Рахується місто! – або Як громадяни читають місцевий бюджет (м. Каліш)

«Молоде духом найстаріше місто в Польщі» – це девіз міста Каліша на заході країни, згадки про яке сягають IX століття. Відомо, що в Середньовіччі міста виникали як торговельні центри, головною ознакою міста було самоврядування та міська скарбниця. У наші дні в Каліші два роки поспіль тривав експеримент, мета якого – навчити містян читати «зі зрозумінням» тамтешній бюджет. Проект називається «Рахується місто. Громадський аналіз бюджету», його реалізує група каліських активістів.

 У 2011 році в Польщі відбувся Перший з’їзд міських рухів. Тоді в Познані дискутували про напрямки розвитку польських міст і містобудівну політику, і на основі дискусії розробили 9 тез, що є фундаментом міських рухів. Серед них є таке: «Бюджет участі – це формування громадянами усього бюджету міста. Це не тільки процедура, але й широкий громадський рух».

Це – той фундамент, на якому базується Каліська міська ініціатива.

«Я не розумію цей бюджет»

«Міський бюджет – це як анотація дрібним шрифтом у договорах. Ми ніби й знаємо, що ця частина найбільш важлива, але навряд чи хтось її читає», – так метафорично описують бюджет активісти Каліської міської ініціативи.

Автори ініціативи підкреслюють, що само по собі «читання» бюджету – непроста річ, а додаткові скорочення і додатки здатні відлякати навіть найбільш зацікавленого «читача». З одного боку, польське законодавство гарантує громадянам право на отримання публічної інформації, проте з іншого – форми документів фактично створюють бар’єр у сприйнятті цих даних. З цієї точки зору показовим було опитування містян на вулиці, проведених місцевою радіостанцією: одна калішанка зізналася прямим текстом: «Я не розумію цей бюджет».

Тому помислодавці запропонували мешканцям порахувати бюджет разом.

Адже на початку автори ініціатив самі до кінця не розуміли, чим є місцевий бюджет. Більше того: подібних знань бракувало серед місцевих депутатів і журналістів! Ініціатори акції не приховували, що знають мало на тему бюджету свого міста. Тому почали зустрічатися з представниками місцевої влади, з експертами тощо.

Не стільки «читати», скільки «активізувати» до читання

На конференції восени 2014 року, через рік тривання проекту, Каліна Міхоцька і Міколай Панцевич з Каліської міської ініціативи представляли свої досягнення. Вони обидва підкреслили, що ті, хто бере участь в «підраховуванні міста», – це не група експертів,  а прості громадяни. Їхнім головним завданням на той момент було навіть не навчити «читати» бюджет, а активізувати місцеву громаду через «читання».

«Це був проект освітнього характеру: ми навчилися читати міський бюджет, а потім ми розповсюджували ці знання. Ми хочемо розвивати проект далі», – наголошував тоді Міколай Панцевич. Слідом за Калішем, проект почали реалізувати у сусідньому Коніні. У цих двох містах Великопольського воєводства протягом 15 місяців автори проекту провели кілька відкритих зустрічей з фахівцями з різних галузей. У рамках заходів ділилися досвідом того, як мати справу з офіційними документами, регламентами, як поширювати знання про доступ до публічної інформації. Саме ці знання стали ключовими в читанні та аналізі законів про бюджет. Виступи були широко проілюстровані графіками та інфографіками, завдяки чому публіка могла краще «перетравлювати» офіційні дані.

Не тільки навчитися, але й навчити інших!

Другий рік проекту «Рахується місто» – це поглиблення напрацювань. Активісти розбили уже досліджений міський бюджет на кілька різних галузей, із якими працюють окремо: це освіта, культура, промоція, міське нерухоме майно, спорт та транспорт. У кожній з категорій учасники проекту детально придивлялися, на що саме Каліш виділяє коштів – а що головне: чому саме на це, а не на інше.

Водночас учасники проекту пропонували місцевій владі свої пропозиції щодо бюджету. Як наголошували, «тепер ми знаємо, скільки енергії потрібно, щоб виробити бюджет від професіоналів». Метою ініціативи було показати, де саме краще виправити бюдет: були опубліковані дані щодо кожної з шести зазначених категорій.

А тому чергова складова проекту – це громадський діалог з владою з питань бюджету міста. «Замість того, щоб повторити, що влада не розмовляє з нами, ми запропонували своє бачення найважливіших змін», – вказують у Каліській міській ініціативи і підкреслюють, що це – не менш істотна частина проекту.

Активісти запитали місцевих мешканців, депутатів, чиновників, місцеві неурядові організації про те, що в місті працює недостатньо добре і як це виправити. Після відкритого засідання щодо забезпечення прозорості в органах місцевого самоврядування в Каліші почав діяти публічний реєстр договорів. Громадські активісти отримали від місцевої влади отримали обіцянку проводити моніторинг сесій, засідань комітетів міської ради тощо. Активісти почали вести облік розгляду важливих міських справ за допомогою веб-сторінки під назвою «Каліш – Маю право знати» (kalisz.mamprawowiedziec.pl). «Маю право знати» – це загальнодержавна громадська ініціатива, метою якою є висвітлення прозорості роботи влади, натомість у Каліші у неї переріс дворічний проект, пов’язаний із місцевим бюджетом.

У Каліській міській ініціативі завершують: через два роки здається, що дізналися все! Тому представники ініціативи запрошують активістів з інших міст, пропонують поділитися досвідом і передати напрацювання. А їх немало – це близько 100 сторінок в форматі PDF (http://liczysiemiasto.pl/do-pobrania/).

І в 2015 році «Рахується місто» не завершилося. Рахувати продовжують навіть закордоном: так, у травні 2016 року активісти з Каліша на запрошення Фонду міжнародної солідарності побували у Молдові, де вчили тамтешніх активістів робити бюджети молдовських міст більш прозорими і зрозумілими.

 

Паспорт:

  1. Повна назва організації:

Товариство «Каліська міська інціатива» (Stowarzyszenie Kaliska Inicjatywa Miejska)

  1. Назва проекту:

«Рахується місто. Громадський аналіз бюджету» („Liczy się miasto. Społeczna analiza budżetu”)

  1. Адреса організації
  2. św. Stanisława 6/5a 62-800 Kalisz, Польща.

Веб-сторінка: kaliskainicjatywamiejska.pl

  1. Джерела фінансування:

Проект реалізувався в партнерстві з містом Каліш. Проект відбувся в рамках програми «Громадяни за демократію», що фінансується за рахунок коштів Фонду ЄЕП.

  1. Строк тривання проекту:

2013–2015 роки.

 

Ініціатива опублікована в публікації «Співпраця заради локальних змін: успішні практики з Польщі і УКраїни», яка була підготовлена в рамках проекту «Сильні локальні громади – ключ до успіху реформи місцевого самоврядування», що реалізувався Фондом «Освіта для демократії», Громадською організацією «Наше Поділля», Товариством Лева та Мережею «Громадські ініціативи України».

Проект реалізувався у рамках Польсько-Канадської Програми Підтримки Демократії співфінансованої з програми польської співпраці на користь розвитку Міністерства закордонних справ РП та канадського Міністерства закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD).

Автор тексту: Ігор Ісаєв