Чисте місто – чиста совість

Мета проекту:

  • поширення культури поводження з твердими побутовими відходами серед мешканців та гостей міста Яворова;
  • заохочування людей до підписання угод на вивіз сміття в місті;
  • спонукання міської ради до встановлення більшої кількості смітників біля тротуарів по місту;
  • навчати підростаючу молодь викидати сміття тільки в смітники;
  • просити людей не залишати після відпочинку на природі або на міських озерах свого ж сміття, а прибирати з собою додому, тощо.

Що стало причиною ініціативи, як виникла ідея її реалізації.
У місті Яворів деякі представники громади безсовісно почали викидати сміття на проїжджу частину в місті, в рови, засмічувати річку, ставки тощо. Міська влада не спішила встановлювати додаткові смітники чи мотивувати населення до правильного поводження з побутовим сміттям, особливо підписання угоди про його вивіз. Молодь та діти, що проживають у місті також не особливо переймались культурою поведінки із сміттям. Місто просто починало тонути у власному смітті.

За який час було реалізовано ініціативу
Червень-серпень 2015

Детальний опис ініціативи – що конкретно було зроблено в рамках реалізації ініціативи (які заходи були реалізовані, як залучались місцеві жителі, молодь, спонсори…)
Заходи, що були зроблені в рамках ініціативи:

  • Відзнято відеоролик з повчальним матеріалом про засмічення природи. Акторами виступили члени на волонтери ГО «Молодь Яворівщини». Всі витрати на відеозйомку, монтаж, декорації тощо були взяті на себе членами та волонтерами ГО.
  • Проведено презентацію відеоролика мешканцям міста Яворова. Так, як більше 2/3 населення міста працює на великих підприємствах Яворова та в державних установах даного міста, то ця презентація відбувалась саме там. Також під час різноманітних заходів (напр… в перерві показу «Фільму під відкритим небом») для населення, що проживає в місті було показано даний відеоматеріал.
  • Відбувались також міні – презентація відеоролика та навчання дітей у всіх школах та садочках міста, де особлива увага акцентувалась на навчання культури поводження зі сміттям у місті та на природі.
  • Написано та зареєстровано звернення до сесії Яворівської міської ради про виділення коштів на встановлення смітників у місті.
  • Проведено спільні толоки молоді із залученням комунальних підприємств у місцях загального відпочинку (міський парк, приміський ліс, Яворівське озеро, міські ставки тощо).
  • Оповіщено про революційний фотоконкурс «Стіна ганьби» в місцевих ЗМІ та під час презентації відеоролика, де закликали всіх робити фотографії тих людей, що викидають сміття у не встановлених для цього місцях та тих, хто не прибирає за собою сміття після відпочинку на природі.

Всі фотографії повинні були розміщуватись у створеній групі на facebook та вконтакте. А також один раз в місяць всі фотографії мали розміщуватись на біг-борді в центрі міста. Для цього рекламна компанія, власність якої є даний біг-борд, готова була надати площу.

Які результати Ваша ініціатива принесла громаді?
У місті відбулись зміни як у культурі поводження населення з побутовими відходами, так у ставленні місцевої влади до чистоти у місті. Населення міста більше не викидає сміття будь – де, що оповіщений революційний фотоконкурс «Стіна ганьби» навіть не прийшлось реалізовувати.

Жителі міста люб’язно підписують договір з комунальним підприємством про вивіз твердих побутових відходів, усією громадою ходять на регулярні толоки, щоб прибрати загальноміську територію від сміття тощо. А молодь та діти почали звертати увагу своїм одноліткам, коли помічають про порушення щодо неправильного поводження зі сміттям.

Що на Вашу думку дала ініціатива тим, хто її втілював в життя?
Члени та волонтери ГО «Молодь Яворівщини» зрозуміли, що аналогічними акціями можна достукатись до серця та свідомості людей, тому не зупинились на досягнутому і реалізовують інші соціально направленні проекти.

Чи мала Ваша ініціатива своє продовження та які зміни вона принесла?
Дана ініціатива досі має продовження, бо створений відеоролик часто показують місцевим жителям на різноманітних заходах, дітям в школах тощо.

Після її проведення у місті Яворові дійсно стало чистіше, люди менше почали викидати сміття та збільшилась кількість жителів, які підписали угоду з комунальним підприємством, яке займається вивозом сміття.

Міська рада також прийняла міри, у місті було встановлено велику кількість смітників, особливо в місцях скупчення людей, відбулися зміни в керівництві комунального підприємства, новий директор активно слідкує та веде роботу по благоустрою та наведення чистоти в місті.

В подальшому є бажання внести додаткові заходи і завдання, подати проект на конкурс, щоб отримати співфінансування для розширення меж даної акції на весь Яворівський район з метою реалізації даного проекту

Ваші поради тим, хто хоче втілювати ініціативи у своїх громадах
Основна порада для тих, хто хоче втілювати ініціативи у своїх громадах:

  • Знайти однодумців;
  • Не зупинятись на розпочатому;
  • «Стукати і Вам обов’язково відкриють».

Чи може Ваша організація (ініціативна група) виступити консультантом або експертом, якщо до вас звернеться інша організація за досвідом, який ви отримали при реалізації цієї ініціативи? Так.

****************************************************************************************************
Довідкова інформація про ініціативу:

Номінація, в якій бере участь ініціатива:
У сфері екології та охорони навколишнього середовища

Назва організації (ініціативної групи), автора ініціативи:
Громадська організація “Молодь Яворівщини”

Контактні дані організації:
Координатор: Цісінська Оксана Богданівна,
067-662-46-42
[email protected]
www.facebook.com/groups/493016967512545/
Адреса організації: вул. Велике Передмістя, 56, м. Яворів,
Яворівський р-н, Львівська обл.
Директор: Грабовський Ігор, 097-21-67-907

Назва успішної ініціативи:
Чисте місто — чиста совість