Щорічно в Україні статус дітей з інвалідністю отримують 22 дитини на 10 000 осіб. В цілому за останні 10 років рівень дитячої інвалідності зріс на третину.
В основі соціального захисту дітей з інвалідністю лежить соціальне забезпечення, надання соціальних послуг задля створення відповідних умов та рівних можливостей для реалізації життєвих потреб, здібностей, творчого потенціалу.
Однією з цих послуг є соціальне обслуговування у спеціалізованих реабілітаційних центрах, санаторіях, спеціалізовано обладнаних сенсорних кімнатах.
Причиною ініціативи стала відсутність спеціалізованого реабілітаційного закладу в Олександрійському районі для дітей, хворих на аутизм, ДЦП, синдром Дауна та інтелектуальні недосконалості різного ступеня, що порушує право цих дітей на рівні можливості з іншими дітьми, згідно статті 2 Конвенції ООН про права дитини.
В результаті виконання проекту в Олександрійській центральній районній бібліотеці було створено та забезпечено спеціалізованим обладнанням сенсорну кімнату, що частково вирішило проблему надання реабілітаційних послуг для дітей району та сприяло покращенню їх емоційного стану, зняттю нервового збудження, набуттю необхідних вмінь, навичок адаптації і стимуляції різних функцій організму.
Для забезпечення життєдіяльності результатів проекту була укладена угода з Олександрійською центральною районною лікарнею щодо надання рекомендацій пацієнтам відвідувати сенсорну кімнату.
Мета проекту – забезпечити надання реабілітаційних послуг дітям Олександрійського району, які мають інвалідність, затримку психічного розвитку, шляхом створення сенсорної кімнати на базі Олександрійської центральної районної бібліотеки ім. Д.І.Чижевського – була досягнута.
Закуплено спеціалізоване обладнання для сенсорної кімнати та встановлено в приміщенні Олександрійської центральної районної бібліотеки ім. Д.І.Чижевського.
Проведено тренінг “Використання сенсорних модулів для комплексного впливу на органи почуттів дітей з особливими потребами”, в ході якого батьки, бібліотечні працівники та волонтери отримали навички індивідуальної та групової роботи з дітьми в сенсорній кімнаті й інформаційні матеріали.
Проведені індивідуальні та групові заняття з дітьми в сенсорній кімнаті.
Налагоджено міжрегіональні контакти з активістами Сокальської районної асоціації інвалідів Львівської обласної асоціації інвалідів Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів України» та громадської організації «Дніпропетровське обласне об’єднання «Сила майбутнього», які займаються захистом та просуванням прав дітей.
Проведено засідання круглого столу “Проблеми дітей з особливими потребами Олександрійського району та шляхи їх вирішення”, в якому взяли участь посадовці органів виконавчої влади, фахівці установ та організацій, що працюють у сфері надання соціальних послуг, освітніх установ, громадських організацій, батьки дітей з особливими потребами.
Які результати Ваша ініціатива принесла громаді? | Більше ніж 644 дитини з порушеннями психофізичного розвитку Олександрійщини мають можливість скористатися послугами сенсорної кімнати.
Ініціатива підвищила увагу громадськості до вирішення проблем дітей з інвалідністю, активізувала громадську свідомість, згуртувала їх довкола проблем інвалідності та цим самим сприяла їх подальшій інтеграції в суспільство. |
Що на Вашу думку дала ініціатива тим, хто її втілював в життя? | Досвід та вміння спільно вирішувати задачу та працювати в команді заради чіткої мети. Налагоджено співпрацю з представниками влади та громадськими організаціями України. |
Чи мала Ваша ініціатива своє продовження та які зміни вона принесла? | По завершенню проекту, сенсорна кімната продовжила свою діяльність на засадах незалежності від грантового фінансування.
Дітям подобається приходити до бібліотеки, читати і розглядати разом з бібліотекарями книжки, бувати на заняттях в сенсорній кімнаті, знаходити собі нових друзів. Батьки цих дітей знайомляться між собою, підтримують і радяться один з одним. Отримують кваліфіковані поради від психологів-волонтерів. А активісти та волонтери, які працюють з дітьми отримують задоволення від того, що діти почувають себе трішечки щасливішими після відвідування бібліотеки. Представники влади, органів місцевого самоврядування та громадськості окреслили шляхи вирішення проблем дітей з обмеженими фізичними можливостями та запланували спільну діяльність. Залучено більше волонтерів для роботи з дітьми в сенсорній кімнаті. |
Ваші поради тим, хто хоче втілювати ініціативи у своїх громадах | Не бійтесь зробити перший крок від ідеї до першого практичного заходу |
Довідкова інформація про ініціативу:
Номінація, в якій бере участь ініціатива | Краща ініціатива у сфері роботи з людьми з інвалідністю |
Назва організації (ініціативної групи), автора ініціативи | Громадська організація “Простір взаємодії” |
Контактні дані організації (прізвище та ім’я координатора, телефон, електронна пошта, веб сайт тощо) | Кізілова Наталія, +380687344965, [email protected], https://www.facebook.com/profile.php?id=100011674763545 |
Назва успішної ініціативи | «Сенсорна кімната – світ розвитку особливих дітей» |
Дана публікація розміщена в рамках всеукраїнського конкурсу «Краща громадська ініціатива України ‘17», що впроваджується Спілкою «Громадські ініціативи України».
Детальніше про конкурс за посиланням