Німецький погляд на співпрацю НУО: організації об’єднуються за наявністю спільних інтересів, оскільки вже не потребують так гостро, як у Східній Європі чи в іншій частині світу, відстоювати свої інтереси.

Ще одне інтерв’ю з серії  «Громадянське суспільство, яке змогло. Корисний досвід для українського «третього сектору». В продовження німецького досвіду представляємо інтерв’ю з керівником організації Євросоціал (EUROSOZIAL e. V.) – паном Кшиштофом Балоном – польським та німецьким громадським діячем,  одним із засновників польської федерації неурядових організацій WRZOS, засновником та керівником організації EUROSOZIAL e. V., яка входить до національної структури німецької парасолькової федерації  Паритет та здійснює представництво інтересів Паритету в міжнародних організаціях.

В інтерв’ю Пан Кшиштоф розповідає чим німецькі організації відмінні від організацій в східній Європі, зокрема і пояснює, чому в Німеччині немає жодної федерації НУО, яка б об’єднувала всі неурядові організації регіону або країни, незалежно від спрямування.

 

************************

Федерація або союз/спілка (Der Paritätische) бачить себе як об’єднання солідарних та самостійних ініціатив, організацій та установ, що працюють у сфері соціальної роботи. До Паритету входять  такі організації, як:  Соціальний союз, Союз Робочих-самаритян (Arbeiter-Samariter-Bund), Народна солідарність (Volkssolidarität), Німецьке об’єднання молодіжних готелів (Deutsche Jugendherbergswerk), Спілка батьків і матерів одинаків (Verband alleinstehender Väter und Mütter), Німецька спілка захисту дітей (Deutsche Kinderschutzbund), «За сім’ю» (Pro Familia), будинки жінок, організації іммігрантів, ініціативи безробітних і багато груп самодопомоги в області здоров’я. Під дахом Паритету всі вони отримують однакові шанси для розвитку і реалізації своїх уявлень про соціальну роботу за умови, що вони повністю згідні з засадничими принципами федерації. Паритет вважає демократичні переконання, терпимість і відкритість необхідною основою соціальної роботи.

Паритет заснований після першої світової війни як цільове об’єднання недержавних лікарень. Згодом Паритет став одним з провідних визнаних об’єднань недержавної благодійної допомоги, в яке входить понад 9 000 організацій та  ініціатив з широким спектром соціальних робіт. Паритет вважається одним із найсильніших об’єднань у сфері самодопомоги, соціальній та сфері охорони здоров’я. Паритет досить великий, щоб мати вагу в суспільстві та змусити прислухатися до вимог своїх членів; але, водночас, він і не дуже великий, так що може реагувати на потреби своїх членів.

 

Паритет – широко тематична федерація неурядових організацій з соціальним ухилом.

Паритет Нижньої Саксонії (одного з регіонів (землі) федеративної республіки Німеччина) на цей момент включає 864 членські організації. Це досить різні організації, які працюють з різними цільовими групами  – діти, молодь, люди старшого віку, люди з інвалідністю, заклади освіти, медичні установи тощо. Відтак організації всередині Паритету Нижньої Саксонії створили 18 тематичних груп, в які об’єднуються організації, що займаються схожою діяльністю. Сам перелік тематичних груп дає уявлення, якою діяльністю займаються німецькі неурядові організації та які послуги надаються місцевим жителям.  Станом на грудень 2018 року діють наступні тематичні групи:

  • Групи самодопомоги літнім людям;
  • Волонтерські Агенції;
  • Організації, що консультують та підтримують групи самодопомоги різних напрямків (ці організації мають, наприклад зал, необхідне обладнання, для забезпечення зустрічей груп самодопомоги);
  • Групи самодопомоги з окремих медичних питань (об’єднує людей, що мають специфічні або хронічні захворювання);
  • Група організацій, що об’єднує понадрегіональні організації (наприклад, шпиталі);
  • Організації, що працюють для людей з інвалідністю;
  • Інтеграційна робота та забезпечення проживання (для бездомних осіб);
  • Служба медичного догляду (наприклад, за старшими людьми)
  • Психіатрія;
  • Логопедія;
  • Організації, що займаються особами з нарко- та алкозалежностями;
  • Міграція та інтеграція (організації, що працюють з мігрантами та біженцями);
  • Освіта (об’єднує організації, які опікуються школами, клубами та вищими навчальними закладами);
  • Дитячі садочки;
  • Жінка та родина;
  • Організації, що працюють з молоддю (одна з найбільших тематичних груп, що налічує понад 120 організацій);
  • Заміські шкільні будинки ( організації, що опікуються заміськими будинками, де під час літніх канікул школярі можуть відпочивати – німецька традиція з 19 століття);
  • Ясла (організації, що опікуються дітьми віком від 2-х місяців до 3-х років);

 

Окрім цих тематичних груп організації об’єднуються за інтересами в робочі групи по обговоренню різних тематичних документів. Кілька прикладів існуючих робочих груп Паритету Нижньої Саксонії:

  • Актуальне законодавство про працю;
  • Актуальні питання роботи з недієздатними (в правовому сенсі) особами;
  • Допомога особам, які звільняються з ув’язнення;
  • Консультації з питань боргів.
  • тощо

 

Підтримка складної молоді. Приклад, як німецький підхід соціальної підтримки функціонує на практиці.

