Юстина Охензан: “Федерація НУО повинна відстоювати позиції та потреби неурядового сектору там, де поодинокі організації не можуть цього зробити: силу говорити тоді, коли інші мовчать, нам дає авторитет серед мешканців, фінансова незалежність та увага ЗМІ”

Ще одне інтерв’ю з серії  «Громадянське суспільство, яке змогло. Корисний досвід для українського «третього сектору». Цього разу пропонуємо познайомитись з досвідом однієї з найбільших і водночас найстаріших федерацій регіональних НУО Польщі – WRK – об’єднання «Координаційна рада Великопольщі. Розповідає про роботу, завдання і виклики федерації, її багаторічна керівник Юстина Охензан. Ця розмова була записана під час перебування на з’їзді німецької федерації НУО «Паритет» землі Нижня Саксонія в місті Гановер 17 листопада 2018 року.  Атмосфера з’їзду об’єднання німецьких НУО, яке діє понад 70 років дає змогу з одного боку подивитись на свою роботу через призму досягнень німецьких неурядових організацій та мати добрий приклад для подальшого зростання.  Пані Юстина переконана, що федерація повинна відстоювати позиції та потреби неурядового сектору там, де поодинокі організації не можуть цього зробити: силу говорити тоді, коли інші мовчать, нам дає авторитет серед мешканців, фінансова незалежність та увага ЗМІ. 

 

*********************

Координаційна рада Великопольщі є найбільшою федерацією НУО організацій Великопольського воєводства і об’єднує понад 200 НУО  та інших соціальних організацій (фонди, асоціації, соціальні кооперативи) з усього регіону. Федерація працює в недержавному секторі вже понад 25 років. За час свого існування федерація підтримала кілька тисяч організацій, надаючи їм різного роду підтримку. Федерація об’єднує професіоналів і ентузіастів, тому знає все про організації.

Федерація спрямовує свою діяльність на:

  • Посилення спроможності неурядових організацій, асоціацій, соціальних кооперативів, неприбуткових організацій, місцевих лідерів, та громадських активістів;
  • Створення нових соціальних ініціатив, розвиток і співробітництво між організаціями;
  • Популяризації серед мешканців регіону громадської активності та волонтерства;
  • Формування культури діалогу між організаціями та різними рівнями ОМС та адміністрацій.

Протягом кількох років федерація керує Регіональним волонтерським центром у Познані і координує роботу 17 місцевих волонтерських центрів у Великопольському воєводстві.
У 2012 році федерація створила та адмініструє Познаньський центр підтримки неурядових організацій та волонтерів (Inkubator Aktywności Społecznej WRK / Centrum Bukowska у приміщенні, наданому муніципалітетом міста Познань). Цей центр співфінансується з власних коштів федерації для того, щоб познаньські організації та активісти мали вільний простір для своєї діяльності.

 

Юстина Охензан:  Працювати в федерації означає працювати з лідерами, і це щось зовсім інше, ніж робота у звичайній неурядовій організації.

В нашій федерації більш як 250 організацій. Ми не намагаємося зробити так, щоб до нас увійшли всі організації регіону із причин процедурних: з більшою кількістю організацій складніше тримати контакт. А також, можна сказати, що в Польщі не завжди організації відчувають потребу входити до формалізованих об’єднань. Місія нашої федерації – це підтримка існуючих організацій, а також людей, які хотіли би брати участь в громадському житті. Це можна робити або через створення організацій – різноманітних правових форм, або через участь у громадському житті в якості волонтерів – адже, щоб бути активним у громадському житті, не завжди потрібно створювати окрему організацію. Достатньо, щоб людина була активною, щоб вона була відповідальною за квартал, вулицю, місто чи якусь певну групу. А вже пізніше, коли людина певний час приймала активну участь у громадському житті, вона може вирішити, що робити далі: залишитися членом існуючих організацій, створювати окрему організацію, або, не формалізуючись, просто співпрацювати з активними організаціями.

Нашим гаслом є: Будуємо громадську активність – приєднуйся до нас.  В цьому гаслі, яке ми використовуємо, важливо те, що воно достатньо просте і зрозуміле для звичайних людей. При розмові з людьми, які зазвичай не цікавляться організаціями, важливо не заплутувати їх різними складними словами і поняттями, різними типами організацій і подібними речами. Здається, що згідно досліджень, проведених у Польщі, тільки 10% людей точно розуміють, що таке неурядова організація, а вже чим відрізняється фонд від організації чи асоціації – це вже загалом мало хто знає. Найбільше люди в Польщі під НУО розуміють «громадська організація» – це ніби громадяни щось роблять разом. Ми намагаємося в спілкуванні з людьми уникати слів з нашої так званої «новомови», бо люди просто цього всього не зрозуміють.  Також важливо відзначити, що зараз людям в Польщі така назва, як неурядова організація, асоціюється з структурованістю, а відтак з адміністрацією чи владою. Відтак ми намагаємося спочатку розповісти, що ми робимо, а вже потім розповідаємо, яка правова форма в цього.

