Безпритульні тварини: визначення кола проблем у місті Дружківка

Хто має дбати про безпритульних тварин? Взагалі, проблема ця не локальна, а загальнонаціональна, бо кожного дня і в кожному місті, селі чи селищі України можна зустріти собаку чи кішку, які сплять на зупинці громадського транспорту або ж біля магазину, бігають біля дитячого майданчику або на території місцевого ринку. Але час від часу жителі починають скаржитися на погрозу небезпеки життю та здоров’ю, випадки агресії та нападів безпритульних тварин. Водночас, мешканцям громади важливо згуртуватись для запобігання жорстокому поводженню з тваринами, навчитись гуманному і шанобливому сусідство людей і тварин – домашніх, безпритульних, і навіть диких в екосистемі кожного міста. Тому вкрай необхідно шукати саме ту «золоту» середину, вирішуючи проблему у взаємодії з органами місцевого самоврядування.  Як відносяться мешканці та мешканки до проблеми безпритульності тварин? Чи стає безпритульних тварин на вулицях більше? Саме ці та інші хвилюючі питання поставили під час дослідницької прогулянки активісти міста Дружківка, що на Донеччині. Локальний аналіз проходив у межах проєкту  «Життя на межі миру: від громадських ініціатив до громадської безпеки в громадах», що реалізується спілкою «Громадські ініціативи України» у партнерстві з організацією «Точка доступу» у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції, Ініціативна група Дружківки, представниками якої є волонтери та волонтерки  ГФ «Зоопатруль», представники та представниці ГО «Правополіс», «Вік щастя» та «Мотиваційне коло», дослідили проблему безпритульних тварин у місті, визначили коло проблем, пов’язаних з безпритульними тваринами,  а також шукали шляхи подолання явища.

План локального аналізу

Дослідження прийнятної для містян Дружківки концепції вирішення проблеми безпритульних тварин було обрано методи опитування та дослідницької прогулянки з подальшим мапуванням. Основні питання, які було поставлено жителям міста, наступні:

  • Як відносяться мешканці та мешканки Дружківки до проблеми безпритульності тварин у Дружківці?
  • До яких методів скорочення та регулювання чисельності безпритульних тварин схильна більшість мешканців міста.
  • Чи можуть бути безпритульні тварини небезпечними та чи знають містяни про такі випадки?
  • Чи стає безпритульних тварин на вулицях більше ?
  • Які, на  думку містян причини виникнення проблеми з безпритульними тваринами?1
  • Чи готові містяни сприяти зменшенню кількості безпритульних тварин? У який спосіб?
  • Звідки на думку мешканців беруться безпритульні тварини?
  • Хто, на їх думку, повинен вирішувати проблему безпритульних тварин?

Під час проведення локального аналізу було опитано мешканців та мешканок з різних районів міста, а відповіді на питання та інші коментарі учасників було зафіксовано у спеціально сформованих анкетах. Завдяки тому, що прогулянки відбулися у різних районах міста, у підсумку планується зробити мапування для більш наочного представлення результатів, а також визначення районів міста, в яких проблема безпритульних тварин постає найбільш гостро. Представники ініціативної групи повідомили, що у підсумку планується провести офіційну зустріч для місцевих мешканців, представників влади, ЗМІ та поліції, на якій відбудеться презентація результатів.

Наталія Корчак, координаторка з гендерної стратегії та розвитку ГО «Правополіс», фахівчиня з локального аналізу, зазначила: «На етапі безпосереднього опитування мешканців ми застосували метод «Дослідницька прогулянка», під час якої нам вдалося дізнатись думки мешканців на попередньо сформовані питання. На нашу думку, саме цей метод у дослідженні заявленої проблеми є найбільш ефективним для отримання більшої кількості «якісних» відповідей, тобто ті питання та форми їх подачі, які змушують людей відчувати свою залученість та важливість участі у процесі. І через те, що саме на вулиці – місці, де люди безпосередньо контактують з безпритульними тваринами, підвищить їхню відвертість при відповіді на питання. Після закінчення опитування ми плануємо організувати підсумкову зустріч із партнерами, на якій відбудеться дискусія про враження та спостереження. Висновки та нотатки з окремих локацій (за результатами буде зроблено мапування) збираємо у формі підсумкового звіту, у якому будуть представлені систематизовані результати та зауваження по окремих питаннях для більш точного та ефективного реагування на першочергові виклики по вирішенню проблеми».

Проблема безпритульних тварин може вирішуватись тільки спільними зусиллями. Досвід ініціативної групи з міста Дружків є чудовим доказом того, що нічого неможливого не існує. Необхідно всім разом починати діяти: спочатку дослідити проблему, а потім у співпраці шукати найбільш ефективні шляхи її вирішення. Якщо у жителів Дружківки з’явилось бажання взяти участь у такій суспільно важливій ініціативі, можна звернутися до представників ГО «Правополіс», або до активістів ГФ «Зоопатруль».

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з  питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та  сільськогосподарська організація ООН (ФАО). 

Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США  в Україні, а також уряди Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.