Гендерно чутливий бюджет (м. Конін, Великопольське воєводство)

Більшість мешканців міста Коніна на заході Польщі – жінки. Водночас вони досить слабко представлені в органах місцевого самоврядування чи в дирекціях місцевих фірм (в останній категорії на 9 чоловіків трапляється лише одна жінка!). У стратегічних документах міста нечасто звертається увага на категорію статі. Натомість на проблему звернули увагу місцеві діячі і розробили свої пропозиції щодо зміни ситуації.

 

  У місцевому Фонді «На повний голос» вказують: у Коніні жінки переважають у вікових групах вище 40 років. У віковій групі 40–44 років у місті жінки становлять 51%, відтак цей відсоток зі зростанням віку мешканців тільки збільшується. У групі 80–84 років 63% – це жінки.

Конін – не винятковий з цієї точки зору в Польщі і загалом у Центрально-Східній Європі. Демографічна ситуація в регіоні аналогічна, жінки зазвичай живуть довше від чоловіків. У Польщі в середньому співвідношення жінок і чоловіків у віковій групі 80–84 років складає 66% проти 34%.

– Тому ми вирішили дослідити те, як місто реалізує соціальну політику і наскільки вона відповідає потребам мешканок і мешканців, – вказує Сильвія Франковська з Фонду «На повний голос».

 

Очевидне, що не є помітним

Аналізуючи бюджет і стратегічні документи міста, організація використовувала досвід інших громад Польщі. Як вказують в організації «На повний голос», тема гендерно чутливого бюджету в країні стає все більш знаною (особливо у великих містах: Ґданськ, Лодзь, Познань – їхній досвід використовували в Коніні), хоча чимало ще треба зробити.

– Ми почали від дискусії про рівні можливості в соціальній політиці, – наголошує Сильвія Франковська. – Говорили про рівні можливості, права і потреби жінок. Завдяки нашим зусиллям у свідомості багатьох людей, головним чином державних службовців, тема нерівних можливостей жінок і чоловіків взагалі почала існувати.

Як указує Сильвія Франковська, відсутність уваги до гендерно чутливої тематики призводить до нерівних можливостей на ринку праці для жінок і чоловіків, до низького рівня участі жінок у політичному та суспільному житті Коніна.

 

Стратегічні плани міста – на що варто звернути увагу

Звісно, відразу змінити ситуацію не вдасться. Однак головним результатом проекту став рапорт організації на основі проведення моніторингу. У документі аналізується ситуація в Коніні з точки зору різноманітних аспектів (економічних, суспільних, політичних), а також те, яким чином місцева влада бачить розвиток міста – на основі стратегічних планів, розроблених чиновниками.

Рапорт був утворений у співпраці, зокрема, з міськими органами влади – вони допомагали організації отримати бюджетні дані і стратегічні документи. У співпраці з Вищим державним професійним училищем м. Коніна був організований семінар: «Жінки на ринку праці – перспективи і виклики». У розробленні методології та інструментів дослідження організації допомагали фахівці.

У рапорті, зокрема, аналізується ситуація жінок у 2009–2014 роках. Так, якщо подивитися на безробіття серед мешканців міста, то з-посеред усіх безробітних від 51% до 56% були жінки. Більш того, безробіття серед жінок є глибшим (57% жінок – це так звані довгострокові безробітні). Можливості працевлаштування жінок значно зменшуються в той час, коли вони є матерями-одиначками: у групі безробітних одиноких батьків частка жінок становить аж 92%!

«Хоча мешканки Коніна загалом краще освічені, це не гарантує їм кращої позиції на ринку праці. Серед безробітних жінок, зареєстрованих в Окружному управлінні працевлаштування в Коніні, випускниці вишів склали 74%», – дізнаємося з рапорту.

Це – реальна проблема, її корінь полягає у відсутності спеціально продуманої стратегії міста в плануванні політики щодо рівних шанс жінок і чоловіків. Тому неурядовці пропонують місцевій владі вжити заходів щодо поліпшення становища жінок на ринку праці.

Як це зробити? – Наприклад, заохотити жінок здобувати кваліфікації з технічних спеціальностей, надавати фінансову підтримку тим установам, які реалізують продуману стратегію рівності між жінками та чоловіками.

 

Перший проект

Для Фонду «На повний голос» проект щодо гендерно чутливого бюджету став першим великим проектом, який реалізувала ця організація. Вона молода, діє від 2014 року.

– Це перший крок. Ми далі докладаємо зусиль щодо впровадження політики рівних можливостей в Коніні, – наголошує Сильвія Франковська. – Наші подальші кроки носять, у першу чергу, освітній характер. У школах потрібно звернути значно більшу увагу на гендерні стереотипи, у сфері місцевого самоврядування – переконати чиновників, що проблема дискримінації за ознакою статі справді існує і впливає на нашу дійсність. Ми маємо намір продовжувати збирати дані про дискримінацію за ознакою статі, їх представляємо на веб-сайті Фонду.

Представниця організації зазнається: реалізація проекту досить сильно вплинула на поліпшення компетентності дослідницької групи з самого фонду. Активісти навчилися, зокрема, того, як аналізувати і здобувати дані, яким чином побудований місцевий бюджет, як реалізується місцева соціальна політика. У той же час за допомогою Фонду чиновники та експерти більше дізналися про рівні можливості статей.

І насамкінець – порада від Сильвії Франковської для організації, що хотіла б реалізувати подібний проект:

– Якщо ви бачите яку-небудь проблему, це не означає, що інші теж її бачать. Тому найголовніше – це говорити з іншими, дізнатися про їхній досвід і розуміння проблем, які для Вас можуть здаватися очевидними, – підкреслює вона.

 

Паспорт:

  1. Повна назва організації:

Фонд «На повний голос» (Fundacja „Pełnym głosem”)

  1. Повна назва проекту:

«Гендерно чутливий бюджет – конінська ініціатива» (Budżet wrażliwy na płeć – inicjatywa konińska)

  1. Координаторка:

Сильвія Франковська

  1. Адреса організації

Fundacja „Pełnym głosem”, ul. Wiechowicza 3/34, 62-510 Konin, Польща

Веб-сторінка: pelnymglosem.pl

  1. Джерела і сума фінансування:

PLN 56 844,00, програма «Громадяни для демократії», фінансований з Фондів Європейської економічної зони

  1. Строк тривання проекту:

Жовтень 2014 – грудень 2015 р.

 

Ініціатива опублікована в публікації «Співпраця заради локальних змін: успішні практики з Польщі і УКраїни», яка була підготовлена в рамках проекту «Сильні локальні громади – ключ до успіху реформи місцевого самоврядування», що реалізувався Фондом «Освіта для демократії», Громадською організацією «Наше Поділля», Товариством Лева та Мережею «Громадські ініціативи України».

Проект реалізувався у рамках Польсько-Канадської Програми Підтримки Демократії співфінансованої з програми польської співпраці на користь розвитку Міністерства закордонних справ РП та канадського Міністерства закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD).

Автор тексту: Ігор Ісаєв