях разом з поліцією. Злодіїв вдалось розлякати, і через місяць «лавина» злочинів припинились. Однак, поліція злочинців затримати не змогла, і вже в весняно-літній період цього року було скоєно три нових пограбування будинків. Зі слів поліції, основною причиною того, що не вдалось затримати крадіїв – є брак фото-відео-фіксації цих правопорушень. Саме тому мешканці нашого осередку задумали посилити ефективність роботи «Сусідської варти» та поліції, встановивши сучасну систему вуличного відеоспостереження». Для цього ми зібрали 26 тис. грн. внесків місцевих мешканців, а на додачу виграли ще 13 тис. грн. грантових коштів від ІСАР «Єднання». До листопада 2019 р. система відеоспостереження вже запрацює.»
Які результати Ваша ініціатива принесла громаді? | *Зменшення злочинності в громаді на 30% за 1-й квартал 2019 р. в порівнянні з аналогічним періодом 2018 р. (згідно даних поліції Києво-Святошинського району); *Діє 10 «Сусідських варт» (більше 400 родин), що подають приклад самоорганізації та згуртування мешканців для вирішення проблем з безпекою на своїх вулицях, осередках та громаді в цілому; *Побудували 1 дитячий майданчик – «територію дитячої безпеки» для більше, ніж 100 дітей північної околиці с. Юрівка; *Всім невідкладним службам (поліції, «швидкій», «надзвичайникам») та й самим мешканцям полегшили орієнтацію на місцевосці та заощадили час на пошук необхідного об’єкту за рахунок встановлення вуличних стендів з картами сіл, вуличних вказівників та табличок на будинки; *Покращили вуличне освітлення 9 громадських місць, цим самим зменшивши ризики ДТП та вуличних злочинів; *Добились рішення відповідних служб про будівництво двох дворівневих розв’язок на Одеській трасі (15 км та 21 км), а також про тимчасове встановлення двох світлофорних об’єктів (до моменту закінчення будівництва розв’язок); *100% учнів Юрівської ЗОШ отримали світловідбиваючі брелки, завдяки чому діти стали «видимими» на дорозі на відстані 130 м; *90% населення громади охоплено інформаційно-освітньою роботою на тему громадської безпеки; *Налагоджено співпрацю ГО, місцевої влади, поліції та інших ключових учасників задля безпеки/комфорту мешканців громади. * Збільшено обсяг фінансування соціально важливих проектів на більше, ніж 200 тис. грн. (грантові кошти та благодійні внески місцевих мешканців) – на реалізацію безпекових ініціатив в громаді. *Залучено близько 1500 мешканців двох наших сіл до благодійності та волонтерської діяльності |
Що на Вашу думку дала ініціатива тим, хто її втілював в життя? | *Підвищили свою компетенцію та набули досвід «Сусідської варти»: – як прикладу самоорганізації та згуртування мешканців для вирішення важливих питань на своїх вулицях та громаді в цілому; – як нового формату взаємодії з жителями громади, інструменту залучення їх до обговорення і спільного вирішення місцевих проблем; – інструменту налагодження партнерства між громадою, владою та поліцією. *Посилили організаційну спроможність з залучення місцевих ресурсів шляхом краудфандингу; * Укріпили свої позиції в громаді в якості лідерів, які, у співпраці з партнерами, формують порядок денний громади у сфері безпеки та підтримують питання громадської безпеки в якості найвищого пріоритету |
Чи мала Ваша ініціатива своє продовження та які зміни вона принесла? | Ініціатива постійно діюча та набирає обертів. Маємо на меті охопити діяльністю «Сусідськими вартами» до 30% території нашої громади. На черзі маємо ще три групи мешканців, що хочуть створити «Сусідську варту» на своїх вулицях. Спостерігаємо ріст громадської активності, адже більше 400 родин – учасників «Сусідських варт» – змінили стереотипи поведінки, ставши свідомими громадянами та відповідальними сусідами, що подають позитивний приклад іншим. Наші опитування у фокус-групах показують, що підвищився рівень довіри населення до поліції, зокрема – в дітей та молоді, які сприймають поліцейських, як партнерів, що прийдуть на допомогу на випадок небезпеки. |
Ваші поради тим, хто хоче втілювати ініціативи у своїх громадах | Ініціатива зрозуміла людям, бо стосується 100% мешканців, проста у реалізації. Досвід показує, що для ініціювання проекту достатньо одної активної людини, яка «загориться» ідеєю, донесе її до сусідів та отримає згоду на участь в «Сусідській варті» для початку хоча б 3-5 родин, що мешкають по сусідству. На наступному етапі наша команда готова долучитись, щоб поділитись матеріалами чи надати консультацію («вживу» чи дистанційно) – про способи ефективної взаємодії громадян та поліції. |
Довідкова інформація про ініціативу:
Назва організації (ініціативної групи), автора ініціативи | ГО «Єдність громади – заможне село» |
Контактні дані організації | СОЛОВЙОВА Алла Олександрівна +38 067 408 88 73 [email protected] https://www.facebook.com/villageNGO/ |
Назва ініціативи | «Сусідська варта» – як форма залучення громадян до підтримки безпеки в громаді на засадах партнерства з поліцією та іншими ключовими учасниками |
Дана публікація розміщена в рамках всеукраїнського конкурсу «Краща громадська ініціатива України 2018», що впроваджується Спілкою «Громадські ініціативи України».
Детальніше про конкурс за посиланням