«Шлях додому» – відкритий громадський збір пластику на допомогу постраждалим в АТО

Проект “Шлях додому» має на меті надання благодійної допомоги коштами отриманими за вторинну сировину (насамперед пластикові кришечки). Стратегічний напрямок використання коштів на перші 5 років – допомога постраждалим в АТО.

В проекті втілено елементи прямої демократії: щорічне опитування серед учасників проекту (благодійників) з метою визначення пріоритетних напрямків і деталей витрачання коштів на наступний рік

З самого початку збору були запроваджені стандарти прийому пластикових кришечок, які дозволяли перевірити скільки саме пластику отримує фонд. Так кожна партія, що приймалась від одного благодійника чи пункту збору обов’язково зважувалась і оформлювалась актом прийому-передачі благодійних пожертв.

Інформація про надходження на склад фонду вносилась у інтерактивний звіт в гугл докс.

Було надруковано і роздано волонтерам і благодійникам  понад 3000 шт плакатів і флаєрів.

Створено сайт фонду і сторінку в фейсбук, на якій ведеться основна комунікація з всіма благодійниками.

Чималу підтримку наш «кришечковий» проект отримав від UA:Українське радіо. Ми розповідали в інтерв’ю про перебіг проекту, про алгоритм перетворення вторинного пластику на допомогу і запрошували приєднатись до наших щомісячних волонтерських відвантажень переробнику.

Завдяки радіо програмам «Польова пошта» і «Династії» ми отримали більше 10 приватних благодійників з віддалених населених пунктів, 52 кг пластикових кришечок  поштовими посилками і і домовились про співпрацю з громадськими організаціями в районних центрах Львівської, Вінницької та Черкаської областей.

Протягом року ми проводили інформаційні заходи для різної аудиторії. Оскільки наші благодійники переважно діти, проводилось багато презентацій саме у шкільних закладах.

Презентація для дітей розділялась на 3 блоки:

  • Пластикова проблема у світі
  • Рішення: переробка пластикових відходів
  • Допомога коштами отриманими за вторинний пластик від переробників

Також проводились роз’яснювальні зустрічі з волонтерами-координаторами збору  та приватними благодійниками на тему сортування сміття, використання пластику у переробці та прозорої благодійності  з вторинної сировини

Було проведено декілька творчих «кришечкових» флешмобів для дітей на масових заходах в різних містах.

В рамках проекту «Шлях додому» була проведена двомісячна акція з «МЕТРО Кеш енд Кері Україна» під назвою «Тепла Зима». Збір кришечок проводився у жовтні-листопаді в 23-х торгівельних центрах МЕТРО в 15-ти містах України. Допомога з цієї акції була спрямована на табір психологічної реабілітації дітей з зони АТО «Лісова Застава».

Проект реалізовувався в деяких районах у Київській, Хмельницькій, Житомирській, Львівській, Волинській, Рівненській, Івано-Франківській, Вінницькій, Чернігівській,  Харківській, Херсонській, Запорізькій, Миколаївській областях та Закарпатті. Також приймають участь мирні громадяни та українські військові в зоні проведення АТО.

У 2017-му році проект виконувався виключно на волонтерських засадах без спонсорської чи грантової допомоги. Витрати на перевезення пластику та друк інформаційних матеріалів були понесені з коштів отриманих за вторинний пластик..

Pro bono  підтримка:

Юридична підтримка –  юридична компанія «Моріс Груп»

Склад для накопичення пластику – адміністрація книжкового ринку «Петрівка», м.Київ

Положення про проект «Шлях Додому» http://lelecare.org/shlyah-dodomu

Інтерактивний звіт збору пластикових кришечок (кожен рядок підтверджений актами прийому передачі зі зважуванням) https://goo.gl/TkXNPh

Які результати Ваша ініціатива принесла громаді?
  • Екологічний ефект – 20  219 кг вторинного пластику здано на переробку.  Це дорівнює 10-ти щільно заповненим вантажівкам з 10-ти футовим контейнером. У кубах – 340 м3. Сама така кількість пластику оминула сміттєзвалища і відправилась на переробку.

З них 15 582 кг – пластикові кришечки і 4 547 кг іншого пластику.

    • Соціальний ефект – у 2017-му році в проекті прийняли участь 285 благодійників та пунктів збору у 80 населених пунктах України. З них: 150 навчальних закладів (зокрема  78 київських), 5 медичних закладів та 5 аптек, 20 волонтерських  та громадських об’єднань, 18 підприємств з різних сфер, решта – приватні благодійники.
  • Благодійний ефект – 84 028, 89 гривень наданої благодійної допомоги для 7-и бенефіціарів (з них 4 – поранені українські військові, 2 – волонтерських об’єднання та табір «Лісова Застава»). З цього самого збору вже в 2018-му році було надано допомоги ще на 13000 гривень.
Що на Вашу думку дала ініціатива тим, хто її втілював в життя? У розмовах ми часто чуємо: «Я хоч кришечками допоможу». Кожен благодійник і волонтер проекту отримав  розуміння цінності вкладених сил та важливості об’єднання довкола спільної мети. Ми хотіли передати благодійникам свою повагу до участі в ланцюжку «кришечкової» допомоги,  показати, що бути волонтером екологічно-благодійного проекту гідно. Сподіваємось, нам це вдалось.
Чи мала Ваша ініціатива своє продовження та які зміни вона принесла? Так, ініціатива має своє продовження. Ми продовжуємо збір пластикових кришечок і вже отримали нові запити на співпрацю з населених пунктів, що раніше не приймали участь у проекті. Маючи вже напрацьований механізм звітності і прозорості, що відповідає чинному законодавству України, в 2018-му році приділятимемо основну увагу популяризації проекту, залученню нових благодійників і збільшенню  обсягів грошової допомоги.
Ваші поради тим, хто хоче втілювати ініціативи у своїх громадах Не бійтесь брати на себе відповідальність. Але будьте готові, що відповідати прийдеться за кожен крок і за кожну витрачену копійку. Виробляйте стратегію, давайте  інформацію і відповіді громаді і не сходьте з обраного шляху!

Довідкова інформація про ініціативу:

Номінація, в якій бере участь ініціатива Краща ініціатива у сфері розвитку благодійності
Назва організації (ініціативної групи), автора ініціативи Благодійна організація «Благодійний фонд «Лелекера»
Контактні дані організації (прізвище та ім’я координатора, телефон, електронна пошта, веб сайт тощо) Тарасова Наталія, 067-235-62-36, [email protected], http://lelecare.org
Назва успішної ініціативи «Шлях додому» Відкритий громадський збір пластику на допомогу постраждалим в АТО

Дана публікація розміщена в рамках всеукраїнського  конкурсу  «Краща громадська ініціатива України ‘17», що впроваджується  Спілкою «Громадські ініціативи України».

Детальніше про конкурс за посиланням