Кожна територіальна громада має розробити свою програму розвитку громадянського суспільства, переконані учасники робочих груп при органах місцевого самоврядування з восьми громад, які є учасниками проєкту «Впровадження нових форм співпраці влади та громадських організацій на місцевому рівні»», що реалізується Спілкою «Громадські ініціативи України» за сприяння Національного фонду підтримки демократії (NED).
Напередодні відбулася спільна онлайн зустріч представників робочих груп з громад, які беруть участь в проєкті, для спільного опрацювання варіантів структури та заходів до проєктів Програми сприяння розвитку громадянського суспільства в територіальних громадах.
При розробці таких програм необхідно спиратись на потреби і можливості кожної конкретної громади. Окрім громадських організацій робота таких програм може бути направлена на вуличні комітети, ОСББ, об’єднання батьків, місцеві кооперативи, учнівське самоврядування, молодіжні ради, об’єднання підприємців , зовнішні експерти і організації, які могли би працювати у вашій громаді.
Серед форм взаємодії органів влади та активної громадськості можна запропонувати такі, як конкурси підтримки проєктів ОГС, підтримка діяльності організацій спеціальними рішеннями (наприклад, відшкодування вартості оренди офісів та сплати комунальних потреб), залучення ГО до соціального замовлення, створення дієвих консультативно-дорадчий органів та інших форм делегування повноважень, як то бюджет участі, замовлення послуг в ГО , через процедуру публічних закупівель PROZORO.
Особливістю даних місцевих програм є те, що кожна громада може закласти в неї ті напрямки та заходи, які найбільш актуальні саме для них.
Голова Правління Спілки “Громадські ініціативи України” Юрій Степанець під час презентації окреслив для учасників робочих груп можливі напрями діяльності громадських організацій в громаді які можуть виконуватися на професійній, оплачуваній основі.
Це діяльність молодіжний центрів та закладів реабілітації людей з інвалідністю; навчання дорослих, в тому числі так звані інститути третього віку; екологічна освіта/просвіта, розробка і впровадження заходів із управління відходами; діяльність клубів культури, адміністрування роботи аматорських творчих колективів; розробка, організація та проведення культурних заходів; визначення громадської думки та партисипація з важливих для громади питань; промоція громади: заходи із залучення туристів, представлення можливостей громади на ярмарках, виставках, власні промоційні заходи; підготовка інвестиційних пропозицій, проведення заходів із залучення інвесторів просторове планування; визначення можливостей та потреб громад та інші.
В проєкті «Впровадження нових форм співпраці влади та громадських організацій на місцевому рівні», що адмініструється Спілкою «Громадські ініціативи України» беруть участь 8 громад: Хмільницька та Жмеринська (Вінницька область), Пирятинська (Полтавська область), Прилуцька (Чернігівська область), Чигиринська (Черкаська область), Голопристанська (Херсонська область), Тростянецька (Сумська область), Староушицька (Хмельницька область).
Нагадаємо в Україні зараз триває робота також над загальнонаціональною програмою проекту Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2021 – 2026 роки.