Німецький досвід у сфері співпраці НУО: рівні шанси для організацій та захист найважливіших інтересів

Продовжуємо публікувати цікаві інтерв’ю з серії  «Громадянське суспільство, яке змогло. Корисний досвід для українського «третього сектору». Цього разу представляємо інтерв’ю з почесним головою федерації «Паритет» землі Нижня Саксонія – Гюнтер Фамула. А перед самим інтерв’ю невеликий екскурс в те, яким чином побудовані взаємовідносини між організаціями в німецьких об’єднаннях НУО.

*************************************

 

Більшість німецьких організацій об’єднані в шість національних парасолькових організацій:

  1. die Arbeiterwohlfahrt (AWO) mit Sitz in Berlin
  2. der Deutsche Caritasverband (DCV) mit Sitz in Freiburg im Breisgau – für die römisch-katholische Wohlfahrtspflege
  3. der Deutsche Paritätische Wohlfahrtsverband (Der PARITÄTISCHE) mit Sitz in Berlin
  4. das Deutsche Rote Kreuz (DRK) mit Sitz in Berlin
  5. die Diakonie Deutschland im Evangelischen Werk für Diakonie und Entwicklung mit Sitz in Berlin – für die evangelische Wohlfahrtspflege
  6. die Zentralwohlfahrtsstelle der Juden in Deutschland (ZWST) mit Sitz in Frankfurt am Main – für die jüdische Wohlfahrtspflege

Для кращого розуміння, як працюють ці об’єднання, було обрано федерацію Паритет  (Der Paritätische). Це єдина з федерацій національного рівня, яка не має політичного чи релігійного забарвлення і об’єднує організації, які працюють у сфері соціальної роботи.  Також спільнота декларує підхід рівності для всіх організацій-членів (що вважається досить суттєвим, бо не всі федерації мають рівні можливості для організацій: інколи великі об’єднання мають 3 чи більше голосів, в той час як менші – тільки один).

Паритет – це федерація організацій, у яку входять більш, як  9 тисяч організацій з усієї Німеччини. В рамках федерації об’єднані організації, які працюють у соціальній сфер,і виконуючи на замовлення місцевого самоврядування роботу в цьому напрямку. Можна сказати, що делегування неурядовим організаціям виконання і цієї роботи є певною традицією в Німеччині, якій вже більш ніж 100 років. Неурядові організації завжди надавали соціальні послуги  краще і дешевше, ніж структури самоврядування чи бізнес. Відтак з часом майже всю роботу, пов’язану з підтримкою літніх людей, адміністрування будинків для бездомних, адміністрування роботи  соціальних центрів для молоді і навіть робота з людьми, що мають алкогольну залежність, здійснюють саме неурядові організації.

 

Більшості німецьких НУО вигідно бути членами парасолькових організацій з цілком прагматичних міркувань.

Наповнення бюджету федерацій відбувається наступним чином: членські організації сплачують членські внески до федерації (наприклад, до Паритету) у вигляді відсотку від зарплатні залучених працівників. Припустимо, якщо зарплата працівника становила 1000 Євро, то з цієї суми 1% (10 Євро) організація сплачує як внесок до федерації. Саме тому в Німеччині дуже важливим показником успішності федерації є кількість працівників, які працюють у рамках проектів, або їх членів. Більше працівників – більше членських внесків.

Для неурядових організацій Німеччини бути членом однієї з шести федерацій також досить вигідно. Найкраще видно 2 причини, чому організаціям вигідно працювати разом з федерацією:

  1. Можливість домовитися про кращі умови співпраці з самоврядуванням Німеччини. Наприклад, керівники федерації на рівні регіону можуть домовитися з соціальними службами, що година роботи працівника, який займається з пенсіонерами може становити 10 євро. Або, наприклад, 100 Євро в місяць за особу, з якою організація буде працювати.
  2. Також федерація може мати вигідні умови для членських організацій щодо купівлі техніки чи витратних матеріалів для роботи. Федерація, наприклад, може підписати угоду з автовиробником або дилером, згідно якої організації можуть мати на 15% і навіть 20% нижчу від ринкових цін вартість автомобілів. Для автовиробника це вигідно, бо якщо в федерації 9 тисяч організацій, і потенційно всі вони купуватимуть автомобілі саме цієї марки то продажі будуть сильно рости. Часто це стосується, як автомобілів для організації, так і автомобілів для самих працівників. Для автовиробника це означає, що така федерація кожні 2 роки може купити 5-7 тисяч нових автомобілів. Такий самий підхід використовується щодо комп’ютерної техніки, меблів, готелів, конференц-залів… всього, що потрібно організаціям для роботи.

Якщо організація не є членом федерації, вона сама має домовитися про все з самоврядуванням чи бізнесом. І, наприклад, якщо організація, яка не входить до жодного об’єднання НУО, приходить до органу місцевого самоврядування підписувати соціальну угоду щодо супроводу пенсіонерів, працівники самоврядування можуть сказати, що мають лише 7 Євро на годину або 60 Євро на таку особу за місяць, і все. Домовлятися, вести переговори, обґрунтовувати, що ОМС має заплатити більше за таку роботу, одній організації буде досить складно. Звісна річ, що автомобіль та іншу  техніку така організація теж має купити за повну ціну.

