Авторський фотопроект «Сонячні діти. Перший дотик»

З 13 дітьми були проведені професійні фотосесії. 47 портретів надруковані за фінансової підтримки благодійників. Фотовиставка експонувалася в трьох виставкових залах Херсона, в Центрі Української Культури та Мистецтва Києва та виставковому залі Харкова. Було знято 5 сюжетів для телебачення, надруковано понад 10 статей в інтернет-виданнях. Були надруковані настінні і кишенькові календарі з фотографіями дітей з синдромом Дауна. За гроші від реалізації календарів куплені памперси і миючі засоби для дому маляток в Херсоні. 500 буклетів про синдром Дауна і діяльності ГО «Сонячні діти Херсонщини» були поширені серед гостей фотовиставки. В даний час розпочалася друга серія фотосесій соціального фотопроекту Олександра Андрющенко «Сонячні діти».

Що стало причиною ініціативи, як виникла ідея її реалізації.
До цих пір невідомо, чому у здорових батьків народжуються діти з синдромом Дауна. Синдром Дауна є генетичною особливістю, це не хвороба, яку можна вилікувати. Синдром Дауна — генетична аномалія, від якої не застрахована жодна людина. Ні батьки, ні медичні працівники, як правило, не готові до народження такого малюка. Діти з синдромом Дауна є. І будуть народжуватися і далі. Тому завдання не ховатися, а привчати суспільство до того, що ми, сім’ї з дітьми з синдромом Дауна, живемо поруч, нас не треба боятися. Ми відкриті для спілкування і вносимо свою якусь частину в різнокольоровий і складний світ.

Найважче, з чим доводиться стикатися це нерозуміння проблеми тими, хто не стикався з нашими дітками. Нерозуміння того, що взагалі-то це дитина, який вже є, це маля, найбільше потребує маминої турботи, татової підтримки, повазі суспільства. На жаль, такий підхід, як ніби, дитина з синдромом Дауна — злоякісна пухлина, яку треба терміново видалити, до цих пір живий. Хоча і менше стає людей з такими установками з кожним роком.
Дуже важливим фактором адаптації сім’ї, в якій росте особливий дитина, є підтримуюча середа. Бути більше в контакті з рештою світу, не ховатися і не замикатися. Давати дитині більше свободи, ініціативи, які не випереджати його в діях, рятуючи і тягнучи на собі!

Проблема зміни ставлення до дітей з особливостями у розвитку, зокрема, з синдромом Дауна, може бути вирішена тільки шляхом привернення уваги до життя таких дітей і залучення в процеси їх соціалізації активних громадян суспільства.

Завдяки таким проектам, ми стаємо людянішими, добрішими, щире, і відкриваємо нові грані своєї душі. Саме так сталося і з фотохудожником Олександром Андрющенко. Він відразу відгукнувся на пропозицію голови організації подарувати дітям з синдромом Дауна фотосесію, яка перетворилась на фотопроект «Сонячні діти. Перший дотик».

За який час було реалізовано ініціативу
Березень 2015 – листопад 2015

Детальний опис ініціативи – що конкретно було зроблено в рамках реалізації ініціативи (які заходи були реалізовані, як залучались місцеві жителі, молодь, спонсори…)
У березні 2015 року з’явилася ідея провести професійну фотосесію для дітей з синдромом Дауна. Серія зустрічей переросла в соціальний фотопроект «Сонячні діти. Перший дотик ». Автором робіт став відомий фотохудожник Олександр Андрющенко. Було проведено 15 зустрічей з сім’ями, в яких виховуються діти з синдромом Дауна. У проекті взяли участь 13 дітей з синдромом Дауна з ГО «Сонячні діти Херсонщини». Фотосесії тривали з березня по вересень 2015 року. Зустрічі проходили в приватній фотостудії Олександра Андрющенко і в парках Херсона. Було відзнято більше тисячі фотографій. З них відібрано 47 робіт, що символічно кількості хромосом у людей з синдромом Дауна.

