НезвиЧайні посиденьки

Ми вирішили реалізувати проект «НезвиЧайні посиденьки», щоб підвищити рівень громадянської активності херсонської молоді.
У 2018 році в нашому місті склалась ситуація, коли молоді люди (18-25 років) не залучені та не включаються в процеси прийняття рішень та вирішення проблем міста. На нашу думку, це частково відбувалося через те, що молоді бракувало знань про можливості та інструменти участі у суспільному житті, які можна застосовувати для реалізації своїх прав. Це, в свою чергу спричинене тим, що молодих людей цьому ніхто не вчить та така цінність не виховується. Через такий застарілий підхід відчувається також низький рівень відповідальності молоді. Також херсонська молодь не згуртована. Цей комплекс причин призводить до того, що в Херсоні майже відсутні сильні молодіжні організації.
Ми вважаємо, що низький рівень обізнаності є однією з причин низького рівня активності молоді.
В той же час, ми були переконані, що молодь має великий потенціал, і створені умови дозволять перетворити мовчазне прагнення змін в активну позицію та участь молодих людей в житті їх міста. Саме для досягнення цієї мети було реалізовано проект «НезвиЧайні посиденьки».

У рамках даної ініціативи було проведено кілька заходів у форматі чайної посиденьки (молоді люди збирались в парку та пили чай). А за піалою смачного чаю відбувалися міні-лекції, розмови, дискусії та майстер-класи щодо різних форм участі, можливих ініціатив в місті, проектного менеджменту, можливих партнерств з організаціями, пошуку креативних ідей.

Під час таких зустрічей учасники отримали інформацію про те, як молоді люди можуть брати участь в житті громади та змінювати місто. Учасники навчилися аналізувати власні потреби, обговорили проблеми міста, які їх хвилюють, поділилися ідеями змін в місті. Під час зустрічей учасники також отримали допомогу у  формулюванні мети та завдань власних активностей. Також учасники вчились аналізувати, які ресурси необхідні для реалізації їх ініціатив, дізналися про основні шляхи пошуку ресурсів.

Крім теоретичних зустрічей, для учасників були організовані і практичні. Так, всі разом взяли участь у акції з благоустрою “Прибирання в парку”. Ця акція була для учасників простим та зрозумілим прикладом того, як маленька дія та спільні зусилля  можуть привести до результату.
Також було проведено акцію з благоустрою “Розмальовка” (сірий паркан було прикрашено яскравими малюнками).  Реалізація цієї ініціативи продемонструвала учасникам повний цикл проекту – від ідеї до реалізації.

Після отриманої інформації та практичних навичок частина учасників реалізували власні ініціативи – акція з благоустрою та квест для студентів-першокурсників.
Протягом всього проекту відбувалася співпраця з Управлінням молоді та спорту Херсонської міської ради. Начальник відділу молоді Управління брала участь в окремих зустрічах, була однією зі спікерок проекту, з реальними прикладами розповіла учасникам про можливості взаємодії молодих людей з управлінням.

В процесі підготовки акцій з благоустрою відбувалася співпраця з КП «Парки Херсона» та Управлінням естетики та зовнішньої реклами Херсонської міської ради.

Завдяки участі в проекті спікерів з Impact Hub Odesa та Молодіжної контактної групи Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ вдалося передати учасникам інформацію та досвід кращих практик молодіжного активізму та молодіжної участі в прийнятті рішень в місті.

Кожну зустріч в рамках проекту відвідало від 15 до 30 осіб. Дехто брав участь у кожній зустрічі, дехто – відвідував лише окремі зустрічі.
Проект “НезвиЧайні посиденьки” було підтримано Фондом громади міста Херсон “Захист” та проектом «Публічні діалоги – шлях до успішного самоврядування», який реалізується в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.

Які результати Ваша ініціатива принесла громаді? Учасники проекту стали більш обізнаними щодо інструментів участі в прийнятті рішень в місті. Також в них сформувалося позитивне ставлення до волонтерства та інших громадських активностей в місті. Загалом учасники проекту стали більш активними.
Крім того, в рамках ініціативи відбулося кілька акцій з благоустрою (прибирання та розмальовки) , що позитивно вплинуло на вигляд міста.
Що на Вашу думку дала ініціатива тим, хто її втілював в життя? Досвід взаємодії з органами місцевого самоврядування, досвід активізації молоді до суспільно корисних дій, усвідомлення тих проблем, на які раніше не звертали уваги.
Ініціатива навчила нас ще більше уваги приділяти реальним потребам молодих людей.
Чи мала Ваша ініціатива своє продовження та які зміни вона принесла? Частина учасників проекту реалізували власні ініціативи, частина учасників увійшли до складу нового молодіжного об’єднання, яке виникло в місті. Також учасники проекту активніше почали брати участь в житті міста (відвідували громадські слухання, були волонтерами під час різних заходів, підтримували проекти з Громадського бюджету). Крім того, завдяки ініціативі було актуалізовано питання благоустрою та вигляду міста, зокрема серед окремого прошарку – херсонських художників та арт-тусовки.
Ваші поради тим, хто хоче втілювати ініціативи у своїх громадах Дізнатись реальну потребу своєї цільової аудиторії, вигадати цікавий спосіб реалізації, реалізовувати ініціативу у партнерстві з іншими організаціями, експертами. Це збагатить ініціативу та зробить яскравою!

Довідкова інформація про ініціативу:

Назва організації (ініціативної групи), автора ініціативи Херсонська молодіжна ініціативна група «Кип’яток»
Контактні дані організації Жижко Сергій Ігорович, керівник організації
+380999726478
[email protected]
Назва ініціативи НезвиЧайні посиденьки

Дана публікація розміщена в рамках всеукраїнського  конкурсу  «Краща громадська ініціатива України 2018», що впроваджується  Спілкою «Громадські ініціативи України».