«Шкільний дендрарій» в Тернополі

Тенденції зменшення зелених насаджень у місті Тернополі, скорочення площ парків та зелених зон, ущільнення забудови міста – це стало основним поштовхом до зародження ідеї проекту «Шкільний дендрарій». А також,  відсутність у школярів можливості вивчати унікальні види дерев, кущів та квітів на природі. Необхідність створення на пришкільних ділянках зелених майданчиків де діти могли б відпочивати та з користю проводити час.

Проект «Шкільний дендрарій» реалізовувався учнями тернопільських шкіл, громадською організацією «ЕКОАЛЬЯНС» та студентами-екологами ТНПУ ім. В. Гнатюка. Проект направлений на збільшення площ зелених насаджень у місті Тернополі, шляхом висадження унікальних видів дерев та кущів на пришкільних ділянках.

В рамках проекту «Шкільний дендрарій» було закладено близько 10 дендраріїв (зелених зон) на території загальноосвітніх закладів міста Тернополя та с. Іванівка Теребовлянського району Тернопільської області.

Найбільш популярним та масштабним став останній проект «Шкільний дендрарій на асфальті», який реалізовувався у ТНВК «Школі-колегіумі Патріарха Йосипа Сліпого» м. Тернопіль. На заасфальтовані ділянці біля школи спочатку було знято тверде покриття, завезено 120 тонн ґрунту та висаджено близько 100 саджанців дерев і кущів (магонія пабдуболиста, туї шаровидні, форзиція, ялівець, ялина канадська, гінгко білоба та ін.). Згодом територію дендрарію було огороджено та упорядковано (встановлено бордюри, лавочки). І в останню чергу на території зеленої ділянки встановлено великий камінь на якому витесано скульптуру ангела.

Участь у реалізації проекту взяли учні школи (висаджували дерева), студенти (допомагали знімати асфальтне покриття, висаджували дерева, окультурювали територію). Участь у висаджуванні дерев також брали батьки учнів, які навчаються у школі, депутати міської ради та інші. Посадковий матеріал надало Управління лісового та мисливського господарства у Тернопільській області. Зняти тверде покриття та завести землю допомогли будівельні компанії (спонсори), вони ж посприяли встановленню огорожі та бруківки. Камінь для скульптури надав один із місцевих кар’єрів.

Весною 2017 року відбулося урочисте відкриття дендрарію за участю ЗМІ, представників органів місцевого самоврядування, духовенства, науковців студентів,  учнів та вчителів школи.

 

Які результати Ваша ініціатива принесла громаді? В місті Тернополі на 2,5 га збільшилась площа зелених насаджень. Учні шкіл, де закладено дендрарії, можуть безпосередньо вивчати деревну рослинність на уроках природознавства, біології, екології. В учасників проекту загострилось відчуття відповідальності за навколишній світ, зріз рівень екологічної свідомості та культури. Пришкільні ділянки стали більш впорядкованими та естетично привабливими.
Що на Вашу думку дала ініціатива тим, хто її втілював в життя? В школах де закладено дендрарії почали проводити тематичні зустрічі, семінари, конференції з екологічної освіти та виховання. У ТНВК «Школі-колегіумі Патріарха Йосипа Сліпого» збільшилась кількість учнів.
Чи мала Ваша ініціатива своє продовження та які зміни вона принесла? Що року ми досаджуємо дерева, в окремих дендраріях створено клумби, альпійські гірки. Зараз планується висадка дерев та кущів ще у чотирьох навчальних закладах м. Тернополя.
Ваші поради тим, хто хоче втілювати ініціативи у своїх громадах Реалізація цього проекту можлива не лише на пришкільних територіях, але і в інших місцях. Наші фахівці можуть розробити проекти організації території новостворених ОТГ, сільських та селищних рад, запропонувати місця де можна висаджувати дерева та які види при цьому використовувати. Закладати зелені зони рекомендуються у громадських забудовах (школи, дитячі садочки, лікарні),  вздовж річок, ставків, меліоративних канав, доріг, на пустирях та неугіддях, малопродуктивних та високоеродованих землях, навколо сміттєзвалищ тощо.

Довідкова інформація про ініціативу:

Номінація, в якій бере участь ініціатива Краща ініціатива у сфері екології та охорони навколишнього середовища
Назва організації (ініціативної групи), автора ініціативи Громадська організація «ЕКОАЛЬЯНС» та студентський рух з охорони природи «ECO-LIFE»
Контактні дані організації (прізвище та ім’я координатора, телефон, електронна пошта, веб сайт тощо) Кузик Ігор Романович, моб. тел: 0980572981,   e-mail: [email protected]. Філь Олександр Григорович, 0963841826, [email protected]
Назва успішної ініціативи Проект «Шкільний дендрарій» в Тернополі

Дана публікація розміщена в рамках всеукраїнського  конкурсу  «Краща громадська ініціатива України ‘17», що впроваджується  Спілкою «Громадські ініціативи України».

Детальніше про конкурс за посиланням