Один зі способів підтримки складних дітей та молоді (так звані «важкі діти», які неодноразово скоювали правопорушення, а тому числі і кримінальні) в Німеччині, який досить часто зустрічається, працює наступним чином:

  1. Якщо родина має проблеми з вихованням підлітка, згідно з книгою 8 соціального кодексу для дітей та молоді цей підліток має право на допомогу. Варто зауважити, що йдеться про те, що право має не родина, а саме підліток.
  2. Згідно законодавства Німеччини місто або район має заплатити за таку допомогу. Немає інших джерел фінансування, окрім цього (з іншими категоріями може бути по-різному, але в даному випадку це лише одне єдине джерело фінансування – або місто, або район).
  3. Якщо на території міста, де живе цей підліток діє неурядова організація, яка займається такою діяльністю і має досвід у цій сфері, то міські служби не мають права пропонувати свої послуги. Тут вступає в дію принцип субсидіарності. Цей термін прийшов з християнських вчень і означає: якщо певну проблему можна вирішити на нижчому рівні («нижчому» в даному випадку означає ближче до людей), то не потрібно її передавати на вищі рівні, де відстань до людини буде збільшуватись.
  4. Якщо на такому місцевому рівні є діюча неурядова організація, і вона дізнається про таку проблему в родині (від родини, від сусідів, від поліції тощо), то її працівник може звернутися до родини і повідомити, що є можливість отримати допомогу від органу місцевого самоврядування. Коли родина зголошується на пропозицію, тоді спільно з представником міської ради та неурядовою організацією розробляється план допомоги, де визначається, що можна зробити, аби це було корисно для підлітка і вирішило проблему. І, залежно від ситуації, це може бути або допомога родині щодо методик, як краще виховувати дітей чи підлітків; або може бути прийнято рішення про ізоляцію підлітка від місця, де він живе, щоб уникнути шкідливого впливу сусідських підлітків; або будь що інше. Після цього план затверджує міська влада (практика показує, що не може не затвердити, бо тоді родина чи НУО може звернутися до суду з вимогою надати необхідну допомогу і виграє таку справу), і вже після цього надається обумовлена допомога, що триває обумовлену кількість часу (наприклад рік або два, чи три роки). На практиці це виглядає таким чином, що громадська організація отримує кошти на допомогу цій молодій людині і надає їй необхідну підтримку. Це досить значні кошти. Інколи це може бути 100 чи 150 Євро на 1 день (скільки саме коштів має заплатити міська влада, обумовлюється в процесі переговорів між НУО та місцевою владою). Але якщо організація не справляється зі своїми обов’язками, підліток не задоволений результатами, тоді  він може звернутися до міської влади і замінити одну організацію на іншу. Якби таких неурядових організацій не було, або не працював принцип «субсидіарності», міська влада сама могла б надавати послуги підлітку, але у працівників не було б жодної мотивації робити свою роботу добре або за помірні кошти. Якщо немає конкуренції, то це буде зроблено дорого і неякісно.

 

Щоб надавати соціальні послуги дітям та молоді, в тому числі освітнього характеру, спочатку необхідно пройти перевірку та отримати сертифікат відповідності.

Не всі організації можуть претендувати на замовлення від органів місцевого самоврядування у сфері соціальних послуг. Перш ніж отримати замовлення, організація повинна пройти перевірку спроможності та отримати позитивне рішення від органів місцевого самоврядування. Для цього організація збирає необхідні документи та подає заявку. Пізніше працівники спеціалізованого міського відділу проводять оцінку, і у випадку схвалення рішенням місцевої ради така організація отримує сертифікат, який їй надає право пропонувати соціальні послуги мешканцям, наприклад, молоді чи дітям.

Організації, які організовують культурні події, або опікуються будинками культури не потребують сертифікації, але зазвичай при цьому мають менше шансів на фінансову підтримку з боку міської адміністрації. Часто неурядові організації починають із загальної культурної діяльності, а пізніше вже  отримують необхідний досвід для отримання ліцензії в сфері соціальних послуг.

 

В Німеччині немає федерацій, що об’єднують неурядові організації всіх напрямків.

Порівняно з Польщею або іншими країнами Східної та центральної Європи в Німеччині немає жодної федерації НУО, яка б об’єднувала всі неурядові організації регіону або країни, незалежно від спрямування. Організації об’єднуються за наявністю спільних інтересів. Якщо подумати, що може об’єднувати німецькі НУО різних напрямків діяльності, то це дуже мало речей. До того ж, вони вже давно включені в німецьке правове поле і мають тривалу історію застосування. Наприклад, якщо взяти питання свободи діяльності НУО, простота реєстрації, доступ до публічних фінансів тощо, то на цей момент всі ці питання регламентує закон про неурядові організації. Він є частиною цивільного кодексу (§22-32). Цей кодекс вступив у дію 1 січня 1900 року і на сьогодні діє вже 118 років. За цей час ключові підходи цивільного кодексу, а з ним і закону про неурядові організації, не зазнали якихось суттєвих змін. У зв’язку з цим організації навіть не мають потреби думати про захист своїх інтересів, боротьбу за прозорість діяльності публічної влади або доступ до публічних коштів.

