“Відкритий простір” на березі моря: активні організації Миколаївщини спільно шукали шлях до позитивних змін

14-15 листопада на Миколаївщині в селищі Чорноморка відбувся Відкритий простір “Зміни на місцях: що ми можемо робити спільно?”. Організатор заходу – Спілка “Громадські ініціативи України” та її регіональний партнер – громадська організація “Агентство економічного розвитку” (місто Вознесенськ).

Уже тривалий час Спілка “Громадські ініціативи України” разом зі своїми партнерами із усієї України працюють із місцевими ініціативами та активістами із невеликих населених пунктів нашої країни, допомагаючи їм зробити їхні голоси сильнішими.

Не є виключенням і Миколаївщина, де нещодавно громадські активісти із усієї області мали змогу зустрітися в одному місці й розглянути у форматі “відкритого простору” актуальні питання громадського сектору. Загалом захід зібрав 34 учасника/ці із Вознесенська, Первомайська, Южноукраїнська, Березнегуватого, Веселинового та Миколаєва.

Технологія відкритого простору дозволила учасникам заходу активно долучитися до спільного відвертого обговорення нагальних проблем, а також пошуку перспективних ідей співпраці та взаємопосилення громадських ініціатив Миколаївщини. А вступний виступ представниці Спілки “Громадські ініціативи України” Олександри Целіщевої допоміг учасникам/цям сфокусуватися на темі ролі громадських ініціатив у впровадженні місцевих змін та впливові на порядок денний країни.

“Для мене незвичними були принципи, якими ми керувалися в нашій роботі – “все розпочинається тоді, коли має початися”, “прийшли саме ті, хто мав прийти”. Мені це видавалося дивним, проте в кінці першого дня я зрозуміла, що в цих словах є дуже багато правильного. Такого, чому на попередніх тренінгах, які я відвідувала, уваги не приділялося. І це те, що організатори заходу переклали на нас відповідальність за те, що ми робимо. Тут було так, що якщо ми тему не закінчили, то ми продовжували її обговорювати. Я відчула ці слова – “пристрасть і відповідальність”. Пристрасті у нас завжди багато, але не завжди є відповідальність. Але тут організатори постаралися, щоб ми відчували, що ми тут головні. Це було незвично, але дало розуміння, що все у наших руках. Я зрозуміла для себе, що потрібно давати більше можливості говорити людям, а не тренерам. Тут важливо було послухати кожного й зуміти почути”, – поділилася враженнями від участі у відкритому просторі Тетяна Зелінська із Вознесенська.

Завдячуючи такому підходу, за два дні активної роботи вдалося обговорити багато важливих тем (співпраця влади та громадськості, питання ефективної взаємодії громадського сектору та ЗМІ, проблеми культурного розвитку в невеликих населених пунктах та просування порядку денного реформ на місцях тощо).

Крім того, у полі обговорень учасників відкритого простору були питання організації ефективного молодіжного центру, пошуку джерел фінансування для громадських організацій, залучення ширшого кола людей до громадської активності.

Другий день відкритого простору був присвячений напрацюванню ідей та домовленостей про подальші конкретні спільні дії. Серед спланованих ініціатив – учасники/ці запропонували проведення спільних тренінгів на такі теми, як соціальне підприємництво та робота з конфліктами, озвучили кілька цікавих ідей по роботі з молоддю, зокрема, ініціативу для обміну досвідом між молодіжними центрами та громадськими організаціями Вознесенська, Первомайська та Веселинового.

Цінність такого заходу у відсутності рамок та обмежень, у відсутності наперед заявлених та підготовлених тем від організаторів. Особисто мені дуже імпонує один із принципів “відкритого простору” – “тут відбувається саме те, що має відбуватись”. Цей формат зустрічей дозволяє учасникам розкрити усі теми, які їх турбують, знайти однодумців та розуміння, а також почути іншу точку зору. Подібні заходи важливі для розвитку та зміцнення громадянського суспільства в нашій області, адже створюють можливість для живого спілкуванням”, зауважила Олена Заворотченко, менеджерка проектів та програм громадської організації “Агентство економічного розвитку” (місто Вознесенськ), співорганізаторка заходу.

Слід наголосити, що, крім запропонованих наступних кроків, на учасників/ць відкритого простору, а також на інших активістів й активісток Миколаївщини, які готові спільно діяти, у найближчий час чекають додаткові навчальні заходи та інші можливості для подальших зустрічей за підтримки Спілки Громадські ініціативи України.

Захід відбувся у рамках проекту “Ефективна регіональна модель взаємодії громадських організацій”, який втілює Спілка “Громадські ініціативи України” за фінансової підтримки Національного фонду підтримки демократії (NED).

Фото із заходу можна переглянути на сторінці Спілки “Громадські ініціативи України” у фейсбуці та у події Відкритий простір “Зміни на місцях: що ми можемо робити спільно?

Детальна інформація про заходи, які організовує Спілка “Громадські ініціативи України” – на офіційному сайті http://ngonetwork.org.ua/