Від пристрою – до громадської активності (c. Деревня, Жовківський р-н Львівської обл.)

Нижче розповідь про те, як закуплені кілька одиниць техніки змінили структуру громадської активності одного села. На Львівщині третій сектор започатковано завдяки… подрібнювачу деревини.

У селі Деревня на Жовківщині зав’язалася Ініціативна група «За розвиток села Деревні». Як вказує її координатор Богдан Зелений, «Думка реалізувати проекти з’явилася близько року тому. Причинами її виникнення став опір зі сторони сільської ради щодо створення органу самоорганізації населення».

Мешканці села проти сільської влади

Як наголошує пан Богдан, сільська рада більше року не давала законодавчої згоди на створення органу самоорганізації населення. Питання кілька раз виносилося на розгляд ради, однак з ідея не знаходила підтримки місцевих депутатів. Незважаючи на це, мешканці підтримували таку ініціативу.

Отже, ініціативна група вирішила зробити ось що: завдяки конкретним здобуткам, які кожен міг би побачити і відчути в житті села, стимулювати раду надати дозвіл на створення сільського комітету.

Громади вирішила придбати на власні потреби дві мотокоси і подрібнювач деревини, відтак почати їх використовувати для потреб громади. Використання цих пристроїв дало би можливість згуртувати місцеве населення, організуватися, бути активними у вирішенні місцевих проблем.

Що дає техніка

Придбавши техніку, мешканці викосили територію місцевого кладовища. Це була не просто знана з давніх часів «толока»: це був початок самоорганізації мешканців села.

Проект згуртував місцеву громаду – адже 10 жовтня 2016 року Деревнянська сільська рада надала дозвіл на створення органу самоорганізації населення. Це – представницький орган, який мають право створити мешканці села, щоб вирішувати важливі завдання населеного пункту.

Уже 23 жовтня відбулися загальні збори жителів села Деревні, на якій було обрано персональний склад та затверджено Положення органу. Жителі громади брали активну участь у зборах щодо обговорення шляхів реалізації проекту та щодо формування органу самоорганізації населення.

Зараз саме зусиллями членів громади здійснюється використання придбаного обладнання. Далі громади під час толок планує розчистити русло річки Деревенки та узбіччя центральної дороги до села від заростей. Ці роботи будуть здійснюватися силами жителів Деревні з використанням придбаного в рамках проекту обладнання, зокрема подрібнювача гілок.

Також у рамках проекту вдалося досягнути згоди з підприємством «Жовкватеплокомуненерго» – громада постачає деревину, заготовлювану за допомогою подрібнювача гілок. Ця деревина використовується для роботи нових твердопаливних котелень міста Жовкви. В перспективі, як наголошують у с. Деревні, така наша домовленість дасть можливість місту забезпечити стабільніші поставки деревини для роботи котелень, а селу принесе кошти, які б ми могли б використовувати для потреб громади, в тому числі реалізації інших ініціатив.

А це – наприклад, Центр розвитку талантів та ремесел у селі, також здійснюватиметься централізований збір і вивезення твердих побутових відходів утримання територій загального користування в селі (галявин, скверів та придорожніх смуг).

У рамках проекту виникла ідея щодо закупівлі для потреб села трактора та необхідного для нього навісного обладнання. Все це використовувалося б для забезпечення різних господарських потреб та обслуговування жителів села Деревні.

І наостанок – порада від мешканців с. Деревні тим, хто хоче втілювати ініціативи у своїх громадах: Бути більш рішучішими і впевнено йти до перемоги!

 

Паспорт:

  1. Назва організації:

Ініціативна група «За розвиток села Деревні»

  1. Координатор проекту:

Богдан Зелений, координатор проектів ініціативної групи «За розвиток села Деревні»

  1. Адреса організації:

80343, село Деревня, вул. Галана, 47, Жовківського р-ну, Львівської обл.

  1. Контактні дані та сайт організації:

[email protected]

  1. Назва реалізованого проекту:

Забезпечення інституційної спроможності ОСНу села Деревні

  1. Сума гранту:

29 900 грн.  – в рамках проекту «Сильні локальні громади – ключ до успіху реформи місцевого самоврядування» (Польсько-Канадська Програма Підтримки Демократії).

  1. Термін реалізації проекту:

Червень–жовтень 2016 року

 

Ініціатива опублікована в публікації «Співпраця заради локальних змін: успішні практики з Польщі і УКраїни», яка була підготовлена в рамках проекту «Сильні локальні громади – ключ до успіху реформи місцевого самоврядування», що реалізувався Фондом «Освіта для демократії», Громадською організацією «Наше Поділля», Товариством Лева та Мережею «Громадські ініціативи України».

Проект реалізувався у рамках Польсько-Канадської Програми Підтримки Демократії співфінансованої з програми польської співпраці на користь розвитку Міністерства закордонних справ РП та канадського Міністерства закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD).

Автор тексту: Ігор Ісаєв