 

Багато НУО потребує простої допомоги з підготовкою звітів –  і отримують таку допомогу від нас.

Говорячи про організації, які вже створені та діють, можна сказати, що організації в нашому регіоні (Великопольському воєводстві) є дуже різними. Більшість організацій не заробляє якихось постійних коштів, оскільки це ніколи не було їхньою ціллю, адже організації створюються, щоб люди могли зустрічатися між собою, проводити час, спільно реалізовувати якісь свої хобі, допомагати один одному… і ми допомагаємо таким організаціям в різних правових та формальних аспектах. Наприклад, готувати різного типу звіти (до податкової, до статистики, до різних міністерств) та вчасно їх здавати. І часом організації хочуть стати членами нашої федерації, щоб отримувати таку допомогу. Можна сказати, що ми вже не займаємося промоцією нашої федерації, а організації самі нас знаходять і подають документи на вступ.

 

Бути лідером для лідерів – це менеджмент зовсім іншого рівня. 

В нашому регіоні лідери НУО є досить темпераментними особами. Завдяки чому ці лідери організацій, які є також досить активними і багато роблять у сферах, якими займаються, але, на жаль, зовсім не вміють співпрацювати з іншими, такими ж активними лідерами. І тому, я вважаю, що бути керівником федерації неурядових організацій на рівні взаємодії з членськими організаціями – це зовсім інший рівень менеджменту. Можна сказати, що це менеджмент (управління) горизонтальною структурою. Це не так, що мене обрали керівником, і я здійснюю управління як лідер, всі мене слухаються і підтримують.  Потрібно завжди пам’ятати, що я маю справу виключно з іншими лідерами. І можна сказати, що менеджмент лідерів – це щось зовсім інше, ніж в звичайній організації, де лідера слухають «по замовчуванню». В федерації лідерство потрібно демонструвати щодня.

 

250 організацій створюють «серце» нашої федерації.

Наша структура досить проста. Найважливішим органом є загальні збори, які проходять 1 раз в рік, і це, можна сказати, є «серцем» нашої організації.  Загальні збори складаються з окремих організацій, яких у нашому випадку понад 250.  За нашим статутом ми маємо різних за статусом членів: маємо звичайних членів, що мають право голосу, беруть участь у виборі керівництва, самі можуть висувати кандидатури до керівництва федерацією, а також маємо асоційованих членів, які з нами співпрацюють, можуть використовувати нашу допомогу, але водночас не мають таких прав, як звичайні члени.

Наша федерація об’єднує організації досить різні за своїм спрямуванням, тобто нас можна назвати федерацією, яка об’єднує НУО всіх напрямків (і соціальних, і екологічних, і молодіжних…). У зв’язку з цим ми не створюємо комітети всередині федерації, а діємо у відповідності до потреб організації. Що на практиці означає, що організації, наприклад, зголошують певну проблему, і тоді ми у відповідь створюємо робочі групи на вирішення цієї проблеми. До прикладу, 2 роки тому ми працювали над стандартами нашої федерації, і тоді була створена робоча група, яка випрацювала ці стандарти, провела консультації з усіма членськими організаціями, та на чергових загальних зборах стандарти затвердили. Або якщо відбулись якісь зміни в законодавстві Польщі, які істотно можуть вплинути на нашу діяльність, ми у відповідь створюємо робочу групу і запрошуємо в неї зацікавлені організації (через розсилку, особисті зустрічі), які пізніше збираються, опрацьовують проблему і потім результати їх роботи залежно від ситуації відсилаються міністерству, або іншим федераціям НУО.

 

Співпрацюємо з ОМС для спрощення та покращення взаємовідносин для самоврядування та НУО.

Співпрацюємо з ОМС регіону на 2-х різних рівнях. По-перше, на рівні консультацій та програмної підтримки (проведення консультацій, надання рекомендацій від нас і наших членів).  По-друге, ми також виступаємо як речники. До прикладу, звертається до нас якась з наших членських організацій, що працює на локальному рівні (наприклад, на рівні гміни), і просить нас, щоб ми обговорили з представниками адміністрації гміни, або пояснили їм, що, наприклад, якісь з процедур, які там застосовуються, не є обов’язковими, або ці процедури можна зробити простіше, щоб не створювати додаткового навантаження на НУО.  Тоді ми зустрічаємося з адміністрацію такої гміни і показуємо через приклади, що в інших гмінах нашого регіону це працює інакше і спрощує життя не лише НУО, але й адміністраціям. Також наголошуємо, що це повністю відповідає законодавству Польщі і успішно реалізовано в сусідніх гмінах, відтак не потрібно вигадувати нічого, а просто вже брати і застосовувати готові рішення.

Інколи самі представники адміністрацій зголошуються до нас з проханням проконсультувати їх, чи правильно вони прописали умови конкурсу для НУО, або чи ми могли б для них розробити чи дати вже готове рішення для таких конкурсів (часто чиновники в адміністраціях взагалі не мають контактів своїх колег з інших гмін, на відміну від представників НУО, які, дякуючи федерації, добре знають один одного і можуть швидко обмінюватися інформацією щодо різних процедур).