Приватний підприємець Ігор Дроговоз профінансував виготовлення фотопортретів для виставки. В рамках проекту «Школа обізнаності« Особливі діти — звичайні можливості »за фінансової підтримки Європейського Союзу були надруковані буклети про синдром Дауна і діяльності організації, настінні і кишенькові календарі. У виставковому залі центральної наукової бібліотеки ім. О. Гончара відбулося урочисте відкриття фотовиставки «Сонячні діти. Перший дотик ». Серед гостей були сім’ї дітей з синдромом Дауна, представники влади, журналісти, бізнесмени, жителі Херсона та області. Експозиція фотовиставки тривала місяць. Фотографії дітей були використані для календаря на 2016 рік. На кошти, виручені від продажу календарів, були придбані памперси та миючі засоби для дітей-сиріт з Будинку маляти. Благодійна акція «Створи добро!» Стала переможцем в регіональному конкурсі «Благодійна Херсонщина» в номінації «Інновація в благодійності».

21 березня 2016 року до всесвітнього дня людей з синдромом Дауна в центральному виставковому залі Херсона відбулося друга експозиція фотовиставки, на яку були запрошені жителі і гості Херсона та області, учні шкіл, журналісти, родини дітей з особливими потребами. Експозиція тривала сім днів, після чого фотовиставку розмістили в приміщенні Херсонського музично-драматичного театру ім. Куліша. З 13 травня по 4 червня 2016 року експозиція фотовиставки «Сонячні діти. Перший дотик »проходить в Києві. Після цього переміщається до Харкова. За час проекту фотовиставки відвідали понад 500 осіб, були поширені 500 буклетів про синдром Дауна і діяльності ГО «Сонячні діти Херсонщини», знято 5 сюжетів для телебачення, надруковано понад 10 статей в інтернет-виданнях.

Які результати Ваша ініціатива принесла громаді?
Соціальна значущість фотовиставки неймовірно висока. Жителі і гості трьох міст України отримали можливість поринути в світ сонячних дітей, дізналися достовірну інформацію про синдром Дауна і діяльність ГО «Сонячні діти Херсонщини». Завдяки телесюжету і інтернет-виданням інформація про фотопроекті, виставці і дітей з синдромом Дауна набула міжнародного характеру. У Херсоні значно покращилося ставлення суспільства до дітей з особливими потребами. У дитячому садку міста відкривається інклюзивна група для дітей з синдромом Дауна.

Що на Вашу думку дала ініціатива тим, хто її втілював в життя?
Автор Олександр Андрющенко отримав можливість показати через фотографії дивовижний світ сонячних дітей. Діти з синдромом Дауна змогли побувати в ролі фотомоделей. Батьки учасників фотопроекту змогли випробувати гордість за своїх дітей і отримати фотографії високої якості. Троє дітей з синдромом Дауна отримали можливість відвідувати інклюзивну групу дитячого саду.

Чи мала Ваша ініціатива своє продовження та які зміни вона принесла?
Почалася друга серія фотосесій дітей з синдромом Дауна. Фотовиставка сонячних дітей побувала в кількох містах України. Ставлення до дітей з особливими потребами покращився. У Херсоні відкрилася інклюзивна група для дітей з синдромом Дауна.

Ваші поради тим, хто хоче втілювати ініціативи у своїх громадах
Вибирати цікаві теми для фотопроекту, запрошувати професійних фотографів, проводити рекламну кампанію фотовиставки, залучати до участі в проекті сім’ї дітей з особливими потребами, запрошувати до висвітлення проекту журналістів.

Чи може Ваша організація (ініціативна група) виступити консультантом або експертом, якщо до вас звернеться інша організація за досвідом, який ви отримали при реалізації цієї ініціативи? Із задоволенням.

****************************************************************************************************
Довідкова інформація про ініціативу:

Номінація, в якій бере участь ініціатива:
Краща ініціатива у сфері роботи з людьми з особливими потребами

Назва організації (ініціативної групи), автора ініціативи:
Херсонська обласна організація підтримки дітей з синдромом Дауна та їх сімей «Сонячні діти Херсонщини»

Контактні дані організації:
Голова організації Ханікова Ірина
м. т. 0997028895
[email protected]
sunnydeti.ucoz.ua
www.facebook.com/pages/ОО-Солнечные-дети-Херсонщины
vk.com/club91566543

Назва успішної ініціативи:
Авторський фотопроект «Сонячні діти. Перший дотик»