Завершили свою роботу Школи інституційного розвитку. З впевненістю можемо сказати, що виклики сьогодення, які постали перед громадськими організаціями через карантинні обмеження, ми перетворили на нові можливості для громадських діячів, активістів, волонтерів та представників ініціативних груп. Усі освітні заходи були проведені в режимі онлайн-сесій, що дозволило всім учасникам та учасницям, не наражаючи на небезпеку своє здоров’я та здоров’я своїх близьких, актуалізувати знання з найважливіших тем щодо розвитку діяльності НГО Донецької, Луганської та Запорізької областей. Заходи були реалізовані потужною командою громадської спілки «Громадські ініціативи України» та її партнерів в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.
Окремо треба відмітити професіоналізм та вмотивованість тренерської команди, кожен учасник якої має власний багаторічний досвід успішної громадської діяльності. Дякуємо всім учасникам та учасницям, які з натхненням працювали над деталізацією кожної теми, вивчали та опрацьовували навички, ділилися власним досвідом та історіями успіху. Було проведено п’ять 5-денних Шкіл інституційного розвитку, неформальні зустрічі з учасниками відвідало багато успішних громадських діячів та фахових експертів з різних питань громадської безпеки, організаційного, фінансового планування та звітності, а також PR-діяльності та комунікації. Такі заходи допомагають об’єднувати однодумців, створювати дійсно успішні проєкти і, навіть, потужну мережу НГО. Одними з основних принципів діяльності громадської спілки «Громадські ініціативи України» є партнерство та підтримка, довіра та небайдужість, суб’єктність громади та різноманіття. Утворюючи мережу та успішні партнерства з НГО з усіх куточків України, дуже важливо знаходити компроміси, вміти чути один одного, разом у великій команді працювати на результат, що сприятиме участі громадян у формуванні місцевих та національних політик, розвитку партнерств та мереж на місцевому, регіональному та національному рівні.
Успішні практики Шкіл
Впродовж п’яти Шкіл інституційного розвитку учасниками та учасницями, які є представниками НГО Донецької, Луганської та Запорізької областей, волонтерських та ініціативних груп, були опрацьовані наступні теми:
- Робота НГО: від планування командної роботи до публічного звітування
- Активізація громади. Адвокація та взаємодія з владою
- Проєктна діяльність, як інструмент для впровадження змін
- Комунікація та PR в діяльності НГО
- Робота в команді: командоутворення, лідерство,вирішення конфліктів
- Організаційний розвиток
- Фінансовий менеджмент в НГО та фінансова звітність
- Налагодження комунікації з місцевою громадою. Локальний аналіз
Усі теми є важливими для створення потужної платформи організаційної діяльності громадських організацій. Дуже важливо, щоб громадянське суспільство стало добрим плечем в напрямку розбудови громади. Тому, перш за все, на меті Шкіл було надання базових навичок, практичної інформації, можливості для учасників та учасниць обміну досвідом та контактами для створення потужного мережування в майбутньому. Отриманий впродовж п’яти Шкіл інституційного розвитку теоретичний фундамент дозволить вже у найближчому майбутньому НГО знаходити шляхи самостійного розвитку, необхідне фінансування, що допоможе втілювати в життя цікаві ідеї та проєкти, змінювати життя в громаді на краще.
