Стратегічне планування для НГО Донеччини та Луганщини: цінності, місія, напрямки діяльності

Завершився тренінг для НГО Донеччини та Луганщини «Стратегічне планування для організацій громадянського суспільства. Освітній захід, який реалізує спілка «Громадські ініціативи України», відбувся в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції. Тренінг проходив в режимі онлайн, що дозволило всім учасникам та учасницям отримати нові знання, не полишаючи власних домівок та не наражаючи своє та здоров’я своїх близьких на небезпеку можливого інфікування коронавірусом. Звісно, такий формат має недоліки, але програма онлайн-сесій була побудована таким чином, щоб присутні змогли не тільки отримати необхідні теоретичні знання, але і відпрацювати їх на практиці. Тренінгова програма, запропонована учасникам, складалася з кількох окремих блоків:

  • позиціонування та бачення організації. Визначення цінностей, цільової аудиторії та місії.
  • SWOT-аналіз, визначення напрямків роботи.
  • Аналіз конкурентів, ризиків, партнерів, робота з конкурентами.

Поглиблене вивчення всіх складових допомогло актуалізувати знання зі стратегічного планування, детально розглянути тему на практичних прикладах та досвіді НГО з різних куточків України.

 

Стратегічне планування

«Повірте, що зможете, і пів шляху вже пройдено».

Теодор Рузвельт

Планування діяльності НГО — це можливість простежити та проаналізувати її успішність, вплив на зміни в окремих цільових аудиторіях чи в суспільстві загалом. Тому стратегічне планування — це фундамент для усіх інших видів планування в організації. Воно починається з визначення її глобальних цілей і місії. Це багатокомпонентний процес, за допомогою якого, організація визначає своє майбутнє, напрацьовує план дій для його досягнення. Стратегічний план є елементом організаційного розвитку, який посилює вміння організації реагувати на виклики у майбутньому. Логіка стратегічного планування складається з відповідей на кілька базових запитань:

  • «Де ми зараз знаходимось?» Відповідаючи на питання, НГО мають визначити, як вони сюди прийшли, оцінити слабкі, сильні, а також можливості та загрози, що можуть гальмувати діяльність.
  • «Де ми хочемо бути?» Розкриваючи питання, команда визначає бачення організації, її цінності та місію, напрямки діяльності. Також важливо на цьому етапі важливо встановити цілі та завдання для кожного окремого напрямку.
  • «Як ми туди прийдемо?» Відповідь на це питання — це розробка детального плану реалізації. «Як ми дізнаємось, що вже прийшли?» Завершує логічний цикл стратегічного планування розробки системи оцінки.

Теорія та цікаві практичні завдання, опрацьовані учасниками та учасницями тренінгу, допомогли обрати вектор розвитку організації, бачення власного місця в організації для кожного з членів команди, а також та свою зону росту. Після поглиблення теми стратегічного планування кожен отримав теоретичні інструменти, які в майбутньому допоможуть збільшити ступінь гнучкості організації,  цілісної та послідовної роботи. Потужна тренерська команда з багаторічним досвідом зі стратегічного планування організацій, що працюють у громадському секторі, надала алгоритм, який дозволить НГО Донецької та Луганської області збільшити зони впливу, масштабувати діяльність, втілити цікаві проєкти та ініціативи.

 

Невипадковий гість

Вже традиційно у рубриці «Невипадковий гість» на онлайн-зустріч до учасників тренінгу завітала Світлана Демко, голова Ради Вінницької громадської організації «Асоціація захисту прав та допомоги людям з інвалідністю  «Відкриті серця».  Асоціація почала свою роботу в 2003 році. Метою діяльності організації є сприяння в розробці і впровадженні сучасних підходів до соціальної допомоги людям з інвалідністю, захист їх прав, представництво їх законних інтересів інвалідів, їх сімей, а також фахівців, які працюють з даною соціальною групою. Місією організації є підтримка та захист сімей, які виховують дітей та молодь з інвалідністю, представництво їх інтересів в різних інституціях. Сьогодні Асоціація реалізує 8 проєктів, в яких працює 18 програм. Вони охоплюють своєю діяльністю 265 сімей. Під час неформальної онлайн-зустрічі з громадськими діячами та волонтерами Донеччини та Луганщини Світлана поділилася власним досвідом стратегічного планування, розповіла про успішні втілення проєктів та ініціатив Асоціації, а також про складнощі та питання, з якими стикаються громадські організації, створюючи стратегічний план діяльності.

У партнерстві сила! Громадська спілка «Громадські ініціативи України» має на меті створення потужного об’єднання неурядових організацій, в першу чергу, на місцевому рівні, здатного впливати на формування політики за участі громадян, а також сприяти впровадженню реформ як в країні в цілому так і на рівні окремих спільнот. Ми впевнені, що нові знайомства є платформою для успішних партнерств в майбутньому, бо саме команда однодумців може досягти дійсно великих результатів в аспекті реалізації ініціатив. Цікаве неформальне онлайн-спілкування дає всім учасникам можливість  поспілкуватися, мотивуватися, отримати корисну інформацію для подальшого розвитку, а також та дізнатися про досвід інших громадських організацій.

«Тренінг, організований громадською спілкою «Громадські ініціативи України» мене надихнув на створення нових ініціатив у громадській діяльності. Особливо важливо, коли разом з однодумцями детально розглядаєш тему, відпрацьовуєш на практиці, дізнаєшся про досвід інших активістів. Такі зустрічі мотивують, створюють фундамент для нових партнерств та сумісних проєктів в майбутньому. Дуже сподобався фідбек тренерської команди по кожному питанню, а також відкритість учасників, запрошених гостей, які поділилася власним досвідом роботи у громадському секторі» — зазначила Яніна Чирва, координаторка громадської організації «Покровська міська організація ветеранів та інвалідів учасників АТО в Донецькій області».

Олександр Жуков, голова правління громадської організації «Світ життя. Підтримка, турбота, захист» (м. Лисичанськ Луганської області) після тренінгу поділився враженнями: «Для нас цей захід є особливо актуальним, бо наша організація молода, всього 2 місяці. Отримав масу інформації стосовно стратегічного планування. Дуже сподобалась онлайн-зустріч з пані Світланою з м. Вінниця, взагалі дуже приємні враження від спілкування. Для спрямування нашої діяльності ми маємо на меті за два тижні створити стратегічний план організації», — зазначив Олександр Жуков.

 

Проєкт реалізується в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).