«Психосоціальна підтримка дітей та батьків, що постраждали внаслідок війни» – під такою назвою пройшов триденний форум для психологів та педагогів з трьох громад Чернігівської області: Іванівської, Сосницької та Корюківської, якими в межах проєкту CLEAR опікується Спілка «Громадські ініціативи України».
30 психологів з громад, де психологічна підтримка дітей та дорослих дуже важлива. Це прикордонні громади, які щодня чують війну. Саме для збереження емоційного стану і дітей, і дорослих команда «Громадських ініціатив України» рік тому влаштувала перше навчання арт терапевтів. І вже, менше ніж за рік, вони провели понад 500 занять з дітьми та дорослими, використовуючи найсучасніші методики подолання стресу і тривожності.
« Ідея створення арт кімнат для дітей у мене виникла, під час активних боїв за Чернігів, – згадує кураторка проєкту Неля Лавріненко. – Коли ми всі, разом з дітьми ховалися від бомб, ракет і градів у підвалі нашої школи. В перервах між обстрілами я постійно обходила приміщення школи, щоби переконатися що нічого не пошкоджено і перебувати тут безпечно. Так, під час одного із обходів у вікні я помітила дівчинку, яка малювала. Вона малювала українські танки і літаки, військову техніку і солдат. Але всі її малюнки були розмальовані яскравими кольорами. Вона робила це надзвичайно спокійно, хоча її тривожність була помітна. І ось саме тоді, разом з партнерами, ми вирішили застосовувати практику арт терапії для всіх дітей, які так само, як ця дівчинка бачили війну.»
Під час триденного форуму команда психологів з громад провела SWOT- аналіз роботи арт кімнат. Обговорили усі ризики і виклики в подальшій роботі.
« Ми починали роботу арт кімнат, пройшовши навчання, – згадує психологиня з Корюківки Ольга Ченцова. – До цього такі практики не застосовувалися в навчальних закладах, де ми працюємо. Не було облаштовано таких просторів, де дитина просто може прийти і відволіктися від жахливого сьогодення. Для нас самих така робота стала дуже емоційно важливою. Дякуємо «Громадським ініціативам України» за таку можливість: навчитися самим і допомагати діткам подолати усі труднощі емоційного стану.»
Другий та третій день форуму організатори присвятили новим методикам: танцювально-рухова терапія, музикотерапія логотерапія, фототерапія.
Тіло, якщо його слухати і відчувати, може бути музичним інструментом. І це на практиці довела терапевтка Людмила Буленко: « Музика заспокоює, музика заспокоює, музика відволікає, – пояснює пані Людмила. – Сьогодні в роботі ми використовували різні техніки та засоби. Музичним інструментом може слугувати звичайна паличка, стаканчики і навіть долоньки рук.»
З танцювально-руховою терапією психологи відчули центр свого тіла, навчилися ним керувати: « Ми мало уваги приділяємо своєму тілу, – розповідає психологиня Валентина Ситенька. – Ментальне здоров»я сьогодні надзвичайно важливе і для дорослих і для дітей. В рухових завданням ми керували своїм тілом і відчували емоційне піднесення від вправ, які виконували.»
Логотерапія через палітру життя дозволила психологам відчути і намалювати емоції кожного дня, асоціації від віршів і спогадів.
Фототерапія, що надзвичайно підносить настрій дітей. Адже на світлинах зображені найприємніші моменти, які допомогають відволікатися під час тривожності.
Три дні активної роботи психологів стали новим емоційно важливим заходом для кожного. Під час форуму, кожному учаснику презентували арттерапевтичні подарунки, що стануть в нагоді кожному.
Проєкт “Психологічна підтримка дітей та дорослих в умовах війни” реалізується Спілкою “Громадські ініціативи України” у межах Програми дій та реагування територіальних громад на надзвичайні ситуації (CLEAR), яка впроваджується міжнародною організацією “Глобал Ком’юнітіз” (Global Communities) та фінансується Бюро гуманітарної допомоги Агентства США з міжнародного розвитку (USAID/ BHA).