Юрій Степанець: “Не зупиняйтеся у своїй роботі та вірте у досягнення мети”

 

Рубрика “П’ять питань до” – це короткі інтерв’ю на актуальні теми із людьми, які на власному прикладі щоденно демонструють позитивні зміни у своїй громаді, організації, у цілому Україні.

Сьогодні наші п’ять питань адресовані Юрію Степанцю, голові громадської організації “Наше Поділля”, голові Правління громадської спілки “Громадські ініціативи України”.

 

Які головні виклики сьогодні стоять перед громадянським суспільством?

Найбільш важливими для мене є два виклики. Довіра один до одного всередині сектору. Цього зараз дуже бракує. Відсутність довіри між організаціями фактично унеможливлює виникнення сильних мереж та коаліцій.

І ще один виклик – це вміння працювати разом. Працюючи поодинці, громадські організації досягають значно менших результатів та не можуть реально впливати на здійснення реформ в країні – як на національному, так і на місцевому рівнях.

Чому важливо робити більший акцент на розвиток громад сіл та малих містечок?

Хоча б тому, що в селах та невеликих містах проживає більша частина населення України. Жителі сіл та містечок часто залишаються один на один із найчеснішими рішеннями місцевих рад, із консервативністю освітніх закладів та “захистом” працівників поліції і прокуратури. Без активної позиції неурядових організацій у цих місцях не знайти альтернативної позиції голови РДА чи міського голови.

Із нашого досвіду роботи в таких місцевостях можемо точно стверджувати, що альтернативна точка зору на розвиток міст, містечок і сіл необхідна для врахування потреб громадян, для збалансованого розвитку не лише бізнесу місцевого керівника, але й усієї громади.

 

Яких громадських ініціатив та активностей, на вашу думку, зараз бракує в Україні?

Тих, які відповідають реальним потребам мешканців. Інколи доводиться спостерігати за  “модою” на деякі типи активностей, які копіюються від одного міста до іншого, але не завжди відповідають реальним потребам громади.

Хотілося б, щоб ініціатори проектів чи активностей (як неурядові організації, так і органи місцевого самоврядування) частіше вивчали потреби громади перед впровадженням програм чи проектів.

Як сьогодні досягти більшої ефективності низових громадських ініціатив в Україні?

Важливо мати міцний зв’язок із місцевими мешканцями – запрошувати їх на заходи і спільну роботу, поширювати інформацію про свою роботу, запитувати про потреби.

Також важливо тримати зв’язок та співпрацювати із громадськими організаціями із інших сіл та містечок, а також регіональними і київськими організаціями. Маючи сильний зв’язок з мешканцями та підтримку колег, можна робити значно більше.

Ваша порада до ініціативних груп громадян та ГО, які тільки розпочинають свою діяльність?

Не зупинятись у своїй роботі та вірити у досягнення мети. На жаль, в Україні робота громадського активіста – не найпростіша справа. Часто нас чекають розчарування, спротив, протидія, байдужість… словом не найкраще, що може статись із людиною, яка прагне змін у своїй громаді. Але якщо вам вдасться заручитись підтримкою людей, довірою місцевої адміністрації, експертів та колег – успіх прийде дуже швидко.