 

Що робить нашу федерацію впливовою?

Це кілька речей. Наша федерація працює з 1994 року, тобто вже 24 роки. Вже з 1991 року організації почали працювати між собою на неформальному рівні, і після 3-х років такої роботи було вирішено створити об’єднання. Пізніше організації зрозуміли, що можуть бути більш впливовими, якщо будуть працювати як федерація. Тобто органи самоврядування в регіоні знають, хто ми, знають нашу історію, принципи діяльності та репутацію. Так само, як і НУО регіону, знають нас і тому прагнуть співпрацювати. Але, окрім історії, ми ще маємо досить розгалужену мережу організацій та контактів. Співпрацюємо з мережею освітніх центрів для людей з інвалідністю, яких в нашому регіоні понад 80 (в кожному повіті), також маємо свою мережу центрів волонтерства в регіоні. І саме тому можемо дуже легко або поширити інформацію, або навпаки отримати інформацію про щось з будь-якої точки воєводства, навіть з найбільш віддалених гмін і повітів. А окрім того, в центрі нашого воєводства – Познані діють ще дві наших програми: центр волонтерства та центр підтримки НУО. Для місцевої влади ці центри є найбільш авторитетними, якщо йдеться про консультації, про сфери діяльності НУО, або зміни в законодавстві.

 

Роль лідера у федерації важко переоцінити.

Треба сказати, що досить багато залежить від лідерів федерації, їх компетентності та авторитету. Я, наприклад, намагаюсь досить багато їздити по різних містах нашого регіону, зустрічаюся з різними організаціями. Це дуже важливо – відвідувати різні міста, розмовляти з людьми, бачити, в яких умовах ці організації працюють. Інколи маємо запит на такі візити від органів місцевого самоврядування з якогось міста. Пам’ятаю, в одному з міст якось в один час зареєструвалося кілька нових  організацій і в цей момент мені зателефонували з міської ради та попросили приїхати, щоб розповісти цим організаціям про різні моменти в законодавстві, які стосуються цих організацій, про можливості, які відкриваються. Коли ми приїхали, то побачили, що на зустріч прийшло також багато інших організації з цього міста, щоб «освіжити» інформацію в цій темі. І, звичайно, на першій, офіційній частині зустрічі, їм може бути не так цікаво, але вони залишаються на другу частину. В цій частині я вже намагаюся створити атмосферу довіри, щоб можна було відкрито поговорити про проблеми, які організації мають з місцевою владою, або потреби, які мають (освітні, фінансові..). На таких зустрічах дуже важливо, щоб на початку люди познайомилися, розповіли, хто вони і чим займаються. Дуже часто відбувалося так, що організації ніби і працюють в одному місті чи районі, але або не знають один про одного, або в цей момент працюють в різних організаціях. На кожній такій зустрічі ми бачимо, як люди після такого «знайомства» підходять один до одного і кажуть: « о як цікаво ти цим займаєшся, а я якраз думаю про цей напрямок».

 

Відстоюємо не свої інтереси, а дбаємо про потреби всього третього сектору регіону.

Коли я розмовляю з регіональною владою, то завжди показую, що потребуємо змін в тій чи інші сфері не для себе, а для всього третього сектору регіону – і членських організацій нашої федерації, і тих організацій, які діють окремо або співпрацюють з нами, але не входять в структуру федерації. Знаючи, скільки за нами організацій, вони розуміють, що треба з нами розмовляти, як з важливим партнером. Звичайно, ми ще не на рівні німецьких федерацій НУО, які, наприклад, ведуть переговори з місцевою владою про вартість години роботи працівників НУО, що надають соціальні послуги. Але найближчим часом плануємо розпочати переговори з місцевою владою про вартість послуг, які НУО нашого регіону надають ОМС, або деталі деяких конкурсів, які ОМС проводять. Це, власне, етап, коли нашому місцевому самоврядуванню потрібно говорити, що, звичайно, волонтерство це хороша ідея, але не можна змушувати людей, щоб вони працювали за копійки. Бо в нас на цей час організації часто в таких конкурсах фактично змушені ставити найменшу вартість роботи працівників і, на жаль, дуже часто це фактично офіційно мінімальна зарплата в Польщі.

Чому організації хочуть стати членом федерації?

Згідно досліджень, які ми робили кілька років тому, організації хочуть бути членами нашої федерації з кількох причин. По-перше, потребують актуальної інформації про сфери їх діяльності. По-друге, підтримка з боку федерації консультаціями – щодо законодавства, ведення бухгалтерського обліку, маркетингу послуг, які НУО надають ОМС або місцевим мешканцям, і багато інших тем.

 

 

Записав: Юрій Степанець

 

Дослідження проводилось завдяки фінансовій підтримці Prague Civil Society Centre. Зміст публікації не обов’язково є відображенням поглядів Prague Civil Society Centre.