Вміти почути жителів громади та реагувати на їхні потреби в умовах воєнного стану навчалися представники місцевого самоврядування під час дводенних тренінгів, які відбулися в лютому-березні 2023 року у 12 регіонах України в рамках проєкту “Лабораторії творчого діалогу в громадах”, що реалізується Спілкою «Громадські ініціативи України» за підтримки «U-LEAD з Європою». Загалом участь у навчанні взяли 240 представників місцевого самоврядування зі 120 громад країни.
Сьогодні серед актуальних тем життя громад, що потребують обговорення та пошуку шляхів вирішення, представники місцевого самоврядування, які взяли участь в навчаннях, найчастіше називали питання благоустрою, психологічного здоров’я жителів в умовах війни, форми й методи підтримки та інтеграції внутрішньо переміщених осіб, а також соціально вразливих категорій населення, проблеми місцевих підприємців, залучення молоді до суспільного життя та інші.
Під час тренінгів представники ОМС за наставництва досвідчених тренерів дізнавалися як будувати діалог з мешканцями для вирішення спільних проблем, більш активно залучати їх до життя громади, здобули практичні підходи щодо взаємодії влади і громади, їх підтримки та взаєморозуміння під час прийняття рішень. Крім того, учасники тренінгу моделювали різні ситуації проведення діалогів у різних форматах.
Щоби перейти від теорії до практики, усі учасники тренінгів провели дослідження та разом із жителями визначили по декілька актуальних проблем суспільного життя своєї громади для їх подальшого обговорення і вирішення за допомогою діалогів.
У подальшому в рамках проєкту в кожній громаді відбудуться щонайменше два громадські обговорення цих питань із залученням всіх заінтересованих сторін.
За словами одного з тренерів проекту, Олега Овчаренко: “Діалог та партнерські відносини – це важливий етап у взаємодії влади із мешканцями після інформування і консультування. Під час взаємодії представники влади спільно із мешканцями обговорюють і розглядають різні варіанти розвитку подій та приймають спільні рішення. Під час тренінгів особливу увагу ми приділяємо саме тим моментам, які забезпечують справжню участь і взаємодію між усіма учасниками процесу. Адже лише тоді можна буде відчути переваги діалогового підходу та конструктивно вирішувати потенційні проблеми життя громади”.
Свою думку щодо навчання практикам ведення діалогу висловила Ірина Корогод, заступниця сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Кіптівської громади:
– Мета нашої участі в тому, що ми хочемо посилити діалог в громаді. Інструмент комунікацій є одним із найбільш важливих у роботі місцевого самоврядування. Необхідно враховувати потреби жителів, бізнесових структур, а також внутрішніх переселенців, яких у нас було понад 2000 (в громаді до війни проживало біля 5500 осіб). Вторгнення на нашу території російської федерації значно вплинуло на мешканців. Їхні інтереси й потреби значно змінилися. Тому зараз треба вивчити це питання, отримати зворотній зв’язок і застосувати отриману інформацію для відновлення та розвитку нашої громади.
Проєкт реалізується в рамках програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою», що спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян, та розширює можливості громад.