Наукові пікніки в Харкові

“Наукові пікніки” – формат популяризації науки, запропонований пару десятків років тому університетськими викладачами, які автобусами колесили сільські школи Харківської області, щоб показувати дітям надихаючі досліди з різних галузей природничих наук.

Сьогодні ця платформа відроджена ентузіастами, які з 2013 року проводять великий фестиваль науки, освіти та культури “Наукові пікніки” в Харкові, останніми роками, в Саду Шевченка, збираючи сотні експериментаторів із десятків навчальних закладів, НДІ, КБ, установ культури та по роботі з дітьми й молоддю, громадських ініціатив, підприємств.

Наукові пікніки – найбільший в Україні фестиваль популяризації науки під відкритим небом. 600 експериментаторів з півсотні закладів і установ представляли наочні й інтерактивні програми, які протягом усього дня безперервно залучали бл. 20 000 глядачів до більше ніж 5 тис. безпечних дослідів, керування роботами, конструювання апаратів і розв’язання головоломок. Мета заходу – популяризувати науку професіоналами та ентузіастами, здатними найскладніші речі пояснити «простими словами» й унаочнити видовищними дослідами. Формат дозволяє безпосередньо залучати до наукової активності глядачів – для дітей і молоді проводять майстер-класи, ігри, конкурси та дозволяють відтворювати всі експерименти власноруч.

У Харкові 2017 року Наукові пікніки проходили всьоме. На них було відтворено шкільний кабінет із фізики з усіма діючими моделями, які пояснював закони природи, можна було пригадати 80-ті й 90-ті роки, погравшись у приставки з першими 8-бітними іграми, зробити селфі з мікробами та бактеріями, перевірити зір і зняти ЕКГ, відтворити роботу експерта-криміналіста та лаборанта в віварії, протестувати продукти харчування, різати метал і розривати кайдани, послухати Франца Кафку та Жюля Верна, навчитися малювати та спілкуватися з дітьми з аутизмом, запалити лампочку без дротів, сплести захисну сітку для фронту, створити середньовічне срібне дзеркало та нескінченний хімічний годинник, змоделювати судове засідання та відправитися в 3D-подорож. Вхід на Наукові пікніки вільний, участь у всіх активностях безкоштовна. Найбільшу вагу аудиторії склали діти (сім’ї з дітьми) та молодь.

Також харківська команда Наукових пікніків співорганізувала Науковий пікнік у Званівці Бахмутського р-ну Донецької обл., аудиторія якого склала бл. 2 тис. відвідувачів (переважно школярі).

В Україні формат також представлений у містах (крім Харкова і області): Київ, Кривий Ріг, Луцьк, Львів, Полтава, Тернопіль і область, раніше – Дніпро, Дубно, Одеса, Черкаси, Чернівці, Івано-Франківськ. У 2013 році одним із основоположників пікніків став Луганськ. Повернутися на Донбас вдалося весни 2015 року, коли за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» харківській команді вдалося провести «Наукові пікніки дітям Донбасу», через що Бахмут (тоді Артемівськ) і Сєвєродонецьк змогли відчути своєрідну «гуманітарну допомогу знаннями», прийнявши свято Наукових пікніків. Згодом захід відбувся й у Харківській області за підтримки проекту «Київський діалог» (2016 р.).

Які результати Ваша ініціатива принесла громаді?

– створення прикладу уваги та турботи громадського, наукового, освітнього середовища до дітей і молоді, їхніх батьків, педагогічній спільноті, ВПО, готовності сприяти відбудові та розвитку гуманітарної складової життєдіяльності постраждалих регіонів і місць компактного проживання «вимушених»;

– покращення залучення ВПО до загального культурного й освітнього простору «нових» для них регіонів;

– підвищення інтересу до якісної навчальної та наукової діяльності серед дітей і молоді;

– створення практик та накопичення досвіду для поліпшення педагогічної діяльності учителів заради сприяння соціальному розвитку молодого покоління через практику популярної науки;

– створення підстав для реалізації та самореалізації ініціатив і механізмів мотивації дітей і молоді до якісної освіти через популярну науку.

Що на Вашу думку дала ініціатива тим, хто її втілював в життя? – зародження та підтримка підстав для перегляду стереотипів про страхи роботи (характеру, що пов’язаний із армією або постраждалими) в населених пунктах Донбасу, що перебувають під владою України;

– заснування та сталість комунікацій і співпраці педагогічних, науково-педагогічних, культурних і громадських спільнот сусідніх із Донбасом областей у питаннях покращення соціо-культурного простору.

Чи мала Ваша ініціатива своє продовження та які зміни вона принесла? Окремо слід зауважити на представленні Харкова вперше окремою точкою (стендом) на найбільшому фестивалі науки в Європі «22.Пікнік науковий» (Варшава, РП), який відвідало 2017 року 100 тис. осіб.
Ваші поради тим, хто хоче втілювати ініціативи у своїх громадах 1. Умійте знаходити для себе й оточуючих мотивацію;

2. Працюйте ефективно з партнерами та зацікавленими сторонами;

3. Підвищуйте свої кваліфікації проектного управління;

4. Любіть науку.

Довідкова інформація про ініціативу:

Номінація, в якій бере участь ініціатива краща ініціатива у сфері роботи з дітьми та молоддю
Назва організації (ініціативної групи), автора ініціативи ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ “ХАРКІВСЬКЕ МІСЬКЕ ГРОМАДСЬКЕ ОБ’ЄДНАННЯ “ЦЕНТР РОЗВИТКУ ГРОМАД””
Контактні дані організації (прізвище та ім’я координатора, телефон, електронна пошта, веб сайт тощо) Тетяна Баглай,

+380 50 4352097

[email protected]

fb.com/naukovipikniky

Назва успішної ініціативи Наукові пікніки в Харкові
 
За який час було реалізовано ініціативу Зокрема, протягом 2017 року

Дана публікація розміщена в рамках всеукраїнського  конкурсу  «Краща громадська ініціатива України ‘17», що впроваджується  Спілкою «Громадські ініціативи України».

Детальніше про конкурс за посиланням