Школа подружнього життя

У 2014 році на сході України почалися військові дії. З багатьох міст Донецької та Луганської областей в Краматорськ, рятуючись від війни, приїхали вимушені переселенці. Надаючи їм матеріальну і психологічну допомогу, ми побачили, що війна зруйнувала відносини в багатьох сім’ях: де тонко, там і рветься. Східний регіон України і раніше лідирував за кількістю розлучень, а з початком військових дій відсоток розлучень досяг позначки 80%.

Стан сім’ї визначає стан суспільства. Щоб оздоровити та зміцнити суспільство, треба насамперед оздоровити та зміцнити родину. Для того, щоб вплинути на родину, та таким чином вплинути на суспільство, ми започаткували Школи подружнього життя, метою яких було зміцнення відносин між подружжям, навчання їх принципам вирішення конфліктів, та побудови гармонійних стосунків у сім’ї.

Ініціатива розпочалася наприкінці 2014 року, та продовжується до сього часу, охоплюючи вже всю Донеччину та сім інших областей.

Ми почали проводити Школу подружнього життя (ШПЖ) в Краматорську. Однак за короткий час вона стала досить популярною, та ми ініціювали проведення навчальних тренінгів для тренерів, щоб поширити досвід по всій Донецькій області. Зараз підготовлені 700 тренерів і вчителів в Донецькій, Київській, Херсонській, Запорізькій, Харківській, Миколаївській, Вінницькій та Дніпропетровській областях, які проводять навчання на різних платформах. У 2018 року програма “Школа подружнього життя” отримала гриф МОН України і почала викладатися у загальноосвітніх школах.

Першими слухачами курсу «ШСЖ» стали старшокласники однієї зі шкіл та одного з коледжів Краматорська. Протягом півроку юнаки та дівчата з непідробним інтересом приходили на зустрічі, які ми влаштовувала за сприянням адміністрації навчальних закладів.

На початку 2015 року ми сформували першу групу з жителів Краматорська і переселенців, серед яких були сімейні пари, а також ті, хто тільки збирався одружитися, молоді люди від 19 років і ті, хто вже був у шлюбі, але розлучився. Група була сформована за допомогою Управління сім’ї та молоді Дон ОДА та відділу сім’ї та молоді міськради Краматорська, які розташували інформацію про ШПЖ на своїх офіційних сайтах, та яку також поширили місцеві ЗМІ.

Восени 2015 року були сформовані одночасно 3 групи, дві з яких проходили в офісі ГО «Моє покоління», а одна – в Молодіжній фундації «Вільна хата». Також в кінці року мі провели курс для 60 працівників БО БФ «Карітас-Краматорськ».

Результатами проекту зацікавилося Управління у справах сім’ї та молоді Донецької обласної державної адміністрації, і ГО «Моє покоління» було запропоновано подати заявку на конкурс проектів, ініційований Управлінням. Таким чином вперше проект отримав фінансування від облдержадміністрації Донецької області.

Протягом 2015-2017 рр. курс ШПЖ пройшли близько 500 осіб в Краматорську. А восени і взимку 2017 року ми спільно з Управлінням у справах сім’ї та молоді Дон ОДА провели 2 тренінги для тренерів, на яких були підготовлені близько 90 фахівців з різних міст Донецької області, та які потім ініціювали створення ШПЖ в своїх містах.

Так до кінця 2017 року у 10 містах підготовлені нами тренери відкрили філії в школах для старшокласників, в училищах і технікумах, в вузах, в Молодіжних центрах, на молодіжних платформах, на базі благодійних фондів, громадських організацій, а також при церквах.  На сьогоднішній день курс Школи подружнього життя викладається в 22 містах і селищах Донецької області. Розповсюдження ШПЖ вказує на життєздатність проекту. Більш того, сам проект практично цілком є само фінансованим.

У 2018 році заступник міністра молоді О. Ярема на одному з Форумів сім’ї зазначив, що досвід Донецької області по реалізації проекту «ШПЖ» є прикладом для інших областей. Т.ч. з 2018 р. ми почали проводити навчальні тренінги для фахівців в інших областях. Першим був проведений тренінг в Білій церкві. Потім на базі Центру розвитку сім’ї и батьківства «Мій дім» в Херсоні був проведений тренінг для Херсонської області. Також тренінг відбувся в Бердянську на базі БО «Orphan`s promis». В Донецькій області відбулися ще 2 тренінги, організованих спільними зусиллями ГО «Моє покоління» та Управлінням сім’ї та молоді Дон ОДА.

