Перетворення публічних бібліотек Мелітополя в інформаційно-дозвільні центри

Для виконання норм Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів» від 24.12.2015 №911 органи місцевого самоврядування Мелітополя повинні розробити Стратегію перетворення публічних бібліотек Мелітополя в інформаційно-дозвільні центри для громадян.

Для того, щоб новостворені інформаційно-дозвільні центри для громадян на базі публічних бібліотек відповідали інтересам і потребам місцевих жителів, було вкрай важливо залучити представників найбільш активних соціальних груп у процес громадських консультацій з розробки Стратегії перетворення публічних бібліотек міста в інформаційно-дозвільні центри для громадян.

Завдяки проведеному дослідженню під час реалізації проекту розробки Стратегії перетворення публічних бібліотек в інформаційно-дозвіллєві центри для громадян було виявлено, що громада міста Мелітополя має потребу в бібліотечному обслуговуванні та роботі публічних бібліотек, але на новому якісному рівні, який відповідає часу, сучасним вимогам та задовольняє інформаційні потреби громадян.

Серед учасників соціологічного дослідження усього 32 % не користуються послугами публічних бібліотек, але здебільшого ця категорія учасників вказала основними причинами брак часу та відсутність інформації про роботу та послуги бібліотек. Чимало респондентів цієї категорії виявили бажання взяти участь в партисипаційних процесах та висловити свою думку щодо задоволення своїх інформаційних та дозвіллєвих потреб сучасними бібліотечними послугами. Багато мешканців визначили проблему інформування населення. Найчастіше городяни дізнаються про бібліотечні заходи тільки після їх проведення. Старше покоління навпаки  хоче залишити бібліотеки традиційними, у тому форматі як є, але також зацікавлені брати участь у заходах, які спрямовані на особистісний та культурний розвиток. Практично усі залучені учасники висловили однакову думку з приводу приміщення та створення комфортних умов у публічних бібліотеках з сучасними меблями, технічним обладнанням і ремонтом.

Хочеться зазначити, що на початку проекту чимало громадян міста стурбувала тема проекту. Деякі мешканці сприйняли проект, як перетворення бібліотек міста в дозвіллєві центри та прийшли захищати інтереси публічних бібліотек.

Результатом реалізації проекту стало створення «Стратегії перетворення публічних бібліотек Мелітополя в інформаційно-дозвіллєві центри для громадян з урахуванням думок жителів міста», що сприяло побудові нової моделі надання послуг бібліотеками, створенню на базі бібліотек комунальної власності центрів обслуговування громадян, основним завданням якого є задоволення потреб громадян у публічній інформації, забезпечення їх доступу до державних і регіональних електронних інформаційних ресурсів, надання консультаційних послуг з питань електронного оформлення звернень до органів державної влади, розширенню переліку послуг по організації дозвілля населення з використанням новітніх технологій, котрі повною мірою відповідають потребам територіальної громади Мелітополя.

Створена в рамках реалізації проекту «Стратегія перетворення публічних бібліотек Мелітополя в інформаційно-дозвіллєві центри для громадян з урахуванням думок жителів міста» передана на розгляд та затвердження до виконавчого комітету Мелітопольської міської ради Запорізької області. Затвердження Стратегії місцевою владою стане запорукою підтримки курсу розвитку бібліотек міста та втілення результатів проекту в життя. Крім того, як зазначалося вище, вже зараз в бібліотеках відбуваються перетворення, спрямовані на трансформацію бібліотек відповідно до потреб громади.

Що на Вашу думку дала ініціатива тим, хто її втілював в життя? Впровадження нової моделі роботи публічних бібліотек сприяла активізації суспільно-культурного життя громади, появі нових соціально значущих ініціатив розвитку громади, формуванню нових суспільних об’єднань, трансформації культурних установ міста відповідно до потреб громади.
Чи мала Ваша ініціатива своє продовження та які зміни вона принесла? В ході реалізації проекту як місцева влада, так і громада звернули увагу на розвиток, можливості і потреби бібліотек. Це мало позитивні наслідки.

Місцева влада зрозуміла, що бібліотеки можуть виступати каталізаторами публічної партисипації. Громада стала розглядати бібліотеки як місце для об’єднання і реалізації громадських ініціатив городян, як міський простір, на якому можна проводити заходи, не пов’язані з бібліотекою. До бібліотек стали звертатися представники місцевої влади, громадських, благодійних організацій з пропозиціями провести на базі бібліотек різні заходи. Зважаючи на це, міська влада виділила кошти на облаштування в бібліотеці ім. М. Горького коворкінг-центру: ремонт приміщення, закупівля сучасних меблів, технічного обладнання.

До бібліотек звернулися волонтери з пропозиціями своїх послуг бібліотекам (організація клубів психологічної підтримки, проведення майстер-класів тощо).

Ваші поради тим, хто хоче втілювати ініціативи у своїх громадах залучайте людей до участі розвитку міста

Довідкова інформація про ініціативу:

Номінація, в якій бере участь ініціатива краща ініціатива у сфері культури
Назва організації (ініціативної групи), автора ініціативи Громадська організація “Мелітопольська волонтерська група «ПАТРІОТ» та Центральна бібліотечна система м. Мелітополь
Контактні дані організації (прізвище та ім’я координатора, телефон, електронна пошта, веб сайт тощо) Громадська організація «Мелітопольська волонтерська група «Патріот»
Леонтьєва Ольга

0679648371

[email protected]

https://www.facebook.com/groups/MelitopolPatriot/

http://melitopolpatriot.com

Назва успішної ініціативи Розробка Стратегії перетворення публічних бібліотек м Мелітополя в інформаційно-дозвільні центри для громадян з урахуванням думок жителів міста

Дана публікація розміщена в рамках всеукраїнського  конкурсу  «Краща громадська ініціатива України ‘17», що впроваджується  Спілкою «Громадські ініціативи України».

Детальніше про конкурс за посиланням