Крім теоретичних знань та практичних вправ, учасники та учасниці проєкту отримали унікальну можливість поспілкуватись під час неформальних онлайн-зустрічей у рубриці «Невипадковий гість» з експертами та успішними громадськими діячами. Вони надали цінні поради, поділилися секретами успіху, історіями втілення проєктів та ініціатив. На вечірні онлайн-зустрічі завітали цікаві особистості – Наталя Кертичак, Фонд «Освіта для демократії» (м. Варшава), Катерина Жемчужникова, Громадянська мережа ОПОРА, Лев Абрамов, Інститут соціокультурного менеджменту (м. Кропивницький), Павло Худ, Український католицький університет (м. Львів), Роман Єрема ГО «Центр розвитку громад «Ідея. Дія. Результат» та інші успішні громадські діячі та діячки з різних куточків України та інших країн. Невипадкові гості з радістю ділилися досвідом, історіями успіху, розповідали про тонкощі та складнощі громадської роботи, обговорювали нагальні питання та проблеми, що наразі існують в громадах. Зазначимо, що новий формат дозволив у неформальній атмосфері познайомитися з успішними активістами з різних куточків України і не тільки, обговорити проблеми розвитку, обмінятися практичним досвідом та контактами для створення в майбутньому потужного мережування НГО, успішних партнерств задля розбудови на рівні громади і в цілому в масштабах України. Кожен із запрошених гостей, як і організатори та тренери Шкіл, залишився відкритим для подальшого спілкування, надання допомоги або порад з власного досвіду, а також створення партнерств для втілення ініціатив для розвитку громадянського суспільства України. Громадська спілка «Громадські ініціативи України» працює для розвитку громадської активності та свідомості місцевих громад та представлена в 16 областях і об’єднує більш ніж 25 організацій. Створення такого потужного об’єднання НГО дозволяє впливати на формування політики за участі громадян, а також сприяти впровадженню реформ як в країні в цілому, так і на рівні окремих громад. Величезний організаційний ресурс дозволяє внести загальнонаціональний контекст, реалізувати ініціативи національного масштабу, задіяти значну частину громадянського суспільства України, а також впливати на політику регіонального розвитку.
Учасники та учасниці Шкіл поділилися враженнями від проведених онлайн-заходів:
Іван Морозов, ГО «Креативна платформа IT Start» (м. Вугледар), зазначив: «Хотів особисто подякувати за вкладені сили, час та знання, які ви мені надали. Мені здається, що люди, які займаються громадською діяльністю, насправді мають ось в серці. Потрібно бути все таки в якійсь мірі доброю людиною, щоб робити щось для інших. Саме ідея Школи, творення її, залучення тренерів, — у кожного з людей, які в цьому брали участь, щось є добре в душі. Не вважайте за лестощі, але я вважаю вашу команду добрими людьми. Просто висновок напрошується сам собою. Мені дуже сумно, що Школа закінчилася, що більше не має можливості більше спілкуватися з учасниками і тренерами. Якби була можливість, я б хотів хоча б іноді просто дружити, спілкуватися. Дуже крута і потужна команда, відчув себе в своїй тарілці».
За підсумками п’яти Шкіл Іван також поділився враженнями: «Громадські ініціативи України змінили моє життя. Можливо, це може здатися гучним словом, але так воно і є. Ще на початку липня я знати не знав що таке громадська діяльність. Через 3 місяці, сьогодні, в мене зустрічі, дзвінки, пропозиції до співпраці від міської ради, поїздки. Особисто мене вразив спосіб передачі інформації, ніби мої друзі діляться зі мною інформацією. Дуже легко і зрозуміло. Завдяки Громадським ініціативам України переді мною відкриті всі дороги, можливості для самореалізації. Але найголовніше, що тепер я знаю які є проблеми в моїй громади. Я знаю інструменти для їх виявлення і способи вирішення. Я вдячний Громадським ініціативам України, натхненний і вже роблю поліпшення у себе вдома».
Палагута Наталія, голова робочої групи з громадської безпеки та соціальної згуртованості м. Щастя (Луганська обл.) також поділилася враженнями: «Все вдалося. На тренінгах сподобалося, що освітня програма була структурованою, тренери контактні, дуже активно працювали з аудиторією. Для себе відмітила нові інструменти онлайн-спілкування, перейняла деякий досвід для своєї роботи. Дуже стимулювало виконання домашніх завдань. Що хотілося б додати? У зв’язку з тим, що у багатьох молодих НГО не вистачає бухгалтерського досвіду і саме через це є певні побоювання заповнення тендерних заяв, саме цією інформацією я б розширила програму наступних освітніх заходів».
Агафонова Олена, БО «Благодійний Фонд Реалізації Ідей» (м. Сєвєродонецьк) також додала: «Тренінги сподобались, інформація корисна, з фаховою командою тренерів приємно працювати. Але дуже важко працювати в режимі онлайн, традиційні заходи оффлайн більш результативні, на мій погляд. Якщо говорити про онлайн-тренінги, то хотілося б додати у програму індивідуальні консультації з тренерами та експертами, бо не всі проблеми та питання можна обговорити в ефірі. Також рекомендую більше приділити уваги в наступних тренінгах розробці фандрейзингової стратегії з практичними кейсами, де і як НГО знаходити фінансування для проєктів».
Для довідки:
Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).
Програму підтримують тринадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.