Повернемо ставок громаді

Жителям села Гарбузин Черкаської області Корсунь-Шевченківського району урвався терпець. Не можна рибалити і навіть води набрати, — через орендаря страждають жителі села Гарбузин. Його незаконним шляхом захопив місцевий фермер і селян до водойми навіть близько не підпускає. Та ще й зливає воду на їхні городи, щоб ловити рибу. Селяни боролися з ним протягом 5 років. Врешті, терпець людям урвався.

Звернулися до ГО «Проти Корупції», наша організація вирішила допомогти громаді шляхом проведення повного розслідування та проведення адвокасійної компанії по поверненню ставка місцевій громаді. Початок компанії був дуже тяжким, численні інформаційні запити в різні інстанції та часовий проміжок не давав впевненість громаді, що щось зрушиться з місця але коли ми мали велику кількість документів.

Це нам дало впевненість в правоті громади та розуміння, що дана ситуація має злочинний характер і договір укладений на оренду даного об’єкта мав численні законодавчі порушення. Другий етап боротьби ми розпочали з інформаційної розголоси проблеми, яка склалася в даній громаді, спочатку було організоване мирне зібрання громадою попереджувального характеру «якщо влада не дослухається, буде перекрито дорогу Корсунь-Шевченківський – Черкаси».

Запросили місцеву пресу та керівництво району. Далі звернулися на центральні телеканали України і розповіли свою проблему та показали факти зловживань. Про цю подію розповіли телеканали НТН, Інтер та Україна. Після цього розголосу громада повірила в свою силу та в нашу допомогу. Наступним етапом стали наші звернення в Черкаську державну адміністрацію з приїздом представників місцевої громади, звернення в обласну прокуратуру з залученням депутата обласної ради, звернення в місцеву прокуратуру про нанесені збитки Державі даними договором та орендарем.

Сьогодні порушено кримінальне впровадження по даному факту та прокуратура буде представляти в суді інтереси громади згідно закону «Про прокуратуру». На даний час громада чекає рішення суду.

Що стало причиною ініціативи, як виникла ідея її реалізації.
Мешканці села Гарбузин на Черкащині просять повернути їм ставок. Його самовільно захопив місцевий фермер і селян до водойми навіть близько не підпускає. Та ще й зливає воду на їхні городи, щоб ловити рибу. Врешті, терпець людям урвався.

За який час було реалізовано ініціативу
За 6 місяців.

Детальний опис ініціативи – що конкретно було зроблено в рамках реалізації ініціативи (які заходи були реалізовані, як залучались місцеві жителі, молодь, спонсори…)
Початок зустріч з активістами місцевої громади, які хотіли повернути громаді місцевий ставок.
Організація та проведення зборів громади села запрошений голова Корсунь-Шевченківської районної державної адміністрації. Розуміння чого хоче місцева громада. Організація підписів громадян про повернення ставка.

Інформаційний запит про надання копії договору про оренду. Вивчення договору та консультації з експертами. Обговорення порушень, які ми побачили в договорі оренди, з ініціативною групою людей( 5 осіб) та вироблення загального плану дій.
Донесення плану дій до громади через ініціативну групу залучення людей через підписну компанію (368 осіб).

Залучення місцевих депутатів.
Інформаційні звернення в Корсунь-Шевченківську районну раду та в архів про прийняття рішення та про загальний пакет документів по даному об’єкту оренди та розірвання договору оренди.

Звернення в Черкаське обласне управління водних ресурсів. Відвідування голови Корсунь-Шевченківської РДА з проханням звернути увагу на ті порушення, які стали відомі нам та громаді. Повне не розуміння та відмова в вирішенні проблеми.
Підготовка до мирного зібрання жителів села Гарбузин та попереджувальне перекриття дороги Корсунь-Шевченківський – Черкаси.

  • Лист повідомлення в Черкаську обласну державну адміністрацію про акцію та запрошення представника;
  • Лист повідомлення в Корсунь-Шевченківську районну та міську раду та запрошення представника;
  • Лист повідомлення в Корсунь-Шевченківську районну державну адміністрацію та запрошення представника;
  • Повідомлення в місцеву поліцію про акцію;
  • Запрошення місцеву ЗМІ;
  • Повідомлення в соціальних мережах;

Проведення акції залучено 300 осіб місцевих жителів, 10 місцевих активістів, 5 депутатів міської ради, 3 депутати районної ради, 1 депутат обласної ради, місцева газета та радіо.

Присутні міський голова, голова РДА, голова районної ради. Загальний висновок порозуміння не відбулося. Влада не хоче втручатись в дане питання. Збір активістів та прийняте рішення про розголос даної проблеми через центральні ЗМІ. Розповсюдження прес-релізів серед центральних телеканалів України. Відгукнулися спочатку журналісти телеканалів НТН та Україна.

Загальні збори громади на ставку з залученням телебачення. Показ по центральному телебаченні.
Поїздка до голови Черкаської ОДА Ткаченка Ю.О. та звернення до нього про розірвання договору оренди.
Голова ОДА направляє лист до Черкаської обласної прокуратури. Звернення депутатів обласної ради Зуєнка В.Л. до обласного прокурора на сесії обласної ради про розірвання договору. Поїздка громади до обласного прокурора.

Звернення в місцеву прокуратуру про представництва інтересів громади в суді. Відкриття кримінального впровадження обласною прокуратурою про розірвання договору оренди та нанесення збитків державі посадовими особами.

Які результати Ваша ініціатива принесла громаді?
Це безпосереднє народовладдя, різні форми безпосередньої участі членів територіальних громад, через які вони можуть безпосередньо впливати на життя громади чи окремої її якоїсь частинки.

Що на Вашу думку дала ініціатива тим, хто її втілював в життя?
Це здатність і розуміння самих членів територіальних громад використовувати доступні інструменти в вирішенні своїх проблем.

Чи мала Ваша ініціатива своє продовження та які зміни вона принесла?
Це велика кількість звернень інших громад про допомогу, ця схема передачі в оренду ставків мала масовий характер та робилася за корупційними схемами. В свою чергу це питання повинно бути порушено на законодавчому рівні та зроблена загальна інвентаризація таких об’єктів.

Ваші поради тим, хто хоче втілювати ініціативи у своїх громадах
Після революційних подій, рівень громадської активності значно збільшився. І та активність, що виникла потрібно якимсь чином направити в мирне русло. Щоб забезпечити не просто вихлоп цієї громадської активності, а реальні можливості вирішувати хоча б маленькі проблеми громади.

Чи може Ваша організація (ініціативна група) виступити консультантом або експертом, якщо до вас звернеться інша організація за досвідом, який ви отримали при реалізації цієї ініціативи?
Так.

****************************************************************************************************
Довідкова інформація про ініціативу:

Номінація, в якій бере участь ініціатива:
Краща ініціатива у сфері захисту та представлення інтересів (адвокасі)

Назва організації (ініціативної групи), автора ініціативи:
ГО «ПРОТИ КОРУПЦІЇ»

Контактні дані організації:
Путря Юрій, 0975088893, [email protected],
www.facebook.com/urij.putra

Назва успішної ініціативи:
Повернемо ставок громаді