Побудова діалогів між громадою та владою: що є важливим для українських громад у воєнний та повоєнний час

«Діалог» – розмова між двома. Як місцевій владі розмовляти із жителями громади, формувати у мешканців спроможність не лише очікувати якихось дій від органів влади, а й ініціювати процеси розгляду та ухвалення рішень, які їх стосуються? Саме про побудову ефективного діалогу, як дієвої демократичної процедури, яка передує ухваленню рішень на місцевому рівні йшлося під час пресконференції у рамках проєкту «Лабораторії творчого діалогу» 22 вересня 2023 року в агентстві “Укрінформ”. Проєкт реалізується Спілкою «Громадські ініціативи України» за підтримки Програми «U-LEAD з Європою».

Юрій Степанець, координатор проєкту, голова Правління Спілки «Громадські ініціативи України» зазначив, що з початком повномасштабного вторгнення громади України стикнулися з новими викликами. Це не лише допомога армії і внутрішньо переміщеним особам, але й визначення нових пріоритетних завдань під час війни у щоденному житті громад:

 – Люди в різних областях, містах і містечках України чітко усвідомлюють, що зараз не час для політичних дискусій та містечкових чвар. Всі мають згуртуватися у протидії інформаційним атакам ворога. Проте всіх турбують звичайні життєві питання: як буде жити їхня громада далі, які пріоритети у влади у розбудові того чи іншого населеного пункту. Місцеві чиновники переймаються наповненням бюджетів та залученням інвестицій, жителі все гострішереагують на корупційні загрози.  Тому ми, як ініціатори проєкту, ставили на меті ознайомлення представників місцевого самоврядування і активної громадськості із загальноприйнятими в країнах ЄС процедурами та практиками щодо ухвалення рішень  на місцевому рівні. Це допоможе краще підготуватись українцям до участі в програмах з відновлення країни, яке неможливе без участі самоврядування і високого рівня згуртованості громад. – резюмував координатор.

Такі освітні заходи відбулися у 120 громадах України. Проєкт «Лабораторії творчого діалогу в громадах» став однією із наймасштабніших ініціатив в Україні з початку війни у питанні впровадження діалогового підходу. Протягом 2023 року відбулося 232 «діалоги», участь у  яких брали близько 4000 жителів громад із 12 областей України. В рамках проєкту в громадах обговорювалися питання благоустрою та утилізації сміття, залучення молоді до життя громад, перейменування вулиць, забезпечення безпеки в освітніх просторах, соціального захисту вразливих груп населення в тому числі ВПО, проблеми реабілітації ветеранів та процес їх включення у життя громади. Допомагали модерувати заходи фасилітатори і фасилітаторки з місцевого самоврядування, які попередньо пройшли навчання практикам ведення діалогу. Вони зможуть і в подальшому модерувати діалогові зустрічі при вирішення різних питань повоєнного відновлення в громадах. Варто відмітити, що 75% учасників діалогових заходів зазначили, що вони «впевнені, що результати цього заходу будуть взяті до уваги місцевою владою у процесах прийняття рішень». Отже, можна додати ще один аргумент за розповсюдження використання діалогового підходу як дієвого інструменту залучення та посилення згуртованості громадян.

 Координаторка проєкту в Полтавській області Ксенія Литвишко вважає:

Такий спосіб побудови відносин як діалог дає можливість висловити свою точку зору та почути точку зору іншої людини. Цього часто бракує у відносинах влади з населенням. Де не налагоджена ефективна комунікація між зацікавленими сторонами, завжди наростає конфлікт. Це вже кризовий період. Його можна подолати завдяки відкритому майданчику для обговорення. Чим більше представники влади будуть комунікувати з населенням, тим краще уповноважені особи будуть розуміти їхні потреби та сприяти їх задоволенню. Це однозначно підвищуватиме рівень довіри населення до влади.

Під час пресконференції було презентовано посібник «Практики діалогу для порозуміння та участі», виданий в рамках проєкту для працівників і працівниць органів місцевого самоврядування. Автори доступно пояснюють теоретичні аспекти залучення громадян до ухвалення рішень у громаді та практичні інструменти організації діалогів різного рівня складності, а також діляться порадами щодо взаємодії та комунікації під час діалогового процесу. Посібник буде доступний для громад в електронному вигляді на сайті «Громадських ініціатив України» та на сайті «U-LEAD з Європою». Представники «Громадських ініціатив України» зазначають, що їхні експерти готові і по закінченню проєкту надавати консультації й іншим громадам, зацікавленим в побудові діалогу.

Проєкт реалізується в рамках програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою», що спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян, та розширює можливості громад.

Повна версія пресконференції в рамках проєкту “Лабораторії творчого діалогу в громадах” 22.09.2023