 

 

Bank für Sozialwirtschaft – банк, який заклали громадські організації Німеччини.

Ще перед другою світовою війною великі неурядові організації Німеччини створили банк. Формально банк є прибутковою організацією, оскільки правовий статус інакшого не передбачає, але фактично це неприбуткова організація. Неурядові організації-засновники входять у програмну раду і таким чином впливають на політику банку щодо неурядових організацій. Дякуючи цьому, банк краще розуміє ситуацію, в якій працюють неурядові організації, зокрема це стосується політики кредитування. Наприклад, неурядова організація, шукаючи кредитні кошти для своєї діяльності, має показати свою платоспроможність. Для комерційних установ це може бути нерухоме або рухоме майно, фінансовий стан, показники аудиту тощо. Неурядові організації цього не можуть показати, але натомість мають, наприклад, лист з міністерства, де зазначається: «сподіваємося, що наступного року ми будемо мати співпрацю з вашою організацією в питанні вирішення соціальних проблем…». Для звичайних комерційних банків це просто папірець, який нічого не означає. Але Bank für Sozialwirtschaft розуміє механізми діяльності НУО Німеччини і знає, що здебільшого це означає готовність міністерства підтримувати цю організацію в наступному році, тож без проблем надає такій організації необхідний кредит, який часто потрібний на досить короткий період для покриття операційних витрат. Крім того, працівники цього банку слідкують за різними тенденціями (зокрема щодо зростання кількості людей, які мають наркотичну та алкогольну залежність), тож, спираючись на ці дані, розуміють, що організація, яка працює з цими категоріями, матиме замовлення на свої послуги в майбутньому. Звичайно, інші банки не розуміються на всіх деталях роботи неурядових організацій в Німеччині, тому можуть відмовити організаціям в наданні кредиту.

 

Про що варто подумати при створенні федерацій неурядових організацій?

При створенні федерації неурядових організацій важливо визначити, що може об’єднати неурядові організації майбутньої федерації. Також одразу варто знати, наскільки великою має бути федерація. Наприклад, якщо це має бути федерація, що об’єднуватиме 200 організацій, потрібно подумати чи знайдеться спільна потреба для цих 200 організацій. Якщо ж такої потреби або ідеї не буде – неможливо буде і створити таке об’єднання.

Навіть якщо спочатку організації будуть співпрацювати, здійснювати спільну діяльність, рано чи пізно через різні зацікавлення інтерес до спільної роботи буде зменшуватися. Тому дуже важливо, щоб організації всередині федерації діяли разом та підтримували одна одну, а для цього всі члени об’єднання повинні чітко розуміти, для чого  вони це мають робити.  Іноді краще мати федерацію з 50 чи 100 активних організацій, ніж з 800 неактивних.

Спільними для неурядових організацій можуть бути різні ідеї та напрямки роботи. Наприклад, розвиток сільських територій, районів чи маленьких міст. Ця ідея може об’єднати освітні, культурні, екологічні, соціальні, молодіжні та багато інших організацій у справі надання якісних послуг жителям таких місцевостей, забезпеченню їхніх прав на якісну освіту, екологію, культурні соціальні чи медичні послуги .

Якщо говорити про Паритет, то вперше федерація виникла в 1925 році, але в часи Гітлера була закрита. Відтак відродилася вона лише у 1949 році. Спочатку це було трохи більше 10 організацій, але з часом приєднувалися все нові і нові об’єднання, в тому числі і різного спрямування (освітні, культурні, групи самодопомоги, медичні, організації, що працюють з біженцями та мігрантами тощо. Тому можна сказати, що в цій федерації немає добре продуманої концепції, яка б об’єднувала всі 864 організації.  Є лише досить загальне гасло: відкритість, різнорідність, толерантність та політична і релігійна незаангажованість.

 

Небезпеки, які криються за діяльністю федерацій НУО.

Дуже важливо підтримувати безпосередній зв’язок членських організацій з офісом федерації. Існуючі моделі фінансування неурядових організацій та федерацій часто несуть у собі небезпеку, коли центральний офіс федерації стає відірваним від своїх членських організацій. Директор, дбаючи про працівників офісу пише нові проекти, але інколи, за пошуком стабільного фінансування для центрального офісу, втрачається сама суть федерації – зв’язок, взаємодія та взаємопідтримка між організаціями  та центральним офісом як репрезентантом ключових потреб членських організацій. Дуже важливо (хоч і досить непросто за різних моделей фінансування) зберегти баланс між підтримкою членських організацій та активним залученням проектного фінансування центральним офісом. Разом з тим членські організації повинні відчувати вагу свого внеску у життя федерації, а не лише вдавати для обраного керівництва «важливість».

 

Записав: Юрій Степанець

 

Дослідження проводилось завдяки фінансовій підтримці Prague Civil Society Centre. Зміст публікації не обов’язково є відображенням поглядів Prague Civil Society Centre.