Підготовлені нами тренери стали проводити ШПЖ в Донецькому обласному центрі матері і дитини, серед військовослужбовців, в батьківському клубі при Центрі зайнятості, в сімейних та підліткових клубах і т.д. Працівниками відділів РАГС поширюється інформація щодо Шкіл подружнього життя серед тих, хто укладає, або бажає розірвати свій шлюб.

В жовтні 2018 р. навчальному комплекту «Програма та посібник для вчителів «Школа подружнього життя» (авт. Олійник О.В.) було надано грифу МОН України «Схвалено для використання в загальноосвітніх закладах». З кінця 2018 р. ми почали проводити тренінги з підготовки вчителів загальноосвітніх шкіл спільно з навчанням тренерів, які діють в громадському секторі.

Такі тренінги ми провели в Харкові (ГС «Центр підтримки Громадської ініціативи «Розвиток» (в дужках партнери в проведенні тренінгу)), в Херсоні (Центр розвитку сім’ї та батьківства« Мій дім»), в Миколаєві (ГО «Світанок мрій»), у Вінниці (БО «Orphan`s promis»), в Дніпрі (Міжнародний центр батьківства Дніпро), в Запоріжжі (ГО «Небайдужі люди») та в Святогірську (Управління сім’ї, молоді та масових заходів національно-патріотичного виховання Дон ОДА).

Які результати Ваша ініціатива принесла громаді?

Молоді люди, сімейні пари та інші учасники написали безліч відгуків про курс, де висловлюючи подяку за отримані знання, вони також писали, що їх відносини в родині покращилися, вони зрозуміли причини їх конфліктів і навчилися їх вирішувати, стали краще розуміти один одного, а також стали відчувати себе більш щасливими у своєму шлюбі. Тільки у Донецькій області було підготовлено 188 тренерів та учителів, а сам курс прослухали більш 3000 осіб.

Програма підготовці молоді до подружнього життя увійшла до  Регіональної програми «Молодь и сім’я Донеччини 2016-2020 рр.», а також до програми «Молодь и сім’я 2017-2020 рр.» відділу сім’ї та молоді міськради Краматорська.

Що на Вашу думку дала ініціатива тим, хто її втілював в життя? Підготовлені тренери та вчителі, які пройшли тренінг для тренерів, по-перше, отримали знання, за допомогою яких змогли покращити стосунки у своєї власної сім’ї. Також вони отримали сильну мотивацію та інструменти для навчання молоді та всіх бажаючих принципам побудови міцної і щасливої родини. Багато з них взяли і понесли естафету організації Шкіл подружнього життя в свої міста.
Чи мала Ваша ініціатива своє продовження та які зміни вона принесла? Нами були проведені не тільки ШПЖ в Краматорську – це був лише початок. Почали проводитися також тренінги для тренерів і вчителів, які з часом вийшли за межи Донецької області та поширилися на 8 областей України: було підготовлено близько 700 тренерів і вчителів.  Сьогодні підготовлені нами тренери та вчителі навчають молодь, подружжя та всіх бажаючих в багатьох містах країни на різноманітних платформах.
Ваші поради тим, хто хоче втілювати ініціативи у своїх громадах Не бійтесь розпочинати щось незвичайне, що ніхто до вас не робив. Побачивши потребу, будьте впевнені у тому, що саме Ви маєте ресурс для її покриття. Не дивиться на свої обмеження. Починайте за того, що у вас є. Робить перший крок, а наступні кроки і ресурси будуть надходити своєчасно, коли ви зробите перший крок.

Довідкова інформація про ініціативу:

Назва організації, автора ініціативи ГО «Моє покоління», Олійник Олег Валерійович
Контактні дані організації м. Краматорськ, Донецької області
керівник – Олійник Олег Валерійович
т. (Viber, Telegram, WhatsAp) – +38-099-948-04-72
e-mail: [email protected]
FB: www.facebook.com/famliv
Назва ініціативи «Школа подружнього життя»

Дана публікація розміщена в рамках всеукраїнського  конкурсу  «Краща громадська ініціатива України 2018», що впроваджується  Спілкою «Громадські ініціативи України».

5 коментарів

  1. Петр 07.10.2019
  2. Віктор Чмель 07.10.2019
  3. Виктор 08.10.2019
  4. Виктор 09.10.2019
  5. Світлана 24.06.2021