За словами німецьких організацій 99% всіх німецьких НУО входять в одну з шести парасолькових організацій. Оскільки кожен регіон або земля має свій окремий відділ статистики і не має чогось такого, як національна служба статистики, то ніхто не може сказати, скільки всього неурядових організацій існує в Німеччині, і скільки з них є членами об’єднань НУО. Окрім захисту своїх економічних інтересів та прав працівників, неурядові організації отримують фінансову підтримку на здійснення діяльності (з власних коштів, за рахунок членських внесків інших організацій або місцевих чи державних коштів);  доступ до освітніх та навчальних програм (знайомство з новими методиками, результатами досліджень, навчання нових працівників, отримання інформації про процедури отримання сертифікатів); інформаційна підтримка; надання послуг для організацій (бухгалтерські послуги, юридична підтримка, поширення інформації про діяльність організації в локальних і регіональних медіа).

 

 Гюнтер Фамула, почесний голова Федерації Паритет в Нижній Саксонії. Важливо, щоб організації, які входять до федерації, відчували увагу до своїх потреб, свою цінність для всієї структури. І щоб у організацій ніколи не було враження, ніби вони залишилися наодинці зі своїми потребами чи проблемами. 

В 1949 році 7 громадських організацій нашого регіону вирішили, що мусять щось зробити для покращення якості надання  соціальних послуг. Так була створена федерація (союз, спілка)  Паритет в Нижній Саксонії. В 2019-му маємо ювілей – 70 років діяльності.  В 60-х роках У Німеччині одними з найбільш активних груп самодопомоги були люди старшого віку та особи з інвалідністю. Дякуючи їхній активності було створено досить багато громадських організацій. Лідери громадських організацій розуміли – якщо хочуть мати якісь важливі зміни в соціальній сфері, то мусять взяти справу в свої руки. І зараз майже всі організації, які були створені в той час, є членськими організаціями нашого союзу.

Зараз членами союзу Паритет є громадські організації, які працюють у всіх можливих напрямках: робота з людьми з інвалідністю, підтримка родин, робота з людьми старшого віку, молоддю.

В Німеччині є 6 головних парасолькових організацій. Партитет – це єдина велика федерація, яка об’єднує організації, незалежно від їхньої релігійної приналежності чи політичних поглядів. Члени Паритету можуть дозволити собі бути такими, якими вони є насправді, і не відчувати при цьому жодної дискримінації. Всі членські організації Паритету можуть розраховувати на уважне та толерантне ставлення до себе, підтримку в разі необхідності, дружню настанову чи добрий приклад.

 

Неурядові організації соціального спрямування в Німеччині мають першість над міськими службами.

Це більш як 100-літня традиція в Німеччині. Тут діє певний механізм, який ми називаємо принцип «субсидіарності». Цей принцип надає громадським організаціям першість над структурами органів місцевого  самоврядування, якщо йдеться про надання соціальних послуг населенню. Досвід Німеччини показує, що громадські організації краще і ефективніше можуть надавати послуги  в соціальній сфері, ніж органи місцевого самоврядування чи бізнес. Треба сказати, що організації виборювали це право, показуючи свою ефективність щоденною працею. Певною мірою громадські організації і зараз продовжують відстоювати свої права та право надавати соціальні послуги. Цей процес є частиною постійних переговорів між громадськими організаціями та органами місцевого самоврядування щодо кооперації та пошуку компромісів. Звичайно, що обидві сторони –  і НУО, і ОМС – кожен намагається задовільнити в процесі переговорів найбільш важливі позиції представників свого сектору.

 

Чому організації вступають до Паритету ?

Це досить різні причини. Для когось це фінансова підтримка, для когось – освітня, для інших – захист інтересів та представництво.  Якщо говорити про фінансовий інтерес організацій входити в одну із шести парасолькових федерацій, то у різних організацій ситуація є різною.  Великі організації, які входять до Паритету, не мають потреби фінансової підтримки, оскільки мають достатньо коштів на здійснення своєї діяльності. Але Паритет має певні фінансові ресурси для підтримки невеликих організацій або нових організацій, що не мають великого досвіду в діяльності. Маємо щорічно для цих потреб 600 тис. Євро для організацій нашого регіону. Це кошти, які ми частково отримуємо як членські внески від організацій, та кошти на підтримку діяльності НУО від регіональних влад.

Маємо досить розвинену регіональну структуру. У федерації є  відділення в найбільших містах регіону. В цих містах, наші відділення надають консультаційну підтримку організаціям, які цього потребують. Дякуючи цьому, можемо підтримати організації і тут – в нашому головному офісі, і в наших районних відділеннях. Ця підтримка стосується різних напрямків роботи організації, але серед іншого – консультуємо, як можна вплинути на політики чи процедури в певній сфері діяльності організацій. Завдяки такий різносторонній допомозі наші членські організації відчувають, що вони не лишаються один на один зі своїми проблемами, а мають підтримку від районного відділення, від регіонального, а при потребі – і національного.

Комунікація всередині федерації.

Поширюємо важливу інформацію, яку отримуємо з джерел національного рівня. Часом організовуємо зустрічі членських організацій згідно їх зацікавлень у формі робочих груп по напрямках або темах, які найбільш цікаві організаціям. Це можуть бути, наприклад, зустрічі організацій, які займаються молоддю, старшими людьми, особами з інвалідністю; догляд за старшими людьми; робота в міжнародних проектах. В нашому регіоні маємо на цей момент 18 різних робочих груп. І на таких зустрічах організації з одного боку обмінюються новинами і досвідом, а з іншого – отримують цікаву інформацію зі сфер своєї діяльності. А ще це можливість представникам організацій зустрітися, обговорити різні робочі ситуації, подумати про спільні плани на майбутнє.

 

Записав: Юрій Степанець

 

Дослідження проводилось завдяки фінансовій підтримці Prague Civil Society Centre. Зміст публікації не обов’язково є відображенням поглядів Prague Civil Society Centre.